Veronika Remišová v BBSK: Regionálny rozvoj sa nedá robiť od stola z Bratislavy

SPRÁVY
6 /

Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová v stredu po prvýkrát vo svojej funkcii navštívila Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Ten má za sebou štyri veľmi ťažké roky pod vedením jeho bývalého predsedu Mariana Kotlebu, keď bol kraj devastovaný a prišiel o veľa peňazí na svoj rozvoj.

Podpredsedníčka vlády SR v Banskej Bystrici

„Vieme, aké boli v Banskobystrickom kraji problémy, pričom najmä v tomto krízovom období potrebujeme urýchlene dostať peniaze do regiónov a naštartovať ich rozvoj,“

uviedla vicepremiérka Veronika Remišová a dodala:

„Chceme definovať nové pravidlá pre regionálnu podporu, aby mal regionálny rozvoj silnú koncepciu a venovali  sme sa mu systémovo a nie tak, ako tomu bolo doteraz.“

Predseda BBSK Ján Lunter ocenil, že podpredsedníčka vlády Remišová konečne prichádza so systematickým prístupom a chce koncentrovať regionálny rozvoj pod jednu strechu. Doteraz sa kraj totiž stretával s viacerými problémami, keďže je regionálny rozvoj rozdelený medzi Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Úrad vlády SR a napokon Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII).

Podpredsedníčka vlády SR chce v rámci eurofondov zadefinovať koncepciu podpory miest a obcí tak, aby z nich bolo možné čo najlepšie pomáhať regiónom, mestám a obciam pripravovať dobré a kvalitné projekty.

„Chceme byť partnerom pre všetkých aktérov v regióne. Chceme, aby mali ľudia lepšie pracovné miesta, lepšie platené miesta a aby mali vysokú kvalitu života,“

poznamenala Remišová.

Prioritou je teraz príprava nového programového obdobia a najmä to, akým spôsobom bude regionálny rozvoj fungovať, ako by mal byť podporovaný, pričom musia byť presne stanovené kritériá, aby mohol z dotácií profitovať každý jeden región.  Vicepremiérka postupne navštívi všetky župy a regióny s osobitným dôrazom na menej rozvinuté regióny.

„Regionálny rozvoj sa nemôže robiť od stola z Bratislavy, ale vo vzájomnej spolupráci s regiónmi, pretože len ľudia v regiónoch vedia, čo ich najviac trápi. Našou úlohou je pomôcť im tieto problémy vyriešiť,“

doplnila na záver podpredsedníčka vlády Remišová.

Koaličné nezhody okolo nového ministerstva, kritika opozície

Podľa Veroniky Remišovej by vláda SR na budúci týždeň mala  predložiť parlamentu novelu kompetenčného zákona, ktorá má transformovať Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu na samostatné Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Otvorenie kompetenčného zákona a presun právomocí vyvolal  nezhody medzi koaličnými partnermi zo strany Za ľudí a hnutia Sme rodina. Tento krok kritizuje aj opozičná strana SMER-SD. Predchodca Remišovej vo funkcii podpredsedu vlády  pre investície a informatizáciu Richard Raši povedal:

„Jediné čo vznikne, sú státisícové až miliónové náklady súvisiace so zmenou názvu úradu na ministerstvo, vytvorí sa funkcia štátneho tajomníka, ktorý potrebuje sekretariát, poradcov, vodičov a podobne. Namiesto vymýšľania nových úradov by sa vládna koalícia mala venovať najmä boju s koronavírusom, pomoci občanom Slovenska a podnikateľom, neplytvať peniazmi na zbytočnosti.“

Podpredseda NR SR a bývalý premiér Peter Pellegrini zároveň ostro kritizoval novelu zákona o štátnej službe a návrh na jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Žiada vládu, aby ju do parlamentu ani nepredkladala:

Je to zákon, ktorý má pod rúškom boja s pandémiou pomôcť urobiť vláde veľké čistky v celej štátnej správe. Dotýka viac ako 40 000 štátnych úradníkov. Novela nešla ani medzirezortným pripomienkovým konaním, nebola prerokovaná ani so sociálnymi partnermi.“

Zákon by mal podľa Pellegriniho garantovať profesionalizáciu štátnej služby, odmeňovanie úradníkov a istoty, aby odborníci na úradoch prežili aj výmenu niekoľkých vlád. Vyzval mimovládne organizácie, aby sa na túto legislatívnu úpravu pozreli.

Zdroj: Lenka Štepáneková a (tom), Foto: BBSK a ilustračné