Rozhovor: Róbert Huran – zakladateľ Majálesu v Bystrici

SPRÁVY
15 /

Rozhovor o Majálese, kultúre v Banskej Bystrici, vzťahoch a zákulisí organizovania kultúrnych podujatí.

robert-huran„Kultúra a umenie je základná esencia každej modernej spoločnosti“ konštatuje zakladateľ úspešných podujatí Bažant Majáles v Banskej Bystrici. Porozprávali sme sa o vývoji tejto akcie, aktuálnom ročníku a budúcnosti rozvoja kultúry v našom meste.

Prečo ste začali organizovať toto podujatie?
Ešte ako „študáci“ sme sa čudovali, prečo v Banskej Bystrici nie je Bažant Majáles, ktorý v Nitre, Žiline, či v Bratislave bol už dávno zaužívaný. Takto sme porovnávali viacero miest a snažili sme sa vydedukovať perspektívny potenciál v Banskej Bystrici. Tak sme sa so študentským entuziazmom, v spolupráci s agentúrou Rock Pop, generálnym partnerom Zlatý Bažant, našou alma-mater a mnohými inými pokúsili zaviesť „majálesovú“ tradíciu v Banskej Bystrici.

Určite nebolo jednoduché zorganizovať to, najmä ak ste boli mladí študenti…
Ach to nie. Chcete počuť pravdu? Laické oko účastníka Majálesu určite vo víre zábavy a dobrej hudby nepostrehne to, koľko je za takýmto masovým podujatím námahy, vybavovania, obetovania svojho času. Prvý krát sme sa o to pokúsili ešte v roku 2004. Základný problém sú vždy financie. Ono sa to možno nezdá, ale nájsť potrebný rozpočet pri takomto podujatí je nesmierne náročná úloha (na krízu sa nevyhovárame). Obzvlášť keď je toto podujatie bezplatné a najmä keď to má byť prvý krát. Bola to nesmierne náročná úloha a preto sme ročníky 2004 a 2005 nemohli vôbec zrealizovať. Našťastie ročník 2006, na ktorom sa predstavila aj jedna z najúspešnejších hudobných skupín na Slovensku skupina Desmod sa nám už podarilo zrealizovať a to aj s najväčším Majálesovým bonusom – slnečným májovým počasím.

Prebehol prvý ročník v roku 2006 bez problémov?
Treba priznať, že mnohé veci sme pred prvým ročníkom nedotiahli alebo sme zostali zaskočený s novými situáciami priamo na „pľaci“. Mnohé naše predstavy a postupy boli tvrdo konfrontované so skutočnou realitou. Počas prípravy ako aj počas samotného podujatia má človek sekundy na rozhodovanie, na ktoré má inak pri iných aktivitách hodiny a tieto rozhodnutia musia byť samozrejme tie správne. Prvý ročník 2006 bol naozajstný „krst ohňom“ ale vďaka vynikajúcej synchronizácii sme to zvládali. Dopadol dobre. Prišlo cca 5000 ľudí (fotogaléria na www.sukz.sk). Z čoho sme boli úplne prekvapení bol fakt, že mnohí ľudia na prvom Majálese nechápali, čo sa to deje. Padali otázky typu „Čo to je? To je akože naozaj?“ Bolo cítiť, že mnohí návštevníci nemajú s podobnými festivalmi skúsenosti. Tesne po podujatí a následne nám chodili ďakovné SMSky a telefonáty od kamarátov, spolužiakov, známych, dokonca aj od niektorých sponzorov, že sa im to veľmi páčilo a počítajú aj s ďalšími ročníkmi. Bolo zaujímavé sledovať v ďalších ročníkoch ako si ľudia nosia deky, stoličky so stolmi a robia perfektnú „majálesovú žúrku“.

majales_2008Aké boli ďalšie ročníky?
Bažant Majáles bol zatiaľ v Banskej Bystrici päťkrát. Štyrikrát pod Internátmi a terajší posledný sa kvôli zlému počasiu presťahoval do hokejovej haly. Počasie je najväčším rizikom aj keď nám doposiaľ štyrikrát viac-menej prialo. Napríklad Ročník 2007 (5 000 ľudí) bol strašne studený, fúkal silný vietor. Zaznamenali sme dokonca mráz. Bolo veľmi zaujímavé sledovať ako pivo zamŕzalo na stoloch (úsmev). Na ročník 2008 prišlo až 8-tisíc ľudí, aj keď deň predtým pršalo. Aj deň potom. Majáles sa nedá presunúť na iný dátum, nakoľko je to šnúra Majálesov Nitra – Žilina – Banská Bystrica. Počasie môže vážne narušiť resp. až zrušiť akciu. Štvrtý ročník 2009 bol zatiaľ najúspešnejší. Vyšlo výborné počasie a prišlo až 15 000 ľudí. Presúvanie z jednej strany podujatia na druhú bola poriadna „fuška“. Doslova sme sa predierali pomedzi tú mega-masu baviacich sa ľudí. Veľmi sa nám páčilo, že okrem študentov prišli aj mnohé rodiny s deťmi. V západných krajinách je to úplne normálne.

majales2010Ako hodnotíte ročník 2010?
Ročník 2010 bol špecifický, nakoľko prebiehal „pod strechou“. Niektoré organizačné záležitosti boli síce iné, avšak myslím si, že dopadol dobre. Tento rok odhadujeme, že bola návšteva na úrovni 6 – 7-tisíc ľudí v hale a ďalších 2-3 tisíc v okolitých priestoroch. Z pochopiteľných dôvodov (obmedzenie v podobe uzavretého priestoru konania podujatia, deň konania podujatia pripadol na štvrtok a hlavne počasie) absentovali rodiny s deťmi, náhodní okoloidúci. Veľmi nás teší nadregionálny charakter Majálesu. Ľudia prichádzajú z celého okolia a dokonca aj zo zahraničia.

Ako je to so sťažnosťami a inými problémami?
Vždy sa nájdu jedinci, ktorý sa sťažujú na hluk, neporiadok, podgurážených ľudí a podobne. No položme si otázku: Čo je lepšie? Keď mladí pobehujú kade-tade po vonku, alebo keď sú na takomto veľkom organizovanom podujatí, kde je bezpečnostná služba, polícia, mestská polícia a zdravotníci? Všetci sme boli mladí a robili sme „blbosti“, avšak obmedzovať desaťtisíce baviacich sa ľudí kvôli hŕstke nespokojných podľa nás nie je správne. Pod internátmi sme vždy s ohľadom na blízkosť Rooseveltovej nemocnice skončili hlavný koncert do 22:00 hod., aj keď nám bolo strašne ľúto, že prerušíme zábavu v plnom prúde. Sme normálni ľudia a vieme, že hospitalizovaní a chorí si zaslúžia kľud.

Ako hodnotíte spoluprácu s mestom B. Bystrica a Univerzitou Mateja Bela?
Spolupráca s UMB bola vždy na štandardnej úrovni. Problémy začali posledné dva roky, kedy sme si začali uvedomovať že súčinnosť niektorých ľudí nie je dostatočná. Na UMB sa objavili osoby, ktoré nám hádzali polená pod nohy a dovolím si tvrdiť, že mnohí nám znepríjemňovali život len preto, lebo čakali na úplatok. Zdôrazňujem že ho nikdy nedostali a ani nikdy nedostanú! Koniec koncov kvôli prenájmu ihriska, ktoré určite nie je univerzitnou pýchou – skôr naopak, sme si vždy vyslúžili slušnú dávku „pyskovania“. Hlavná vec, že atletický štadión už roky nepocítil žiadnu zmenu, ktorá by smerovala k jeho podstatnému zveľadeniu resp. modernizácii! Dodnes nezabudneme na poznámku jedného postaršieho akademika, ktorý na nás kričal, „Či by sa nám páčilo, keby nám urobil bordel doma v našej obývačke!“. Odpovedali sme, že toto ihrisko je spoločné. Je to ihrisko aj študentov a UMB by mala byť o predovšetkým o študentoch. Ihrisko sme vždy upratali.

Zaujímavé je, že ročník 2010 si socialistickí – inžinieri vo vedení UMB začali diktovať podmienky. Nás pôvodných zakladateľov úplne odsunuli na druhú koľaj, však Majáles má už svoje renomé či povesť, vystačíme si už sami, budeme si veselo parazitovať na povesti, ktorú ste tu založili. Namiesto toho, aby sa zveľadilo niečo, čo už roky bezchybne funguje, nás vytlačili a vymysleli si akciu „Banskobystrický študentský štát“, ktorý skončil totálnym fiaskom. Návšteva na voľbe študentského primátora v Ministry of Fun z 4.5.2010 bola odhadom 40 ľudí (a to tam účinkovali Vec a Zverina)! Z toho bolo 25 účinkujúcich. Tipnite si kto to zaplatí. My všetci z našich daní, pretože soc-inžinieri to tak „perfektne“ vymysleli a manažovali. Toto tu pred štyrmi rokmi tu nebolo. Majáles je váš, milí čitatelia, študenti, Bystričania a neorganizuje sa a ani ho nikdy neorganizovalo vedenie Univerzity Mateja Bela, ale študenti UMB z pred piatich rokov.

A čo vzťahy s mestom, poviete nám to rovnako na rovinu?
S mestom boli vždy korektné vzťahy, preto teraz ale nerozumiem prečo mesto pýta za prenájom hokejovej haly obrovské peniaze, keď je to pre ľudí a akcia je bezplatná. Bystrica má strašne obmedzené možnosti z dôvodu členitosti terénu. Je tu len zopár plôch a zdevastovaný amfiteáter. Vôbec nechápeme, ako je možné, že plážové kúpalisko, kde sa dajú tiež robiť podobné akcie, prenajíma súkromná firma za nenormálne vysoké nájomné. Je to vo vlastníctve mesta, teda nás občanov a nerozumieme, ako mohlo vedenie mesta na takýto „biznis“ pristúpiť. Toto rozhodnutie k rozvoju kultúry v meste rozhodne nepomôže.

huran-copy2aAko teda môže mesto Banská Bystrica, či UMB rozvíjať oblasť kultúry?
Nuž , je veľa vecí ako sa dá pomôcť kultúre a nie len jej. V prvom rade si musia všetci uvedomiť, že kultúra a umenie je základná esencia každej modernej spoločnosti a môžu ju robiť len ľudia, ktorí to vedia robiť. Nie ktorých nastrčia. Navrhujeme, aby UMB poskytlo ihrisko na celospoločenské podujatia. A to nie len na Majálesy, ale na všetky podujatia, ktoré prejavia o tento priestor záujem. To by tam mohla byť akcia aj každý mesiac a možno aj viacdňový festival. Tak začínala aj Pohoda v Trenčíne. Uprostred mesta na štadióne a nikomu to nevadilo. Naopak miestni sa tešili, že prichádzajú turisti a nechávajú svoje peniaze v meste z ktorých má svoje benefity aj mestská kasa. Ak chce byť Bystrica skutočným hrdým mestom, nie len „provinciou“ uprostred hôr, tak sa musí otvoriť. Do vnútra a aj do vonka.

Reportáž z Bažant majálesu 2010 nájdete tu. Reportáž z roku 2009 si môžete pozrieť kliknutím sem.

Zdroj: Bystricoviny.sk (red)