Mestu Banská Bystrica sa stratilo štátne vyznamenanie z roku 1984, ktorým je Rad Klementa Gottwalda. Primátor mesta Peter Gogola podal v tejto veci trestné oznámenie.
Túto zvláštnu informáciu v utorok vydalo samotné mesto Banská Bystrica. Ide o vyznamenanie, na ktorom je 75 gramov 24-karátového zlata a briliant. „Nakoľko sa domnievam, že odcudzením štátneho vyznamenania Radu Klementa Gottwalda, ktoré bolo prepožičané mestu Banská Bystrica, bola spôsobená nášmu mestu škoda nemalého finančného rozsahu i spoločenského významu, ako primátor mesta zodpovedný za majetok mesta, jeho ochranu a zveľaďovanie, som sa rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa orgánom činným v trestnom konaní,“ povedal primátor Peter Gogola.
Toto vyznamenanie z čias socializmu sa malo nachádzať na banskobystrickom mestskom úrade, ale tam nie je. Podľa odborníkov ide o originál s pomerne veľkou peňažnou i zberateľskou hodnotou. v Československu dostávali toto štátne vyznamenanie vysokí komunistickí funkcionári, z miest iba Praha a Banská Bystrica.
Podľa všetkého k zmiznutiu vyznamenania z mestského úradu mohlo dôjsť po novembri 1989 v 90-tych rokoch minulého storočia. Na úrade sa nenachádzajú ani žiadne písomnosti k udeleniu Radu K.G., ktoré by ešte mohli byť v banskobystrickom Štátnom archíve.
Primátor Peter Gogola o vyznamenaní hovoril aj s posledným predsedom MsNV Pavlom Sečkárom a prvým ponovembrovým primátorom mesta Stanislavom Mikom, ale nikto z nich si okrem nejakého diplomu na stene na nič také nepamätá.
Pri všetkej úcte k pamiatkam je prinajmenšom čudné, keď si po 28 rokoch spomenie na komunistický Rad Klementa Gottwalda primátor, ktorého vo voľbách podporovali pravicové strany. Obzvlášť v situácii, keď banskobystrická mestská samospráva musí riešiť úplne iné problémy s chýbajúcimi investíciami a vysokou nezamestnanosťou svojich občanov, keď prepúšťa radových úradníkov, aby sa vraj ušetrilo v napätom rozpočte. Nevedno, ako s tým môže súvisieť stratený zlatý odznak s briliantom…
Iba ak by išlo o mediálne zaujatie priestoru z hľadiska cestovného ruchu. Keď si túto neuveriteľnú informáciu prečítajú aj v zahraničí, určite budú pátrať, kde tá Banská Bystrica je a možno prídu pomôcť nášmu primátorovi hľadať stratený „poklad“.
Len tak mimochodom, svojho času sme sa s nádychom recesie pokúšali hľadať stopy po monumentálnej bronzovej soche V.I. Lenina, ktorá pred novembrom ´89 trónila na dnes už prázdnom mramorovom podstavci Námestia Slobody. Aj tá mala zrejme veľkú peňažnú i zberateľskú hodnotu (už len tie tony bronzu), ale žeby sme kvôli tomu úplne vážne podávali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, to by nás ani vo sne nenapadlo.
Zvyčajne platí, že proti gustu žiaden dišputát. Nech si každý myslí o tomto poslednom banskobystrickom výstrelku svoje. Napokon blíži sa prvý apríl, takže trochu srandy nezaškodí.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)