Prezidentské voľby: Kto je „dobrý anjel“ Kiska?

SPRÁVY
13 /

15. marca bude prvé kolo priamej voľby nového slovenského prezidenta. Podľa prieskumov verejnej mienky najväčšiu šancu na víťazstvo má súčasný premiér Róbert Fico.  Spolu s ním by sa do druhého kola mal dostať nepolitik, podnikateľ a filantrop Andrej Kiska.

Kým o Róbertovi Ficovi, Milanovi Kňažkovi, Radoslavovi Procházkovi či Pavlovi Hrušovskom vedia ľudia asi všetko, Andreja Kisku pozná verejnosť najmä ako spoluzakladateľa nadácie Dobrý anjel (2005), v ktorej bol predsedom správnej rady. Od 1.júna 2013 ho v tejto funkcii kvôli kandidatúre na prezidenta vystriedala manželka Martina. Je držiteľom titulu Manažér roka (2006) a ocenenia Krištáľové krídlo (2011) za filantropiu. Predtým Kiska v roku 1996 založil spoločnosti Tatracredit, Triangel a Quatro, ktoré sa zaoberali splátkovými a nebankovými službami.

Najnovšie denník Pravda zverejnil niekoľko závažných informácií o podnikateľských aktivitách Andreja Kisku na prelome tisícročí, vďaka ktorým sa stal milionárom a potom ľudomilom. Zdá sa, že tento na peniaze mimoriadne úspešný, ale rozporuplný úsek Kiskovej životnej kariéry vrhá na jeho pozitívny mediálny obraz určitý tieň, s ktorým sa nádejný kandidát na slovenského prezidenta zrazu akoby nevedel vyrovnať.

Aj viacerí Banskobystričania majú z minulosti s Kiskovými splátkovými firmami a nebankovým subjektom veľmi negatívne skúsenosti. Obchodné pôžičky so splátkovým kalendárom v niekoľkých prípadoch končili exekúciou. Kiskove firmy niekoľko rokov ponúkali ľuďom financovanie na úver s ročným úrokom takmer 30 percent. Kto splátky neuhradil, mal smolu a skončil ako klienti neslávne známych nebankových spoločností.

Kiskovci podľa Pravdy tento výnosný biznis v roku 2005 predali bankovému domu.  Zakladateľ Andrej Kiska zostal v dozornej rade Consumer Finance Holding, ktorý združuje viacero finančných spoločností, až do leta 2012 (jeho brat Jaroslav šéfuje holdingu dodnes). Pre zaujímavosť Slovenská obchodná inšpekcia túto spoločnosť pokutovala za to, že v roku 2011 klamala spotrebiteľov. SOI vo svoje správe píše:

„O skutočnej cene a podmienkach spotrebiteľského úveru sa spotrebiteľ dozvedá až zo splátkového kalendára, ktorý je mu však doručovaný až po podpise zmluvy, kedy už nemôže zrušiť účinky svojho konania,“

Politológ Michal Horský pre Pravdu uviedol:

„Môže existovať podozrenie, že Kiskov majetok má úžernícke pozadie. Je to na Slovensku najmenej vhodné odporúčanie na prezidentský úrad. To sa nepodarilo v žiadnej z okolitých krajín.“

V prezidentskej kampani Andrej Kiska síce spomína aj svoje podnikateľské úspechy, ale nehovorí nič o tom, čo bolo podstatou zisku jeho firiem. Za ich predaj VÚB banke získal s partnermi vyše 50 miliónov eur, z čoho mu pripadla pätina. Do projektu „Dobrý anjel“ potom investoval takemer milión eur, z čoho rovnomenná nadácia pomáha chorým a sociálne slabým ľuďom. Doteraz občania a firmy prispeli do nej sumou viac ako 21,5 milióna eur.

Denník Pravda uvádza, že koncom leta 2012 Andrej Kiska využil mnohotisícovú databázu e-mailových adries z „Anjelskej pošty“ prispievateľov nadácie na položenie otázky, či sa má uchádzať o post prezidenta a v októbri 2012 oznámil svoju kandidatúru. Vlani v máji oznámil, že z neziskovky Dobrý anjel odchádza.

Po zverejnení odvrátenej strany podnikateľských aktivít mu jeho volebný tím neodporučil ísť do verejných diskusií s protikandidátmi. Kiska  minulý piatok náhle zrušil svoju účasť v debate prezidentských kandidátov v týždenníku Trend. Vraj preto, že tam nebude Robert Fico. Ten však svoju neúčasť v diskusii avizoval už pred niekoľkými týždňami.

Ján Baránek z agentúry Polis Slovakia to pre portál Mediálne.sk komentoval slovami:

„Robert Fico debaty nepotrebuje. Bude mať svojich okolo 40 percent, ktoré mu pravidelne meriame a kopírujú voličov Smeru, či sa na nich zúčastní, alebo nie. Kiska by však do diskusie ísť mal, lebo je najmenej známy. Neviem si predstaviť, aký vážny dôvod neúčasti Kiska má, iba ak by sa bál, že sa strápni.“

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus by v prvom kole prezidentských volieb zvíťazil Robert Fico so ziskom 38% pred Andrejom Kiskom so 17,8 percentami. V druhom kole by však podľa Focusu v priamom súboji  získal Kiska 53,7%, kým Fico iba 46,3%.

Viacerým Bystričanom to môže pripomínať nedávny volebný súboj kandidátov na banskobystrického župana, keď v prvom kole získal Vladimír Maňka 49,47% hlasov pred druhým Marianom Kotlebom so ziskom 21,30%. V druhom kole sa však karta úplne obrátila a zvíťazil Kotleba s 55,53 percentami, kým jasný víťaz 1.kola Maňka dostal iba 44,46%.

Nikdy nie je na škodu, keď občania majú o každom z kandidátov pred samotnými voľbami dostatok komplexných informácií, aby sa vedeli správne rozhodnúť. To sa samozrejme týka aj marcových prezidentských volieb.

Zdroj: Bystricoviny.sk