Prezidentka Zuzana Čaputová absolvuje dvojdňovú návštevu Banskobystrického kraja

SPRÁVY
9 /

V dňoch 28. – 29. júla 2020 prezidentka SR Zuzana Čaputová navštívi Banskobystrický kraj. TASR o tom informovala Martina Goffová, riaditeľka odboru komunikácie Kancelárie prezidenta SR.

Prezidentská návšteva v našom regióne

Pôvodne sa mala táto prezidentská návšteva nášho mesta a regiónu konať 25. júna, ale z preventívno – zdravotných dôvodov sa však pripravený  pracovný program pani prezidentky musel zrušiť.

Zuzana Čaputová nedávno vo svojej správe o stave republiky vyzvala, aby sme sa nevracali do stavu spoločnosti pred koronou, ale aby sme sa z nej poučili cestou napred. Aj touto návštevou by preto podľa slov Goffovej chcela ukázať, že už teraz sú všade na Slovenku pozitívne príklady, ktoré ukazujú cestu, ktorou sa môžeme ako štát vydať.

„V rámci kraja navštívi miesta a projekty, ktoré sú ukážkou toho, aké Slovensko môžeme mať a poukáže na udržateľné riešenia (environmentálne, sociálne, ekonomické),“

uviedla Martina Goffová.

Rokovanie bystrického župana s prezidentkou

Prezidentka Zuzana Čaputová začala svoj oficiálny program v Banskobystrickom kraji rokovaním s predsedom BBSK Jánom Lunterom. Hlavu štátu hostil župan v historických priestoroch Vily Dominika Skuteckého, na rokovaní sa dotkli viacerých dôležitých tém.

Prvou zastávkou prezidentky Zuzany Čaputovej počas jej návštevy Banskobystrického samosprávneho kraja bola Vila Dominika Skuteckého, kde ju privítal župan Ján Lunter. Na spoločnom rokovaní, po ktorom nasledovala prehliadka expozície venovanej životu a dielu významného maliara, otvoril predseda BBSK viacero dôležitých tém.

„Je pre nás veľkou cťou, že pani prezidentka si vo svojom programe našla priestor na rokovanie o témach, ktoré sú pre obyvateľov tohto kraja dôležité. Poukázali sme na viaceré pozitívne príklady dobrej praxe i na to, čo ľudí trápi, kde by sme potrebovali pomoc štátu a kde vnímame prienik s agendou pani prezidentky,“

uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

Ten na rokovaní hovoril o rekordných investíciách do cestnej infraštruktúry, o prepájaní stredných škôl s potrebami trhu práce i o hroziacej kríze v segmente sociálnych služieb.

„Podľa našich výpočtov bude v najbližších rokoch chýbať v zariadeniach sociálnych služieb na celom Slovensku asi 20-tisíc miest pre žiadateľov. Stojíme na pokraji krízy, ktorú je potrebné riešiť – my v kraji sa o to snažíme aj s pomocou odborníkov z Európskej komisie a Svetovej banky v rámci iniciatívy Dobiehajúce regióny. Podarilo sa nám spojiť jedenásť obcí do funkčného celku, ktorý si bude tieto služby zabezpečovať spoločne, efektívne a podľa potreby,“

vysvetlil Ján Lunter.

Predseda kraja vyzdvihol aj činnosť Rozvojovej agentúry BBSK, ktorá sa venuje rozvoju sociálneho podnikania, pomoci malým obciam s písaním projektov a žiadostí o nenávratné finančné príspevky či cestovnému ruchu.

„Vnímam, že aj BBSK, rovnako ako ďalšie kraje, zápasí s problémom kapacitného nedostatku zariadení zabezpečujúcich sociálnu starostlivosť pre seniorov. Prognózy o tom, ako sa budú ešte viac predlžovať už teraz dlhé čakacie listiny na miesto v zariadeniach sociálnych služieb, sú hrozivé. Samosprávy bez výraznejšej štátnej pomoci situáciu nezvládnu. Bude potrebné prísť s reformou v tejto oblasti. Na jej realizáciu môžu Slovensku pomôcť aj zdroje z Fondu obnovy, ktoré budú Slovensku k dispozícii,“

povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Predseda BBSK hovoril o situácii vo verejnej autobusovej doprave  a v závere rokovania poukázal tiež na potrebu jasne definovaných pravidiel pre prípadnú druhú vlnu pandémie COVID-19 a množstvo nezodpovedaných otázok.

„Na pani prezidentku sme sa obrátili s prosbou, aby dala tejto téme dôležitosť – napríklad zariadenia sociálnych služieb nemajú doteraz zadefinované štandardy prevencie v čase zdanlivého bezpečia napriek tomu, že ich obyvateľmi sú tí najzraniteľnejší,“

doplnil Ján Lunter.

Smerom k vláde zaznela na rokovaní požiadavka byť pri rozhodovaní o tom, v akej podobe a kam budú smerovať milióny eur z podpory Európskej únie.

„Samosprávne kraje by z tejto diskusie nemali byť vylúčené. Chceme byť advokátmi tém, ktoré ľudí v regiónoch zásadne trápia – ako nezamestnanosť, slabá dostupnosť zdravotníckych služieb, zlý stav cestnej infraštruktúry či integrácia verejnej dopravy,“

uzavrel banskobystrický župan.

„Súhlasím s tým, že prostriedky, ktoré EÚ Slovensku poskytne, majú byť investované rozumne v prospech systémového riešenia problémov, ktoré Slovensko najviac trápia. Aj expertíza samospráv môže byť užitočná pri príprave kvalitného reformného plánu,“

dodala Zuzana Čaputová. Podľa nej je dôležité, aby sa spojili tie najlepšie hlavy a pomohli Slovensku pripraviť plán, ktorý ho posunie zásadne vpred.

Program v utorok 28. júla

10:00 Príchod prezidentky SR pred Stredoslovenskú galériu vo Vile Dominika Skuteckého – fototermín, rokovanie s vedením BBSK

10:50 Prehliadka Vily Dominika Skuteckého – fototermín

14:10 Návšteva spoločnosti Intercable s.r.o., prehliadka výroby Kriváň

15:20 Pešia prechádzka námestím v sprievode primátorky mesta Zvolen, vyhlásenie prezidentky pre médiá (Zvolen, pri hashtagu na konci námestia)

15:50 Príchod prezidentky SR pred budovu Veliteľstva vzdušných síl OS SR (Zvolen)

Program v stredu 29. júla

09:00 Návšteva spoločnosti Ekolumi, s.r.o., prehliadka zariadenia triediacej linky (Banská Bystrica, Partizánska ulica)

10.00 Prehliadka miesta skládky „Gudrónové jamy“, vyhlásenie prezidentky pre médiá (skládka Predajná)

10:50 Prehliadka práčovne sociálneho podniku WASCO, vyhlásenie prezidentky SR pre médiá (Valaská)

14:10 Príchod prezidentky SR pred Čiernohronskú železnicu (Čierny Balog)

14:20 Nastúpenie na vlak, trasa Čierny Balog – Šanské/Šanské – Čierny Balog

15:25 Návrat vlaku na Čiernohronskú železnicu

Autor: (dem) , Foto: ilustračné