Tropické horúčavy tohto leta predstavujú pre našinca extrém, na ktorý môže doplatiť, ani sa nenazdá. Ako sa dá ubrániť kolapsu z tepla.
V súvislosti s extrémnymi horúčavami skolabovalo na Slovensku v pondelok 140 a v utorok 108 ľudí. Tropické teploty by podľa meteorológov mali trvať do konca týždňa a vyvrcholia v pondelok 29.júla. Kolaps z tepla sa podľa lekárov nedá predvídať. Prichádza náhle, človek odpadne, v najhoršom prípade môže stratiť aj vedomie.
Prehriatie organizmu
„Prehriatie organizmu sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi a nevoľnosťou až zvracaním a jeho dôsledkom môže byť kolaps, kedy človek stratí kontrolu nad svojim telom a jeho odpadnutie je neraz spojené s krátkodobou poruchou vedomia,“ hovorí prodekan Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Daniel Pella.
Organizmus zdravého človeka sa z kolapsu spamätá pomerne rýchlo. Pre malé dieťa, staršieho a chorého však môže mať vážne zdravotné následky. Preto je nutná okamžitá pomoc s ambulantným ošetrením, niekedy aj dlhšia liečba v nemocnici. Ako tomu predísť?
Pitný režim
Dospelý človek by mal podľa neho počas dňa vypiť najmenej tri litre tekutín, predovšetkým minerálnu alebo stolovú vodu, ovocné šťavy a džúsy. Vhodný je aj bylinkový alebo zelený čaj, nie presladené nápoje s obsahom CO2, kofeínu, chinínu alebo alkoholu (mierne kávu a ďalšie močopudné nápoje). Ak holdujeme zarosenému pivu, tak s mierou a bez miešania s iným alkoholom.
Najviac ohrozenou skupinou sú seniori, ktorá často trpia zníženou citlivosťou k pocitu smädu. Piť treba pravidelne, nie veľmi studené nápoje. Odborníci odporúčajú aj konzumáciu zeleniny a ovocia s vysokým obsahom vody, ako sú napríklad uhorky, paradajky, melóny, broskyne a iné druhy. Nedodržiavanie pitného režimu môže byť rovnako nebezpečné, ako pohyb na priamom slnku v čase najväčších horúčav.
Pozor na prehriate miestnosti a klimatizáciu
Človeka môže okrem pobytu na horúcom slnku ohroziť aj zdržiavanie sa v prehriatych miestnostiach. Preto je potrebné dobre vetrať. Zdraviu nepomáhajú ani veľké teplotné rozdiely medzi vonkajškom a vnútornými priestormi s klimatizáciou, napríklad aj v aute. Teplotný rozdiel by nemal byť väčší ako 10°C.
Vhodné oblečenie a obmedzený pobyt na slnku
V horúčavách by sme mali nosiť vzdušné oblečenie z prírodných materiálov svetlejších farieb. Na slnko treba chodiť s pokrývkou hlavy, aby sme nedostali úpal. Najhorší čas na pobyt vonku je okolo obeda. Opaľovať by sme sa mali dopoludnia do 11:00 hod. alebo popoludní po 15:00 hod.
Zdroj: zoznam.sk