Peter Pellegrini: Dubček v roku 1968 a November 1989 boli zásadnými pokusmi o pozitívnu zmenu

SPRÁVY
4 /

Alexander Dubček a November 1989 boli dvomi zásadnými pokusmi o pozitívnu zmenu v našej histórii. Vyhlásil to vo štvrtok v príhovore predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini počas podujatia na počesť Alexandra Dubčeka v Bánovciach nad Bebravou. Primátor Ján Nosko v deň štátneho sviatku 17. novembra položil vence na troch pamätných miestach v Banskej Bystrici.

Alexander Dubček v roku 1968 a 17. november 1989

 Od tragickej smrti vrcholného predstaviteľa Pražskej jari uplynulo začiatkom novembra 30 rokov.

„Udalosti z roku 1968, Alexander Dubček a 17. november 1989 majú spoločné to, že v oboch prípadoch sa ľudia postavili za myšlienku niečoho nového,“

uviedol pre TASR sociálny demokrat Peter Pellegrini.

 

Dubček sa podľa neho postavil za politiku s ľudskou tvárou, kde si želal, aby ľudia mali svoje slobody, ale na druhej strane svoje sociálne istoty a mohli sa vždy oprieť o štát, ktorý ľuďom pomôže v ťažkej situácii. V novembri 1989, ako podotkol Pellegrini, sa opäť ľudia rozhodli podporiť niečo nové, pozitívne a zbaviť sa predchádzajúceho režimu.

„Hodnoty, na ktorých postavil politiku Dubček, sú nám veľmi blízke, pretože stredobodom pozornosti politiky je človek, starostlivosť o človeka, jeho sociálne istoty, jeho slobody. Na druhej strane, odkaz novembra 1989 sa podarilo naplniť len čiastočne. A aj dnes evidujeme krízu demokracie, krízu hodnôt, rozpoltenosť spoločnosti. Politiku, ktorá sa opäť robí proti niečomu, nie za niečo, a toto sú veci, ktoré sa prelínajú tak životom Alexandra Dubčeka, ako i Novembra ’89,“ 

dodal líder Hlasu.

Peter Pellegrini pri rodnom dome Alexandra Dubčeka v Uhrovci

Peter Pellegrini pri rodnom dome Alexandra Dubčeka v Uhrovci

Pellegrini vo svojom príhovore prirovnal súčasnú situáciu k obdobiu po Nežnej revolúcii, nevyhol sa tiež kritike súčasnej vlády, ktorá podľa neho od svojho nástupu „obstriháva demokratické práva slovenských občanov na minimum“. Kritizoval tiež zmarené referendá i to že, minister financií Igor Matovič vládne s fašistami a s premiérom Eduardom Hegerom klamú od rána do večera.

Predstavitelia Hlasu si uctili pamiatku Alexandra Dubčeka i pred jeho rodným domom v neďalekom Uhrovci.

Ján Nosko: Odkaz Novembra ´89 by nám nemal byť ľahostajný

Vo štvrtok 17. novembra sme si aj v Banskej Bystrici pripomenuli jeden z našich najvýznamnejších sviatkov – Deň boja za slobodu a demokraciu. Je to deň, keď sme ukázali, aký je hlas ľudu silný a spoločne sme vyslovili jasný nesúhlas s násilím totalitného komunistického režimu.

„Pri tejto príležitosti som v rámci spomienkovej prechádzky položil vence na tri pamätné miesta v Banskej Bystrici – na bývalé sídlo Krajského centra VPN, na Pamätník Odkrývanie venovaný Jánovi Langošovi a k pamätnej tabuli Mareka Frauwirtha. Od Nežnej revolúcie uplynulo 33 rokov. Vážme si slobodu, ktorú máme a pripomínajme si ľudí i udalosti, vďaka ktorým sme ju získali,“

povedal banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko pred bývalým sídlom VPN v Národnej ulici

Ján Nosko pred bývalým sídlom VPN v Národnej ulici

Zdroj: TASR a (tom), Foto: FB