Pandemická komisia prijala ďalšie Matovičove návrhy, zákaz zhromažďovania trvá

SPRÁVY
0 /

Ešte v stredu po stretnutí s predstaviteľmi niektorých prevádzok premiér tvrdil, že by sa mohli uvoľniť prijaté opatrenia, keby sami prevádzkovatelia zriadili komunitné testovanie antigénovými testami na školách, v reštauráciách, divadlách, na štadiónoch, v posilňovniach či v kostoloch. Všetko sa opäť zmenilo.

Rozpory v koalícii

Matovičov koaličný partner Richard Sulík, ktorý bol v Dubaji, reagoval na jeho nápady slovami:

„Celé Slovensko strpelo testovanie nie preto, že by malo obsesiu vo vŕtaní sa v nose, ale preto, lebo uverilo sľubu, že bude lepšie. Čo však dostalo? Plošné predĺženie núdzového stavu. Gastro, šport, kultúra, fitnescentrá… sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps. Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá. Tak načo sa to celé robilo?“

V piatok po zasadnutí pandemickej komisie najskôr minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal:

Krivku nárastu pozitívnych prípadov sme definitívne zlomili 3. novembra a za to môže plošné testovanie. Potrebujeme zvoliť optimálnu testovaciu stratégiu. Hoci krivka padá, sme ešte ďaleko od toho, aby bola situácia pod kontrolou. Nemôžeme preto veľmi uvoľniť opatrenia.“ 

To však nekorešponduje s analýzami odborníkov aj v zahraničí. Tie dokazovali, že bod spomalenia rastu prípadov nastal ešte pred plošným otestovaním a vypočítaný zvrat k lepšiemu mal prísť medzi  8. – 15. novembrom ako  výsledok zníženia mobility ľudí a dodržiavania  opatrení R-O-R (rúško-odstup-ruky). Podobný vývoj je v Česku.

Plošné testovanie menej nespoľahlivými  antigénovými testami v dôsledku zhromažďovania veľkého množstva ľudí na odberných miestach skôr  predstavovalo riziko nárastu ďalších pozitívnych prípadov, aj keď časť z nich sa podarilo eliminovať.

Premiér Igor Matovič oznámil, že pandemická komisia prijala jeho návrh, že kostoly, divadlá a kiná budú otvorené s polovičnou kapacitou, fitness a plavárne pre šiestich ľudí. Hrať sa má Slovenská hokejová liga a 1. futbalová liga, zatiaľ bez divákov. Hoci od 15.novembra už nebudú platiť modré covid certifikáty z celoplošného testovania, v platnosti zostáva núdzový stav so zákazom zhromažďovania.

„Odteraz bude zlomovou hranicou pre uvoľnenie opatrení týždňový kĺzavý meridián  750.  Ideme do ťažkého obdobia. Ak nebudeme môcť používať antigénové testy, lebo koaličný partner s tým nesúhlasí, budeme musieť ísť cestou lockdownov, počkajme si na nedeľu. Zrejme majú Sulíkovci tretiu zbraň,“

uviedol Matovič a opäť zaútočil na svojho koaličného partnera, ktorého označil za zradcu.

Predseda SaS na Facebooku napísal:

S ľútosťou sa pozeráme na konanie predsedu vlády, ktorý svoju (pre mňa nepochopiteľnú) osobnú zášť povýšil nad zdravý rozum. Viem, že vás nezaujímajú osobné útoky premiéra na členov jeho vlastnej vlády, chcete sa len spoľahnúť, že vás vláda podrží, keď bude najhoršie a inak od nej chcete mať pokoj. Neviem, či ešte existuje iný svet, v ktorom si premiér vybíja osobné nenávisti ku koaličným partnerom tým, že nechá pol milióna detí doma zo školy. A ktorá jednotka v štáte sa prizerá ruinovaniu ekonomiky len preto, aby ukázal, že je šéf. Ale takáto deštrukcia už nie je zaujímavá, ani úsmevná. Začína byť totiž nebezpečná a mne je to ľúto.“

Reagovala aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová:

„Radi by sme pracovali s partnermi, ktorí sa držia toho, čo povedali pred týždňom alebo aspoň včera, a nie nepredvídateľne menili názory, ktoré nemajú prediskutované. Dlhodobo sa takto fungovať nedá. Nerozumieme, na základe čoho sa otvárajú niektoré zariadenia a iné nie, a už vôbec nie, prečo pre školy platí limit šesť detí a pre iné zariadenia a podujatia platí 50 percent kapacity.“

Peter Pellegrini žiada premiéra, aby zrušil zákaz zhromažďovania 

Na premiéra Igora Matoviča sa obrátil bývalý predseda vlády a líder strany HLAS – sociálna  demokracia Peter Pellegrini s výzvou,  aby zrušil zákaz zhromažďovania a otvoril aj ostatné prevádzky vrátane reštaurácií či štadiónov.

„Ak raz nie je hygienickým rizikom polovica kapacity kina, divadla či kostola, potom je úplne neprijateľné, aby sme naďalej mali v platnosti zákaz zhromažďovania, ktorého jediným cieľom je znemožniť ľuďom slobodne vyjadriť názor na túto vládu. Rovnako potom nie je rizikom ani desať ľudí v reštaurácii alebo sto ľudí na štadióne, ak dodržia všetky hygienické predpisy. Žiadam preto premiéra Matoviča, aby sa prestal hrať na sultána a neurčoval, čo bude otvorené a čo zatvorené, ale umožnil ľuďom slobodne žiť a dýchať.“

Podľa Pellegriniho premiér Matovič definitívne potvrdil, že jeho opatrenia proti koronavírusu nemajú absolútne žiadnu logiku a riadia sa len jeho momentálnymi emóciami:

„Útokmi na koaličného partnera sa snaží zúfalo odviesť pozornosť a zamaskovať svoje vlastné zlyhanie a nezmyselnosť nápadu celoplošného komunitného testovania. Igor Matovič zlyhal na plnej čiare a je načase, aby vrátil ľuďom ich práva a slobodu.“

V utorok 17. novembra vyjdú ľudia do ulíc

Napriek núdzovému stavu a zákazu zhromažďovania sa na štátny sviatok 17. novembra – Deň boja za slobodu a demokraciu chystajú protestné zhromaždenia v uliciach slovenských miest. Najväčšie bude v Bratislave o 16:00 pred Prezidentským palácom, v Banskej Bystrici sa chystá „Prechádzka za slobodu a demokraciu“ o 15:00 hod na Námestí SNP.

Ľudia nespokojní s politikou vlády Igora Matoviča v súvislosti s pandémiou a okliešťovaním občianskych práv chcú symbolicky 31 rokov po Novembri ´89 slobodne vyjadriť svoj názor. Podľa slov vládnych predstaviteľov budú v prípade násilností pripravené zasiahnuť policajné i vojenské zložky štátu. Preto opoziční politici vyzývajú ľudí na pokojný priebeh zhromaždení.

Demonštrácie, ktoré sa pripravujú na 17. novembra, sú podľa ministra vnútra Romana Mikulca nezákonné. Pokiaľ sa uskutočnia, polícia proti demonštrantom zasiahne, keďže platí núdzový stav. To naznačuje, načo  chce vláda využiť  predĺženie núdzového stavu…

Autor: (tom), Foto: ilustračné