Novinár, advokátka a oznamovateľka korupcie budú na októbrovej Dišpute v banskobystrickej záhrade CNK hovoriť o whistleblowingu – nahlasovaní korupcie na Slovensku. Na to máme u nás už aj zákon.
Októbrová dišputa v Záhrade
Oplatí sa na Slovensku bojovať proti korupcii? Ako bojovať a neublížiť si, kde nájsť radu a pomoc pri boji s korupciou? Čo robiť, keď zistíme, že mesto, obec alebo organizácia koná korupčne? Ktorému z príslušných orgánov sa s takou informáciou ozvať? Kedy sa oplatí kontaktovať médiá?
To sú otázky, na ktoré sa budú snažiť odpovedať hostia Dišputy v utorok 2. októbra o 18:00 hod. v bystrickej Záhrade. Už tradičného formátu banskobystrických diskusií na tému whistleblowing sa ako hostia zúčastnia:
Marianna Leontiev, externá advokátka Nadácie Zastavme korupciu, ktorá sa venuje nahlasovaniu korupcie na pracovisku z právneho hľadiska a z pohľadu ochrany nahlasovateľa.
Marta Bočeková, nahlasovateľka korupcie ako kontrolórka na Katolíckej univerzite v Ružomberku, ktorú zamestnávateľ po nahlásení korupcie vyhodil. Súd však nakoniec rozhodol, že neprávom. Prípad Marty Bočekovej bol silne medializovaný.
Martin Turček, investigatívny novinár z Aktualít, ktorý sa venuje nahlasovaniu korupcie z novinárskeho pohľadu, mimo pracoviska. Zameriava sa hlavne na korupciu vo verejnej správe a samospráve.
Októbrová dišputa, ktorá je ďalšou zo série diskusií o občianskom aktivizme a ostatných pálčivých témach na Slovensku, sa uskutoční v utorok 2. októbra o 18:00 hod v Záhrade CNK (Beniczkého pasáž) v Banskej Bystrici. Moderuje Kajo Zbořil.
Organizátorom Dišpút je platforma Nie v našom meste v spolupráci s Centrom komunitného organizovania a Nadáciou Zastavme korupciu.
Whistleblowing
16. októbra 2014 bol prijatý zákon č. 307/2014 Z. z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti. Iné, neformálne pomenovanie tohto zákonu znie aj „zákon o whistleblowingu“.
Cieľ tohto zákona spočíva v oznamovaní protispoločenskej činnosti, taktiež zákon upravuje povinnosti štátu v oblasti prevencie protispoločenskej činnosti. Whistleblowerom rozumieme osobu, ktorá upozorní verejnosť na protispoločenské konanie, ktoré by inak zostalo utajené.
Zdroj: Anna Gudzová, Foto: ilustračné