Hlavný boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák si odpykáva doživotný trest, čakajúc na posúdenie z Európskeho súdu, ktorý sa zaoberá údajným pochybenia slovenských súdov pri jeho vydaní z Česka. Bývalých Černákových spoločníkov ešte súdia odvolacie súdy.
Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v utorok vymeral symbolický podmienečný trest vo výške troch mesiacov 51-ročnému Jozefovi Varhaníkovi, ktorý bol spojený s Černákovcami. Obžalovaný s ďalšími komplicmi koncom roka 1996 a začiatkom roka 1997 vydieral podnikateľa zo Sliača. Pod hrozbou vyhrážok od neho požadovali peniaze za ochranu a pripravili ho o dve autá, ktoré mal na lízing.
Na skupinu 7 mužov z bývalej skupiny Černákovcov podal prokurátor žalobu v roku 2002. Hlavné pojednávanie sa na Okresnom súde vo Zvolene začalo až v roku 2004. V novembri 2008 senát uznal za vinných Miloša Piliara, Jána Bergera, bratov Viliama a Jozefa Varhaníka, Jaroslava Gubalu, Jána Veliča a Františka Kaštana. Ako organizovaná skupina spáchali trestný čin vydierania, Piliar s Kaštanom boli obvinení aj z podvodu. Za to im súd uložil podmienečné tresty dva a jeden rok.
Bergera súd nepotrestal, lebo na jeho nápravu považoval za dostatočný trest päť rokov nepodmienečne, ktorý mu uložil v roku 2007 za vydieranie iného človeka.
Proti súdnemu verdiktu sa odvolali obhajcovia Piliara a Jozefa Varhaníka, Kaštana a Gubalu. Tvrdili, že dôkazy proti nim boli labilné a rozporné a žiadali oslobodiť, alebo zastaviť trestné stíhanie. Odvolávali sa aj na odstup času od skutku i od vyhlásenia prvostupňového rozsudku. Poukazovali i na rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva a Najvyššieho súdu SR, súvisiace s neúmerne dlho trvajúcimi súdnymi konaniami.
Odvolací senát v apríli prerokoval odvolania Piliara, Kaštana a Gubalu. Stotožnil sa s verdiktmi prvostupňového súdu. Vzhľadom na dĺžku konania od spáchania skutku im však zmiernil tresty na symbolické. Piliar dostal osem mesiacov podmienečne, František Kaštan štyri mesiace a Gubala tri mesiace. U všetkých platí skúšobná doba jeden rok. Za toto konanie mohli dostať nepodmienečné tresty na dva až osem rokov.
Prípad nezvestného Jozefa Varhaníka sudca vylúčil na samostatné konanie a urobil potrebné kroky, aby obžalovaného dostal na súd. Keďže sa to nepodarilo, sudca konal ako proti ušlému. Na verejnom zasadnutí potvrdil jeho vinu, ale z rovnakých dôvodov, ako ostatným, zmiernil trest z dvoch rokov na tri mesiace podmienečne. Rozhodnutia Krajského súdu sú právoplatné.
U Miloša Piliara má súd pochybnosti, či je ešte nažive, ale oficiálne ešte nebol vyhlásený za mŕtveho. O Jozefovi Varhaníkovi jeho obhajca vyhlásil, že je pravdepodobne v zahraničí a nebol s ním asi jedenásť rokov.
Zdroj: Bystricoviny.sk