Od roku 2022 budeme zálohovať PET fľaše a plechovky z jednorazových obalov

SPRÁVY
0 /

Poslanci NR SR v stredu schválili návrh ministerstva životného prostredia na zálohovanie  jednorazových nápojových obalov. Podľa neho sa od roku 2022 na Slovensku budú zálohovať PET fľaše a plechovky.

Zálohovať nápojové obaly by sa mali od roku 2022

Suma za zálohovanie sa má pohybovať od 12 centov pri PET fľašiach a po 10 centov pri plechovkách. Vstupné náklady na zavedenie systému by mali byť na úrovni 80 miliónov eur. Zaviesť zálohovanie nemusia podľa novej legislatívy všetky obchody či prevádzky. Povinné bude iba pre tie s rozlohou väčšou ako 300 m2. Ministerstvo však predpokladá, že mnohé menšie obchody časom tento systém preberú.

Minister životného prostredia László Sólymos na margo nového zákona  povedal:

„Na Slovensku sa za jeden rok dostane do obehu približne miliarda PET fliaš. Separovaným zberom sa dosahuje ich približná návratnosť okolo 60 percent. To znamená, že 400 miliónov končí na skládkach či v horšom prípade voľne pohodených v prírode, riekach a pri cestách.“

Sólymos predpokladá, že vďaka zálohovaniu asi 95 percent nápojových obalov skončí tam, kde patrí, teda v recyklačných zariadeniach:

„Som rád, že Slovensko je tak prvou krajinou strednej Európy, ktorá zavedie zálohovanie nápojových obalov.“

Zákon má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2020. Zálohovanie by sa potom reálne spustilo v roku 2022 po nastavení celého systému, vrátane zabezpečenia vratných automatov a celkovej logistiky. Zálohovateľné obaly budú musieť byť jasne označené.

Systém zálohovania PET fliaš funguje v desiatich krajinách Európy – na Islande, vo Fínsku, Švédsku, Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku a Srbsku. Odporcovia zálohovania, väčšinou výrobcovia, hovoria, že zálohovanie PET fliaš môže viesť k ohrozeniu plnenia cieľov stanovených pre iné druhy plastov. Zálohový systém podľa nich vytvorí pre spotrebiteľov nové nároky na dodatočné triedenie. Budú musieť samostatne triediť PET fľaše, čo povedie k demotivácii a poklesu triedenia plastov ako celku.

Prieskum verejnej mienky

Podľa prieskumu, ktorý robila agentúra AKO v januári tohto roka na vzorke 1 030 respondentov, si objednala Slovenská agentúra životného prostredia v Banskej Bystrici. Viac ako 86 percent Slovákov sa v ňom vyjadrilo za zálohovanie, proti bolo desať percent opýtaných. Až 96 percentám ľudí pritom neprekáža, že pri kúpe nápoja zaplatia zálohu, ktorá sa im vráti pri odovzdaní fľaše či plechovky.

Vyše tri štvrtiny respondentov v prieskume potvrdilo, že zálohovanie neovplyvní ich zvyky pri triedení ostatného plastového odpadu a plasty budú triediť ako doteraz. Takmer 80 percent opýtaných by bolo ochotných platiť viac za výrobky vyrobené z recyklovaného plastu a 15 percent odpovedalo, že nie.

Zdroj: TASR a (dem), Foto: ilustračné