Projekt banskobystrickej spoločnosti VAV Invest, s.r.o. „Nájomné byty Belveder-bývanie pre mladých“ by sa mohol stať pilotným v rámci novej vládnej stratégie na výstavbu štartovacích nájomných bytov pre mladé rodiny resp. nízkopríjmové skupiny ľudí. Ide o partnerstvo štátu cez Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), mestských samospráv, súkromných firiem a bánk.
Na ministerstve dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja pripravuje potrebnú legislatívu štátny tajomník František Palko. Keďže nájomných bytov pre mladé rodiny je na Slovensku veľmi málo (tie, čo stavajú, sú len pre lepšie zarábajúce skupiny ľudí). Riešiť situáciu by mohla urýchlená výstavba nájomných bytových domov, ktoré s dotáciou štátu v spolupráci s bankou postaví súkromná firma a vlastniť ich bude mesto.
Nová legislatíva v tejto oblasti, ktorá má nahradiť súčasné zastarané a nepružné zákony v súvislosti so štátnou podporou výstavby bytov aj pre súkromné aktivity, by mala platiť od januára 2013. František Paľko o tomto probléme poskytol rozhovor denníku Pravda, z ktorého vyberáme:
Aká je situácia v bytovej výstavbe, koľko bytov sa postavilo počas minulého roka?
Situáciu hodnotím ako paradoxnú. Na jednej strane máme pretlak nových bytov. Napríklad v Bratislave máme 4-tisíc nepredaných bytov, to znamená, že ponuka je dnes vyššia ako dopyt. Na druhej strane máme mnoho mladých rodín, ktoré nemajú vlastnú strechu nad hlavou. Ten paradox ľahko vysvetlím. Voľné byty sú v kategórii vyššieho až luxusného štandardu, ktoré si rodiny na hranici životného minima nemôžu dovoliť. Musíme teda nájsť nejaké riešenie a pozrieť sa na to, že ľudia hľadajú a chcú nové bývanie, len nemajú na to zdroje. Nie sú zaujímaví ani pre banku či stavebnú sporiteľňu. Ako im teda pomôcť, aby odišli od svojich rodičov a mali plnohodnotné bývanie? To je otázka, ktorú štát bude riešiť. Bývanie súvisí s prácou, s demografickým vývojom. Keď polovica ľudí z vekovej kategórie 18 až 35 rokov býva s rodičmi, tak aj ten demografický vývoj je iný.
Vláda pripravuje veľkú výstavbu nájomných bytov, predovšetkým pre mladé rodiny. Chcete do výstavby začleniť aj financie od súkromných staviteľov. Budú sa byty stavať cez verejno-súkromný PPP projekt?
Alternatívy výstavby môžu byť viaceré. Nie je to len otázka peňazí, to znamená zvýšeného balíka peňazí zo strany štátu, aj keď je dôležité povedať, že dotácie zo strany štátu budú musieť zohrať väčšiu úlohu. Budeme sa orientovať na mladé rodiny s deťmi a pokiaľ ide o zapojenie súkromných subjektov do tohto projektu, aby legislatíva vytvárala pre ne dobré prostredie. Aby to bolo motivačné pre obce, aby obce chceli takéto byty vlastniť a aby im bolo platené nájomné. Na druhej strane musia chcieť súkromníci takéto byty stavať, a to budú chcieť vtedy, keď dostanú zaplatené. Dôležitým subjektom sú aj banky, ktoré sa zapoja do tohto procesu. Do úvahy pripadá aj možnosť, že by sa privátny sektor v kombinácii s obcami, ktoré poskytnú pozemky, dohodol, že časť bytového fondu, ktorý postavil, odpredá obci za minimálnu maržu. S tým, že obec by to mohla použiť na sociálne nájomné bývanie. Zvyšná časť by bola na komerčný nájom.
Čiže postavené byty budú sociálnym bývaním?
Priorita štátu musí ísť do výstavby sociálneho bývania. V prípade súkromného nájomného bývania je to na konkrétnom developerovi. Štát sa na podpore nájomného bývania zúčastňuje finančne. Ide o dotácie pre mladé rodiny s príjmom nižším, ako je trojnásobok životného minima a Štátny fond rozvoja bývania dáva úvery s jednopercentným úrokom na dlhé obdobie. Prijímateľom dotácie na nájomné bývanie je teraz obec. Pripravujeme však nový zákon o Štátnom fonde rozvoja bývania. Po novom by tak mohli aj iné právnické osoby ako obce prijímať takúto podporu štátu. Podmienkou však bude postaviť sociálne byty.
Akú úlohu v tejto výstavbe zohrá teda štát?
Nastavenie motivačných podmienok a účasť finančného charakteru.
O koľkopercentnej účasti hovoríme?
To závisí od štandardu a typu kvality bytového domu. Môže mať totiž nižší a vyšší štandard. Ak bude nižší, tak dotačná zložka bude vyššia. Výška dotačného príspevku bude teda úzko závisieť od kvality bytu. Čím kvalitnejší bude, tým nižšia dotácia.
Aké nájomné budú platiť ľudia v takýchto bytoch?
V súčasnosti môže byť ročné nájomné vo výške päť percent obstarávacích nákladov s tým, že prijímateľom nájomného je obec. Zriadili sme pracovnú skupinu, ktorá pozostáva zo zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska, privátneho sektora a nášho vedenia a budeme sa touto otázkou zaoberať. Aby sme nastavili maximálny strop nájomného. Budeme hľadať také riešenie, ktoré spriechodní celý systém, bude to spoločenská dohoda všetkých zúčastnených.
Poznajú takýto model bývania aj v zahraničí?
Samozrejme. Sú rôzne modely. Podstatné je, že na Slovensku je nájomné bývanie veľmi minoritné. V zahraničí je výraznejší podiel bývania ľudí v nájomných ako vo vlastných bytoch. V roku 2006, keď k nám prišla komisia OECD a hodnotila trh práce, tak nám vyčítali, že nebývanie v nájomných bytoch je veľký a vážny problém krajiny.
Konkrétne, ktorými krajinami sa môžeme inšpirovať?
Napríklad v Nemecku alebo severských krajinách je takéto bývanie úplne bežné. Aj keď sa pozrieme do Londýna, tak pomer je obrátený v neprospech vlastnených bytov.
Koľko nájomných bytov chcete na Slovensku postaviť?
V súčasnosti sa postaví u nás zhruba 15-tisíc bytov ročne. Z toho desať až pätnásť percent je vo vlastníctve obcí s charakterom nájomných bytov. Toto číslo nie je dostatočné a našou ambíciou je ho zvýšiť. Štatistiky potvrdzujú, že potenciálny dopyt po nájomných bytoch je vyšší ako ponuka, ktorá tu je. Konkrétne číslo bude výsledkom rokovaní.
Kedy sa začne s výstavbou?
Tento rok sa pripraví legislatíva, tak aby sme vytvorili systémové rámce. S rezortom financií pripravujeme návrh rozpočtu na ďalšie trojročné obdobie. Čiže tento rok budeme sledovať legislatívnu a finančnú stránku. Chceme, aby v tomto funkčnom období boli postavené výrazné predpoklady na to, aby v strednodobom časovom horizonte, na sklonku funkčného obdobia tejto vlády, bola vo výstavbe nájomných bytov vyššia dynamika.
V stredu verejne prezentovala tento model výstavby nájomných bytov na Belvederi pre mladých ľudí banskobystrická spoločnosť VAV Invest, čomu sa venujeme v samostatnom článku. O návrhu firmy na spoluprácu s mestom bude v utorok 26.júna 2012 rokovať mestské zastupiteľstvo.
Zdroj: Bystricoviny.sk; Pravda