Hokejoví fanúšikovia si už určite všimli, že ľadovú plochy banskobystrického zimného štadióna počas posledných zápasov „baranov“ čistí úplne nová rolba. Bol najvyšší čas vymeniť staré stroje, ktoré už doslúžili, nehovoriac o kvalite vyčisteného ľadu.
Nová rolba sa stala nevyhnutnosťou
Riaditeľ mestskej spoločnosti BPM s.r.o., ktorej zimný štadión patrí a stará sa oň, Ján Šabo pre náš portál povedal:
„Doposiaľ nám slúžili dve staré rolby, ktoré sme volali babička (25-ročná) a prababička (28-ročná). Jednou sme orezávali ľad pri mantineloch, druhá čistila ľadovú plochu. Žiaľ stalo sa nám aj počas prestávky hokejového zápasu, že babička sa pokazila a museli sme ľad dodatočne upravovať prababičkou, čo však bolo iba provizórium a nemohli sme si dovoliť ohroziť dohranie extraligového zápasu.“
Keďže oprava a súčiastky do starej rolby sú značne nákladné po dohode s vedením klubu HC´05 iClinic Banská Bystrica sa majiteľ zimného štadióna rozhodol kúpiť novú rolbu. Po výberovom konaní sa podarilo zohnať moderný stroj s náhradnými dielmi vrátane zmluvného servisu za výhodnejšiu cenu, aké sú dnes na trhu. Po nedávnej rekonštrukcii zimného štadióna aj z vládnych zdrojov je to ďalšia užitočná investícia do modernizácie a vybavenia banskobystrického hokejového stánku.
„Novú rolbu si už všimli aj hokejoví fanúšikovia. Robí všetky potrebné úpravy ľadu naraz. Motor má plynový pohon, ale v prípade núdze či vypadnutia systému sa dá automaticky použiť zabudovaný dieselový agregát. Starú rolbu – babičku budeme používať na čistenie ľadovej plochy v hale B, prababička zostane na súčiastky,“
vysvetľuje Šabo.
Rolba
Je technické zariadenie slúžiace na údržbu ľadovej plochy, ktoré vyvinul a prvýkrát použil Frank Joseph Zamboni, ktorý pracoval ako automechanik, neskôr vyrábal chladiarenské zariadenia pre vozidlá a v roku 1939 postavil v Južnej Kalifornii ľadovú plochu, ktorú nazval Iceland, neskôr ju zakryl. Štadión Iceland funguje dodnes.
Prvé zariadenie na úpravu ľadu vyrobil Frank Zamboni v marci 1942. Bol to upravený traktor, ktorý mal za sebou zariadenie, ktoré malo zahladzovať povrch, no sneh nezbierať. Toto zariadenie ale neprinášalo požadované výsledky. V roku 1947 vytvoril Zamboni stroj, ktorý by sneh zbieral, ľad zahladil a zároveň i polial vodou. Prvý prototyp vyskúšal na svojom štadióne Iceland v Paramounte.
Na čo slúži rolba?
Obrúsenie ľadu – túto činnosť zabezpečuje ostrý nôž, prostredníctvom ktorého sa doslova obrúsi tenučká vrstva ľadu.
Zber snehu – rolba následne pozbiera sneh, ktorý sa na ľade nachádza a pozbiera ho do snehovej nádrže
Umytie ľadu – ďalšou činnosťou je poumývanie ľadu, ktoré vytvorí predpoklady pre nanesenie novej vrstvy vody
Nanesenie vodnej vrstvy – na ľadový povrch je za pomoci látkovej handry nanesená teplá voda, ktorá následne vytvorí novú vrstvu ľadu. Tieto činnosti sa dejú v bezprostrednom slede a tak vodič rolby nemusí prechádzať rovnakú plochu viackrát.
Autor: (tom), Foto: Mirka Chabadová