Na „infoterorizmus“ voči starostom obcí reaguje Mgr. Róbert Bardač

SPRÁVY
18 /

Zdá sa, že zverejnením článku „Slovenský infoterorizmus v praxi“ sme otvorili problém, z ktorého sa stáva celoslovenská kauza „Bardač versus starostovia“ podľa infozákona. Do redakcie sme dostali reakciu autora zašifrovaných mailov zasielaných starostom obcí v celom Banskobystrickom kraji, ktorý zastupuje OZ Centrum ekologických informácií a zároveň je konateľom Advokátskej kancelárie Bardač s.r.o. v Bratislave.

spravodlivostMgr. Róbert Bardač píše: Dovoľujem si reagovať na článok, ktorý ste zverejnili na Vašom portáli pod názvom „Slovenský „infoterorizmus“ v praxi“, v ktorom uvádzate aj našu advokátsku kanceláriu. Odhliadnuc od toho, že ste nám neposkytli priestor na vyjadrenie, v danom prípade vyvolávate dojem, že naša kancelária sa dopustila nezákonného konania, resp. že patrí medzi „infoteroristov“ a podobne, čo považujeme za zásah do dobrej povesti našej advokátskej kancelárie.

Ďalej autor pokračuje: Považujeme za pozoruhodné, že v predmetnej veci reagujú a dovolávajú sa mediálnej pozornosti práve obce, ktoré si neplnili svoju zákonnú povinnosť platnú niekoľko rokov a síce prijímať podania podpísané zaručeným elektronickým podpisom, formát ktorého je schválený Národným bezpečnostným úradom. Rovnaké podania sú povinné prijímať v stavebných konaniach a ostatných správnych konaniach. Viaceré obce, nešlo zanedbateľný počet, na predmetné žiadosti riadne reagovali a požadované informácie sprístupnili. Považujeme preto Váš článok za tendenčný a jednoznačne schvaľujúci nezákonný postup starostov obcí a naopak, dehonestuje a znižuje vážnosť zodpovedného prístupu tých starostov obcí, ktorí si svoju zákonnú povinnosť riadne splnili.“

Toľko stanovisko právnika Mgr. Bardáča, bývalého koncipienta u známeho advokáta Radoslava Procházku. „Infokauza“ začala krátko po vzniku OZ CEI (8.2.2013), keď jeho zástupca rozposlal starostom zašifrované maily s elektronickým podpisom, ktoré sa bez špeciálneho softvéru nedali otvoriť. Mali odpovedať na otázky, ktoré sa dajú získať z verejne dostupných zdrojov: „Počet obyvateľov obce k 31.12. 2011 a 2012,  rozloha obce,  počet a zoznam území chránených Ramsarským dohovorom o mokradiach a území zaradených do sústavy chránených území NATURA 2000, nachádzajúcich sa na území obce.“

Aj renomovaní právnici krútia hlavou nad tým, prečo boli maily OZ CEI zasielané obciam neprimerane zakódované, keď sa jednalo o verejné informácie v zmysle infozákona. Vysvetlenie de facto ponúka  sám právny zástupca z Advokátskej kancelárie Bardač s.r.o. (vznikla 15.11.2012) Mgr. Róbert Bardač. Starostovia si podľa neho nesplnili zákonnú povinnosť, lebo do 8 pracovných dní mu neposkytli odpoveď na žiadosť o sprístupnenie informácie, čo im mimochodom oznámil tiež v zakódovanom formáte.  Zdravý rozum však hovorí, ako môžete odpovedať na niečo, čo je zakódované a vy to nedokážete otvoriť?

To však autora podivných mailov zjavne nezaujíma a pre porušenie infozákona podal na každú „pristihnutú“ obec súdnu žalobu s návrhom na úhradu trov konania vo výške 275 eur. Pri veľkom počte obcí sa navrhovateľovi rysuje celkom slušný zárobok. Ak nešlo o tento úmysel, išlo o získanie verejného uznania za  vlastnú právnickú „šikovnosť“?

Vec majú teraz riešiť súdy zavalené množstvom žalôb od Bardač s.r.o. v čase, keď vláda s podporou ZMOS zvažuje novelu infozákona. My sa budeme tejto „infokauze“ ďalej venovať. Zaujíma nás aj názor predstaviteľov tretieho mimovládneho sektora a Slovenskej  advokátskej komory, čo si myslia o tomto bezprecedentnom počine občianskeho aktivistu a právnika v jednej osobe. Nám sa zdá, že  im robí medvediu službu…

Zdroj: Bystricoviny.sk