Mimoriadne: V Kyjeve rozbili Lenina, v uliciach milión ľudí, chcú patriť do EÚ

SPRÁVY
17 /

Mimoriadne prinášame aktuálne správy z Kyjeva, kde sa v nedeľu 8.decembra  zúčastnilo na protivládnej demonštrácii státisíce ľudí. Podľa ukrajinského denníka Korrespondent je v centre mesta je až milión Ukrajincov.

Akciu zvolali opoziční lídri  na protest proti neochote vlády pokračovať v zbližovaní krajiny s Európskou úniou. Podvečer demonštranti  na Besarabskom námestí strhli a rozbili sochu Lenina, na zemi odtrhli a rozbili hlavu vodcu ruského proletariátu. Podľa agentúry Reuters ľudia trosky sochy, ktorá symbolizovala spoločnú históriu s Ruskom, rozbíjali kladivami a skandovali: „Sláva Ukrajine!“

Navzdory mrazivému počasiu mnohí demonštranti strávili na hlavnom námestí Nezávislosti  v improvizovanom stanovom mestečku noc zo soboty na nedeľu. V centre Kyjeva horia ohne a fungujú poľné kuchyne. Dobrovoľníci roznášajú ľuďom horúci čaj a obložené chlebíky,  vystupujú tu hudobné skupiny.

V rukách demonštrantov sú  ukrajinské zástavy spolu s vlajkami  Európskej únie, ale aj červeno-čierne zástavy ukrajinských nacionalistov a symboly rôznych opozičných strán. Ukrajinská bezpečnostná služba medzitým oznámila, že niektorých opozičných vodcov podozrieva z pokusu o prevzatie moci. Opozícia vzápätí varovala vládu pred vyhlásením výnimočného stavu.

Ukrajinskú opozíciu vedie boxerský šampión Vitalij Kličko:

„Spoločne môžeme vyslať svetu odkaz, že Ukrajina patrí do Európy a že bude demokratickým štátom. A spoločne môžeme tiež vymeniť tuto vládu,“

povedal  protestujúcim Ukrajincom Kličko, ktorý je predsedom strany UDAR a kandidátom na nového ukrajinského prezidenta. Na stranu demonštrantov sa pridala aj populárna ukrajinská speváčka Ruslana.

Protesty sa konajú aj v Donecku, Charkove či Ľvove.  Ukrajinci protestujú proti rozhodnutiu prezidenta Viktora Janukovyča nepodpísať asociačnú dohodu s EÚ.  Posolstvo väznenej bývalej opozičnej premiérke  Julie Tymošenkovej prečítala na námestí jej dcéra Jevgenija:

„Naším cieľom je okamžitý odchod ukrajinského prezidenta. Nevzdávajte sa, neustupujte, nesadajte si k rokovaciemu stolu s mocou, ktorá má na rukách krv. Teraz máme na výber medzi skorumpovanou diktatúrou a návratom domov do Európy.“

Dav burácal:  „Demisiu, demisiu!“

S prezidentom Janukovyčom  kvôli masovým demonštráciám telefonicky hovoril aj predseda Európskej komisie José Barroso. Nabádal ho dialógu s opozíciou v záujme nájdenia východiska z napätej situácie, k rešpektovaniu občianskych slobôd a k maximálnej zdržanlivosti. Barroso vyšle do Kyjeva európsku šéfku diplomacie Catherine Ashtonovú, aby pomohla dospieť  k vyriešeniu sporov. EÚ má naďalej záujem podpísať s Ukrajinou dohodu o pridružení a voľnom obchode.

To, čo sa dnes deje v Kyjeve, vzdialene pripomína chvíle spred 24 rokov u nás ešte v bývalom Československu. Vtedy aj v Banskej Bystrici padal komunizmus, dnes sa chcú Ukrajinci-naši susedia oslobodiť spod vplyvu Ruska a patriť do Európskej únie…

Zdroj: svetové agentúry