Televíziu BBSK sužujú finančné problémy, zamestnanci nedostali výplaty. Zatiaľ nie je rozhodnuté, či televízia definitívne skončí, alebo nie. Ak áno, Banská Bystrica príde o jeden zo zdrojov regionálnych informácií.
Vznik televízie s názvom TV 13 (podľa trinástich okresov Banskobystrického samosprávneho kraja) inicioval ešte bývalý župan Milan Murgaš. Televízia začala vysielať v septembri 2008, no po viac ako roku sa borí vo finančných problémoch. Zamestnanci nedostali výplaty ešte ani z decembra minulého roka. Pondelkové rokovanie so samosprávnym krajom, ktorý v nej vlastní 49-percentný podiel, zatiaľ nerozhodlo o jej zachovaní, alebo zániku.
Krajskej televízii síce nemožno vytknúť kvalitu vysielania, problémom je však nízke pokrytie a privysoké náklady (podľa portálu tvnoviny.sk išlo až o 30-tisíc eur mesačne). Oproti pôvodnej nízkorozpočtovej banskobystrickej súkromnej televízii RTV, ktorú TV 13 nahradila, sa tak mesačný rozpočet viac ako strojnásobil. Z trinástich okresov BBSK televízia vysiela iba v štyroch, v ďalších dvoch si vysielanie môžu pozrieť iba občania okresných miest. Projekt, ktorý počítal s tým, že sa akcionármi postupne stanú aj všetky mestá v Banskobystrickom kraji (ktoré by si kúpou akcií zabezpečili určitý vysielací čas) stroskotal na nezáujme miestnych samospráv. Do siedmych okresov nevysiela TV13 vôbec – približne 270-tisíc občanov z okresov Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Poltár, Revúca, Veľký Krtíš a Žiar nad Hronom si vysielanie môže pozrieť aspoň online na internete.
Nový predseda BBSK Vladimír Maňka dáva televízii ešte šancu. Do 12. februára má jej manežment predložiť kraju novú koncepciu, ktorá má zoštíhliť výdavky a znížiť náklady na fungovanie. Zmeny by sa mali dotknúť aj personálnej oblasti. Hrozba, že televízia úplne zanikne stále neskončila.
Treba zdôrazniť, že medzi zamestnancami je aj niekoľko skúsených ľudí z brandže a vysielanie je rôznorodé a zaujímavé. Prípadný neúspech projektu TV 13 by preto znamenal menej kvalitných regionálnych informácií aj pre občanov Banskej Bystrice.
Banskobystričania môžu sledovať ešte televíziu AZTV. Tá však, po spustení oficiálneho prvého digitálneho multiplexu, vysiela už len v káblových rozvodoch UPC a tak si ju môže naladiť len približne 3-tisíc domácností (*údaj z polovice roka 2009). Avšak vzhľadom na popularitu regionálneho vysielania u nás, sa reálne počty ich divákov ledva šplhajú k stovkám. Okrem toho, súkromná AZTV ťahá v konkurencii krajom financovanej TV 13, za oveľa kratší koniec aj po kvalitatívnej stránke.
Viac aktuálnych informácií o dianí v regióne ešte prinášajú printové médiá – My Banskobystrické noviny, týždenník ECHO a Bystricko-Brezniansko (posledné dve s prevažnou časťou inzercie), alebo mestské Radničné noviny, ktoré sú síce zadarmo, ale vzhľadom na svoj charakter novín informujúcich o užšom okruhu diania v samospráve, zaujmú rovnako úzky okruh čitateľov. Už dávnejšie zanikol dvojtýždenník BB Žurnál. Z elektronických médií možno spomenúť Regionálne správy STV, rádio One, či rádio Lumen. Menované rádiá sa však už o región Banskej Bystrice zaujímajú minimálne. Najjednoduchšie si však nájdete informácie na internete – nemusíte kupovať noviny, ani čakať na televízne vysielanie v presne určenú hodinu. Bystrická odnož Sme.sk zväčša neprináša nič nové – kopíruje informácie zverejnené v novinách MY a Echo, alebo naopak.
Vlastné spravodajstvo, ktoré nie je závislé na tlačových agentúrach pripravuje iba portál www.Bystricoviny.sk. Podľa štatistík google analytics v mesiaci január našu stránku navštívilo 32 500 čitateľov a počas pracovných dní si na tento web klikne viac ako 1 200 Bystričanov denne. Bystricoviny.sk sa tak stávajú najsledovanejším médiom v Banskej Bystrici a širokom okolí.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Filip Roháček, Peter Pavlík), foto: Archív Bystricoviny.sk