Jediný hlas chýbal, aby mesto vyriešilo svoju zlú ekonomickú situáciu. Úver a ďalšie zadlžovanie síce nie je ideálnym riešením, ale v súčasnosti zrejme jediným možným. Jeho neschválenie môže mesto dostať do nútenej správy a doplatiť môžu občania.
Pred utorkovým mimoriadnym zastupiteľstvom sa poslanci stretli za okrúhlym stolom, aby sa oboznámili s obsahom návrhu na čerpanie úveru, ktorý za uplynulé štyri roky mesto nepotrebovalo. Zdá sa, že to veci veľmi neprospelo. Primátor mesta Ivan Saktor sa na zastupiteľstve snažil odpovedať na kritické názory opozičných poslancov (tí koaliční zväčša mlčali), pri záverečnom hlasovaní však chýbal k schváleniu uznesenia jediný hlas.
Pripomeňme si, aké možnosti riešenia krízovej situácie v mestskom rozpočte predkladal primátor poslancom na júlovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve:
1. Zmena rozpočtu mesta s presunutím niektorých položiek z menej horúcich oblastí do tých, ktoré nemožno neplniť.
2. Viazanie konkrétnych výdavkových častí rozpočtu na skutočné príjmy.
3. Ďalšie šetrenie nákladov v rozpočte mesta vrátane mzdových a investičných bez ohrozenia základných komunálnych funkcií mesta.
4. Do úvahy prichádza aj prekleňovací bankový úver na toto finančne najťažšie obdobie samosprávy, ktorý mesto pod Urpínom v tomto funkčnom období ešte nečerpalo.
5. Spoločná stratégia a dobrá vôľa primátora, poslancov mestského zastupiteľstva a celého mestského úradu vyrovnať sa s dôsledkami hospodárskej krízy bez presadzovania akýchkoľvek osobných, alebo skupinových záujmov na úkor riešenia situácie bez toho, aby sa nepriaznivé dôsledky tejto krízy prenášali na plecia našich občanov.
Vtedy z toho nebol problém, ale tri mesiace pred komunálnymi voľbami už je. Pôvodná koaličná väčšina Smer-SNS-Bystričan stráca svoje dominantné postavenie a pri absencii niektorých jej poslancov ju bez problémov prehlasuje opozícia. Tá nešetrí kritikou na zlé a netransparentné hospodárenie mesta, na lacné rozpredávanie mestského majetku, z čoho viní primátora a koaličných poslancov. Táto jednosmerná diskusia sa bude zrejme opakovať až do novembra.
Keď sa pozrieme bližšie na to, čo sa neschválením úveru dosiahlo, zistíme, že opozícia (aj s podporou niektorých bývalých poslancov koalície) dosiahla zrejme Pyrrhovo víťazstvo. Mesto nateraz totiž nedokáže bez úveru dofinancovať rozostavané stavby, ako sú mosty v Podlaviciach a v Malachove, rekonštrukcia Rudlovského potoka, výstavbu nových parkovacích plôch a prípravu cyklotrás v meste, rozšírenie kamerového systému, vysporiadanie pozemkov pod dôležité mestské komunikácie a ich opravu, dofinancovanie detských ihrísk, rekonštrukcie niektorých škôl a škôlok, opravy verejného osvetlenia a tak ďalej. Celkom dostali poslanci zoznam viac ako 60 rozostavaných a zazmluvnených objektov, na ktoré sa predmetný úver bude vzťahovať. Nepomohlo. Žiadajú viac informácií. Prečo však nikto z nich nenavrhol iné a lepšie riešenie, ako je investičný úver?
Bude iste zaujímavé sledovať, s akou odozvou sa tento krok poslancov MsZ stretne u občanov. Paradoxne práve oni sú popri dodávateľoch stavieb tými, ktorých sa negatívne uznesenie poslancov k investičnému úveru v konečnom dôsledku dotkne. Žiaľ tiež negatívne.
Nie všetko je však stratené. O týždeň sa stretnú poslanci opäť na riadnom mestskom zastupiteľstve a v prípade obojsmerne efektívnej komunikácie medzi mestským úradom a volenými zástupcami občanov nie je vylúčené, že napokon predsa len dospejú k pozitívnemu riešeniu pre občanov mesta, o hlasy ktorých sa mnohí zo súčasných verejných činiteľov budú opäť uchádzať. To by však musel zvíťaziť nad negatívnymi citmi a pocitmi rozum a pozitívne myslenie.
Zdroj: Bystricoviny.sk (Miro Toman)