Jozef Čuha: Pozitívne myslenie nebolí

SPRÁVY
1 /

Názov pre tento článok mi vnukol novinár z Bystricovín, ktorý pred niekoľkými rokmi robil so mnou interview, keď mi položil otázku: „Myslíte si, že pozitívne myslenie bolí?“

Priznám sa, že som na chvíľu zaváhal, čo  sa často nestáva a nie je to mojím zvykom. Až potom som si začal uvedomovať, ako sa ľudia pozerajú na myslenie a pozitívne myslenie zvlášť. Ako vôbec môže vzniknúť taká kombinácia? Pozitívne myslenie=kladná, inšpirujúca, motivujúca energia a bolesť=negatívna, deštruktívna, ubíjajúca energia. Ale asi je to možné, inak by to niekomu nebolo napadlo.

Spomínam si na čas, kedy som sa prvýkrát stretol s termínom pozitívne myslenie a čo sa všetko muselo stať, aby som vôbec  viete o  čom hovorím. Pretože som psychológ, väčšinou vyhľadávam literatúru tohto druhu.  Prvú knihu, ktorú som chytil, podotýkam, že som toho veľa nevidel, bola kniha Normana Vincenta  Pealea „Sila pozitívneho myslenia“. Náhoda? Zámer? Príťažlivosť? Osud? Neviem, ale odvtedy sa môj život absolútne zmenil. Začal som sa viac stretávať s ľuďmi, ktorí sú na podobnej vlnovej dĺžke, vrhol som sa na  literatúru, ktorá mi  otvárala ďalšie a  ďalšie dvere. Čítam, prednášam, vystupujem v televízii a rozhlase.

Napísal som knihu „Posolstvo úspechu“, prvú knihu o pozitívnom myslení od slovenského autora. Vydal som CD „Cesta pozitívneho myslenia“ .Naše združenie Medzinárodné centrum pozitívneho myslenia (ICOPT) vydáva časopis „Pozitívne myslenie“. To všetko vďaka filozofii pozitívneho myslenia, ktorú som prijal ako filozofiu svojho života. Tá ma priviedla aj k zdravšiemu životnému štýlu, hlavne ku konzumácii zdravých biopotravín a stopercentnej abstinencii od alkoholu a tabakizmu.

Ak si myslíte, že negatívne myslenie úplne zmizlo z  môjho života, tak to nie je pravda. Aj ja som mával a  mávam negatívne myšlienky. V minulosti sa im hovorilo „čierne“. Lenže teraz už viem porovnať. Viem ako sa správať, viem, že toto nie som ja a takto viac nechcem myslieť. Teraz vyšla moja druhá kniha „Pozitívne myslenie nebolí“.

Pozitívne myslenie naozaj nebolí. To, čo môže bolieť a asi aj bolí, tak to je poznanie, ktoré pozitívne myslenie odhaľuje v plnej nahote. Je to pozretie sa pravde do očí.  Toto môže byť nepríjemné, toto môže bolieť. Poznanie, ktoré ukazuje to, čo všetko sa mi stalo a to len vďaka tomu ako som myslel, ako som sa na  základe myslenia správal a aký to malo dôsledok. Viem, že pre mnohých to bude ťažké konštatovanie.

Pozrite sa na  ľudí okolo seba. Koho vidíte? Sú tam ľudia, ktorí sú zdraví, ale aj chorí. Šťastní, ale aj nešťastní. Bohatí, ale aj chudobní. S dobrými vzťahmi, aj trpiaci. Obézni, aj vychudnutí. Majú dobrú prácu, ale aj tí, ktorí ju nenávidia. To, akú kvalitu jednotlivých stavov títo ľudia majú, je výsledkom spôsobu ich myslenia. Je to tak, či tomu veríte alebo nie. Ak tomu veríte, môžete s tým niečo spraviť, ak nie, tak je mi ľúto. Treba si svoje myšlienky usporiadať.

Maxim Gorkij povedal: „Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si.“ Ak by som chcel parafrázovať tento výrok, tak by znel takto: „Povedz mi na čo myslíš a ja ti poviem aký si.“ Na  našom knižnom trhu je nespočetne veľa kníh, ktoré z každej strany rozoberajú život ľudí a  snažia sa ho nejakým spôsobom napraviť. Väčšina kníh nesie akési magické formulky znamenajúce, že vo svete je tajomstvo, ktoré keď odhalíte, tak zrazu sa všetko bude diať inak, lepšie. Tieto tajomstvá by mali byť ukryté pred všetkými, prístupné len vyvoleným ľuďom. Tajomstvá, ktoré sa  pomaly vynárajú z  hlbín dávnej histórie. Tajomstvá, ktoré boli náhodne objavené vo zvitkoch papyrusov.

Mnohí autori dokonca tvrdia, že tieto tajomstvá poznalo len niekoľko zasvätených, ktorí na základe toho zbohatli, dostali sa k moci, našli si nových atraktívnych partnerov, všetkými závidenú prácu, stali sa slávnymi, nadobudli či zlepšili si svoje zdravie.

Môžem s  plným vedomím povedať, že neexistuje žiadne tajomstvo, ktoré by ste nepoznali. Neexistujú žiadne čarovné, či magické formulky. Neexistuje nič, k čomu by ste nemali aj vy prístup a to hneď teraz. Povedzte mi na  čo myslíte a  ja vám to tajomstvo okamžite odhalím. Alebo to môžete spraviť aj vy sami. Každý jeden z vás prežíva toto tajomstvo niekoľko tisíckrát denne. Toľkokrát totiž váš mozog vyprodukuje akúsi myšlienku.

Časť autorov hovorí, že tých myšlienok je okolo dvadsaťsedem tisíc, iní sú toho názoru, že ich je viac ako päťdesiattisíc. Či už majú pravdu tí alebo oní, jedno je isté. Vašou hlavou prebehnú desaťtisíce myšlienok a tieto myšlienky utvárajú váš život. Ľudia chcú poznať pravidlá, cesty a spôsoby ako si život uľahčiť, ako zbohatnúť, ako byť zdravý a  šťastný. Očakávajú jednoduché princípy, možno až také, aby nemuseli nič robiť. Lenže keď nebudete nič robiť, tak aj výsledok bude nič. Predsa len treba niečo urobiť. Treba rozmýšľať o tom, o čom rozmýšľate.

Existujú úplne jednoduché pravidlá. Existuje spôsob ako využívať pozitívne myslenie v praxi. Tento spôsob sa nazýva filozofia pozitívneho myslenia. Nie je to len teória, je to spôsob existencie. Priama životná cesta. Ak prijmete filozofiu pozitívneho myslenia, zmení sa svet okolo vás. Ak máte strach, že prijatím tejto filozofie budete musieť zmeniť to, čomu ste doteraz verili, že nebodaj je to akési nové náboženstvo, tak ste na veľkom omyle.

Prijatie filozofie pozitívneho myslenia znamená len jej zakomponovanie do  starého myslenia, uvažovania a tým splynutie do  čohosi iného, nového, doteraz nepoznaného so všetkými teóriami, väzbami, ktoré si chcete zachovať aj so všetkými myšlienkovými vzorcami, ktorých sa nechcete zbaviť. Záleží od vás.

Prijatie filozofie pozitívneho myslenia je dobrá správa pre všetkých, ktorí si prajú skvalitniť si svoj život. Ak počúvate ľudí okolo seba alebo s nimi komunikujete, tak si môžete všimnúť, že všetky rozhovory sa väčšinou, v  rôznych obdobách, krútia okolo týchto štyroch tém: zdravie, vzťahy, peniaze, práca-kariéra

Každý z nás má niektoré číslo, ktorému verí, ktoré považuje za šťastné, ktoré pravidelne uvádza v lote alebo len tak. Býva to hlavne dátum narodenia, či dátum narodenia ich detí, poprípade všeobecne uznávané šťastné čísla, ako sedem alebo dvanásť. Bývajú aj možno nešťastné čísla. Také najznámejšie je trinástka.

Čo sa týka pozitívneho myslenia, ja považujem za šťastné číslo filozofie pozitívneho myslenia číslo štyri. Štvorka je úžasné číslo. Dôkazov pre toto tvrdenie je niekoľko. Jeden z  nich vám poviem. Ak chcete už naozaj počuť tajomstvo, tak tu je: „Sme produktom svojich myšlienok“. Keď budete dobre počítať, aj táto veta má len štyri slová.

Napríklad v psychológii sa hovorí o štyroch typoch osobnosti: sangvinik, cholerik, melancholik, flegmatik. Máme štyri životné energie: voda, vzduch, zem, oheň. Zvieratá majú štyri nohy, človek štyri končatiny, stolička má tiež štyri nohy, miestnosť štyri rohy, auto štyri kolesá. Rok má štyri ročné obdobia, Zem štyri svetové strany. Existujú  štyri fázy dňa, mesiac má štyri týždne.

Pre túto chvíľu však zostaňme v  pozícii filozofie pozitívneho myslenia a jej vplyvu na osud každého z vás. Zopakujem vetu, ktorá vás s najväčšou pravdepodobnosťou dostala tam, kde teraz ste: „STE PRODUKTOM VAŠICH MYŠLIENOK.“

Zdroj: PhDr. Jozef Čuha