Minulý týždeň sme ako prví priniesli informáciu o tom, že do krajskej firmy Banskobystrická regionálna správa ciest a.s. nastúpila do funkcie referentky pre oznamovanie protispoločenskej činnosti 19-ročná Kotlebova manželka Frederika. O tomto prípade sa teraz hovorí na celom Slovensku.
Frederiku posadil do funkcie na BBRSC a.s. šéf kraja
Generálny riaditeľ BBRSC a.s. Peter Kováč, ktorý je zároveň aj krajským predsedom ĽSNS v Nitre, novinárom potvrdil, že manželka banskobystrického župana u nich pracuje v novej funkcii priamo podriadenej Úradu BBSK a nastúpila bez výberového konania:: „Oni určili zodpovednú osobu.“
Podľa právnika Transparency International Slovensko Pavla Nechalu takýto postup napĺňa znaky klientelizmu:
„Kritériom na výber vhodného „bojovníka s korupciou“ by mala byť predovšetkým odbornosť v oblasti budovania etickej infraštruktúry v oblasti skúmania a prešetrovania podvodov. Čiže je úplne v rozpore s účelom zákona to, že na takúto pozíciu je vybraný niekto z príbuzných predsedu VÚC, lebo to hovorí skôr o klientelistickom správaní.“
Frederika Kotlebová rod. Pospíšilová je od vlaňajška absolventkou Strednej pedagogickej a sociálnej akadémie v Lučenci. V lete sa vydala za Mariana Kotlebu, ktorý ju od 16.februára 2015 zamestnal v krajskej firme BBRSC a.s. ovládanej členmi ĽSNS.
Pilierom Kotlebovho volebného programu bola vyššia zamestnanosť
Pripomeňme si Kotlebove slová, ktoré predniesol pri svojej inaugurácii do funkcie predsedu BBSK 20.decembra 2013:
„My tu nie sme pre naše funkcie, ale pre obyvateľov kraja. Hlavnými piliermi, s ktorými som išiel do volieb a s ktorými ďalej pokračujem ako predseda kraja, je zvýšenie zamestnanosti, bezpečnosti a podľa informácií, ktoré som dostal, je to aj odstránenie korupcie najmä pri domovoch sociálnych služieb. Ťahajme za jeden povraz, vo veciach, ktoré budú užitočné pre všetkých obyvateľov nášho kraja, pre rovnomerný rozvoj každého okresu.“
Otázka znie, či zamestnávanie rodinných príslušníkov a funkcionárov ĽSNS na kraji je napĺňaním jedného z hlavných pilierov Kotlebovho volebného programu. Pre médiá sa k tomu vyjadril jeho predchodca vo funkcii banskobystrického župana Vladimír Maňka:
„Ani ako primátor a ani ako predseda samosprávneho kraja som si nedovolil zamestnať nikoho zo svojej rodiny. Kotleba naplno ukazuje, že robí len to, čo predtým sám odsudzoval. Reči o tom, že dokáže robiť politiku inak a lepšie ako iní, boli len predvolebné heslá, aby sa dostal k moci. Od roku 2011 organizácia Transparency International náš kraj opakovane vyhodnotila ako najtransparentnejší kraj na Slovensku. Transparentný znamená aj to, že sa nekradne. V tomto roku zverejnia nové hodnotenie. Tu sa ukáže, ako sme hlboko spadli.“
Ďalej Maňka dodal:
„Banskobystrická správa ciest počas celého obdobia, ako som bol vo funkcii, hospodárila so ziskom. Onedlho Kotlebov tím zverejní výsledky, ako hospodárili v roku 2014. Pochybujem, že sa mu podarí zakryť stratu hospodárenia v Banskobystrickej správe ciest, ktorú on a jeho nominanti spôsobili. Už vlani v lete, keď som videl, čo sa tam deje, som predpovedal, že správa ciest bude prvýkrát po štyroch rokoch v strate.“
Kotleba zamestnal na kraji aj svojich bratov
V BBRSC a.s. pracuje aj Kotlebov brat Martin vo funkcii finančného riaditeľa pre investície a majetok (vlani neúspešne kandidoval za ĽSNS do europarlamentu). Ďalší brat predsedu BBSK Marek je zamestnaný na krajskom úrade ako odborný referent pre vnútornú prevádzku.
Zamestnávanie svojich rodinných príslušníkov a straníkov by mal Marian Kotleba vysvetľovať vo štvrtok na tlačovke, ak sa vráti z PN-ky.
Autor: (tom), Foto: ilust.