Cesta pod Čertovicou sa prepadla do starej štôlne

SPRÁVY
7 /

Čertovica dočasne oddelila Horehronie od Liptova. Staré banské diela sa nečakane ozvali a spojnica regiónov sa doslova prepadla.

certovica_prepadnuta_cesta02Liptovskí cestári sa chceli popýšiť rekordne rýchlym vyriešením problému. Keď sa cesta prepadla pred pár dňami po prvý krát, okamžite ju začali zasypávať tonami lomového kameňa. Nákladné autá sypali materiál do starej štôlne niekoľko dní. Ešte v pondelok dopoludnia boli presvedčení o definitívnom vyriešení problému. Poobede sa však cesta prepadla o niekoľko metrov ďalej. Pracovník Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva to nepovažuje sa prekvapujúci úkaz. „Veď vo Valaskej je známy prípad, keď sa kôň prepadol v humne,“ vysvetlil Peter Holúbek. V prvom prípade prepadnutej cesty sa do starej štôlne vybrali aj jaskyniari a geológovia, aby sa pokúsili zistiť, čo najviac. Odhadli, že stará štôlňa je dlhá asi 50 metrov. Celú ju jednoducho zasypať nedokážu. Pri druhom prepadlisku je už vstup do podzemia príliš riskantný. Kamene sa sypú nadol už pri chôdzi v okolí diery.

Prečo sa cesta začala prepadávať práve teraz nedokáže odhadnúť nikto. Faktorov totiž môže byť veľmi veľa: „Je to ozaj nezvyčajné, že sa cesta prepadla práve teraz, skôr by sa niečo také dalo čakať až pri oteplení. Mohlo tam nastať niekoľko neočakávaných otrasov od ťažkých áut, ktoré proces začali už oveľa skôr, vylúčiť sa úplne nedá ani slabšie zemetrasenie,“ dodáva Peter Holúbek. To, že Čertovica dostáva poriadne zabrať, v posledných rokoch nie je žiadne tajomstvo. Nákladiaky plne naložené drevom putovali z Horehronia na Liptov denne najmä po kalamite.

certovica_prepadnuta_cesta06Táto zima priniesla aj pomerne bohaté zrážky, voda sa však strácala po otepleniach v podzemí. Takto namáhaná cesta jednoducho nevydržala. Čo sa bude diať ďalej, sa dá len odhadovať. Cestári pravdepodobne aj v tomto prípade navozia do otvoru čo najviac kameňa, aby cestu upchali. Či sa bude problém riešiť aj komplexnejšie, dnes nedokáže odhadnúť nikto. Geologický prieskum je totiž poriadne drahý a kým cesta stojí, nikto sa nebude hrnúť do vyhadzovania peňazí. Správu nad Čertovicou má štátna Slovenská správa ciest. Výkony spojené s jej údržbou si objednáva u Regionálnych správ ciest, ktoré riadia samosprávne kraje. Tie teda urobia len to, na čo majú objednávky.

Ak teda máte strach, že sa na Čertovici prepadnete pod zem, nezostáva vám iné, len sa na Liptov vybrať buď z Brezna smerom na Poprad, alebo smerom z Banskej Bystrice cez Donovaly. A samotná Čertovica nech pekne zostane verná vetrom, tak ako o tom básnil Andrej Sládkovič. „Liptova, Horehronia vetriská bozkajte sa, i jedle nech sa sklonia, keď sever s juhom plesá. Tu na čertovej svadbe tancujú mrvenicu, v paromskej starej kliatbe zvŕtajú Čertovicu…“

Zdroj: Ján Siman, www.horehronie.sk, foto: autor