Banskobystrická diecéza si pripomína 5. výročie smrti biskupa Baláža

SPRÁVY
1 /

V stredu 27. júla 2016 si pripomíname 5. výročie úmrtia banskobystrického biskupa Mons. Rudolfa Baláža. Jeho biskupským heslom bolo – Pravda vás vyslobodí.

Biskup pravdy

Biskup Rudolf Baláž zomrel 27. júla 2011 na následky embólie do pľúc, v prítomnosti kňazov počas popoludňajšieho pracovného programu v biskupskom úrade v Banskej Bystrici. Jeho telo odpočíva na cintoríne v rodnej obci Nevoľné v panoráme Kremnických vrchov.

O biskupovi Balážovi bolo známe, že sa nebál hovoriť vlastné názory a bojovať za pravdu, aj keď to práve nebolo populárne. A hoci niekedy kričal až príliš aj počas svojich nezabudnuteľných kázní, teraz v slovenskej katolíckej cirkvi nemá kto zdvihnúť hlas. To on stál za vymenovaním biskupa Róberta Bezáka. Videl v ňom nádej, seba samého…

Nie náhodou sa počas sviatku Všetkých svätých objavila na jeho hrobe v Nevoľnom kytica chryzantém s nápisom na stuhe: „Otec biskup vstávajte, nemá kto brániť PRAVDU!“

Mons. Rudolf Baláž (*20. 11. 1940 Nevoľné – †27. 7. 2011 Banská Bystrica)

Narodil sa 20. novembra 1940 v Nevoľnom ako najmladší zo šiestich detí. Gymnaziálne štúdia zakončené maturitou absolvoval v Kremnici.

V rokoch 1958 – 1963 študoval teológiu na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Žiadosti o vyššie teologické štúdiá mu komunistický štát neumožnil. 23. júna 1963 prijal kňazskú vysviacku z rúk trnavského apoštolského administrátora biskupa Ambróza Lazíka.

Jeho prvým kaplánskym miestom po kňazskej vysviacke sa stalo Brezno. Neskoršími pôsobiskami boli KrupinaVrútkyKláštor pod Znievom a Vrícko. V rokoch 1968 – 1970 bol aktuárom biskupského úradu v Banskej Bystrici.

V roku 1968, keď počas pražskej jari oslabol tlak štátu na cirkev, sa 21. marca stal členom Akčného výboru katolíckeho duchovenstva, ktoré malo za úlohu zásadne zmeniť postavenie kolaborantského Mierového hnutia katolíckeho duchovenstva (Pacem in terris). Toto hnutie dňom 14. mája prestalo právne existovať a následne začalo činnosť nové združenie – Dielo koncilovej obnovy (DKO), do ktorého sa zapojil aj Rudolf Baláž.

V roku 1970 bol vymenovaný za správcu farnosti v Pitelovej, ale už v roku 1971 mu bol odňatý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania. Až do roku 1982 pracoval ako robotník. Až potom sa mohol vrátiť do oficiálnej pastorácie a stal sa správcom farnosti Turčiansky Peter, odkiaľ spravoval aj neobsadenú farnosť Necpaly. Tu pôsobil až do svojho menovania za biskupa.

14. februára 1990 ho Svätý Otec Ján Pavol II. vymenoval za diecézneho biskupa Banskobystrickej diecézy. Biskupskú vysviacku prijal 19. marca 1990 v Banskej Bystrici, vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie, z rúk kardinála Jozefa Tomka. Spolusvätiteľmi boli bratislavsko-trnavský arcibiskup metropolita Ján Sokol a nitriansky biskup kardinál Ján Chryzostom Korec. Za svoje biskupské heslo si zvolil evanjeliovú výzvu „Pravda vás vyslobodí – Veritas liberabit nos“. Bol prvým a zatiaľ jediným biskupom Banskobystrickej diecézy, ktorý sa narodil na jej území.

V čase prvej Mečiarovej vlády otvorene vystúpil ako jeden z prvých predstaviteľov cirkvi na ochranu demokracie a kritizoval politické pomery na Slovensku. Vtedajšia vládna moc a Slovenská informačná služba sa rozhodli banskobystrického biskupa zdiskreditovať v prípade známom ako  „Kauza Triptych“, ale ho nezlomili.

Od 13. apríla 1994 do 31. augusta 2000 bol Rudolf Baláž predsedom Konferencie biskupov Slovenska. Jeho posledným verejným vystúpením bola konsekrácia novopostaveného farského kostola a erigovanie farnosti Jána Pavla II. v nedeľu 17. júla 2011 v Hornej Vsi. Nečakané zomrel na sviatok sv. Gorazda v stredu 27. júla 2011 v Banskej Bystrici.

Autor: (tom) a wikipedia, Foto: archívne