7 /

Naši futbalisti banskobystrickej Dukly v 10. kole Fortuna ligy vyhrali v Poprade nad Liptovským Mikulášom 2:1, keď oba góly strelil kapitán Róbert Polievka. Prvý polčas nášmu tímu nevyšiel, prehrával 0:1, ale v druhom dejstve dokázali hráči spod Urpína duel otočiť a potvrdiť tak rolu mierneho favorita.

Na prvú šancu čakalo 531 platiacich divákov trinásť minút. Po rýchlej akcii ju mali Liptáci, keď Jendrišek našiel Káčeríka, ktorý z rohu šestnástky ľavačkou preveril nášho brankára Hrušku. O minútu sa už súper tešil z gólu. Káčerík pekne prihral Jendrišekovi, ktorý z ľavej strany naservíroval loptu do pätky, kam si medzi stopérov Dukly nabehol Staš a pätičkou zakončil účinne – 1:0. My sme mohli odpovedať po štvrťhodine Rymarenkom, ktorý žiaľ z vnútra pokutového územia neprepálil domácu obranu v popradskom azyle. Na opačnej strane sa potom prezentoval delovkou z asi 20 metrov Václavík, mieril do stredu bránky, kde bol Hruška. Náš kapitán Polievka to vyskúšal priamo z rohového kopu a triaslo sa brvno. Pred polhodinou to skúšal mikulášsky stopér Bielák hlavou po rohu, gólman Dukly sa mal na pozore. Následne sme mali aj my možnosť Richtárechom, ktorý spoza šestnástky zakončoval bez prípravy, avšak príliš vysoko. Po rohu Faška až za vzdialenejšiu žrď Uhrinčať vracal loptu hlavou do ´ohňa´, kde to ´koníkom´ vyskúšal Willwéber a mieril tesne vedľa žrde. V 34. minúte po centri Káčeríka mal Staš druhý gól na hlave, aj on iba tesne minul bránku. Pred prestávkou sa ešte nepodarilo nášmu Uhrinčaťovi vyviezť loptu a mohol z toho ťažiť Jendrišek, ak by v brejkovej situácii zakončil razantnejšie. V nadstavenom čase prvého dejstva sa ešte dostal do dobrej možnosti po naťuknutí lopty Polievkom náš Migaľa, obtočil sa v šestnástke, ale slabo strieľal.

Do druhého dejstva poslal tréner Dukly Ščasný na ihrisko útočníka Franka a ofenzívneho stredopoliara Hanesa, ktorí nahradili Richtárecha s Migaľom. Ožili sme smerom dopredu a práve Franko mohol vyrovnať v 50. minúte. Presadil sa cez obranu súpera a v pokutovom území voľný ľavačkou mieril do žrde, následne Hanes z dorážky tesne minul svätyňu Grögera, keď bol tvrdo atakovaný Bielákom. Rozhodca Gemzický nechcel pískať penaltu, hoci sme sa jej dožadovali. Dôležitý moment nastal v 54. minúte. Spomínaný Bielák najprv hlavičkoval nepresne, aby o malú chvíľu vyrobil na vlastnej polovici chybu, podbehol loptu, zmocnil sa jej tak Róbert Polievka, išiel do úniku a zoči – voči gólmanovi Liptákov sa nemýlil – 1:1. Vyrovnávajúci stav dlho trvať nemusel, pretože Laura na druhej strane predviedol pekný prienik a keď už zakončoval v tutovke, parádne sklzom zasiahol vracajúci sa bystrický stredopoliar Ľupták. Po hodine hry ožili domáci, ktorí takisto poslali na ihrisko dvoch nových hráčov Gažiho a Nečasa. Obranca Župa sa prezentoval z asi 15 metrov tvrdou strelou, Hruška mal čo robiť, aby loptu vyrazil a potom mal i šťastie po krížnej koncovke Káčeríka z pravej strany, ktorý len o milimetre minul vzdialenejšiu žrď. Dobrú pasáž Liptákov sa pokúsil zastaviť Polievka opäť priamo z rohového kopu, keď takmer trafil vzdialenejší horný roh bránky. Potom sa hral futbal hore – dole a Hruška sa musel mať na pozore po zakončení Totku z uhla, keď loptu tečoval Záhumenský. Skúšal to aj Bielák hlavou po rohu, opäť nepresne. V 77. minúte Polievka pekne prenikal dopredu i zakončil, Gröger spoľahlivo zasiahol. O dve minúty ho zastúpil Župa, ktorý zachraňoval situáciu po parádne zahratom priamom kope Polievku spoza kraja veľkého vápna. Potom sme mali aj veľké šťastie, pretože Mikuláš mohol vyhrávať zo situácie po skrumáži v našom pokutovom území, boli tam viaceré zakončenia, lopta napokon skončila v moci Hrušku. Na to sme mohli odpovedať po centri Faška hlavičkou Franka, ak by bola presnejšia. Na opačnej strane po centri Nečasa Voško hlavičkoval nad brvno. Rozhodujúci moment prišiel napokon v 88. minúte. Záhumenský dobre rozohral aut na striedajúceho Gašparoviča na ľavej strane, ten prihral ideálne do voľného priestoru v šestnástke Róbertovi Polievkovi, ktorý vedel ako s takouto situáciu naložiť a prezentoval sa peknou obaľovačkou na vzdialenejšiu žrď – 1:2. Úplný záver si už Banskobystričania postrážili a z Popradu zobrali tri body.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (1:0)

Góly: 14. Staš – 55. a 88. Polievka. Rozhodovali: Gemzický – Jánošík, Halíček, ŽK: Bielák, Bedecs – Polievka. Diváci: 531.

Zostavy a striedania:

L. Mikuláš: Gröger – Totka (75. Kotora), Bielák, Bedecs, Župa – Filinský, Václavik – Laura (61. Nečas), Staš (61. Gaži), Káčerík (82. Voško) – Jendrišek

B. Bystrica: Hruška – Migaľa (46. Hanes), Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – B. Ľupták, Richtárech (46. Franko) – Slávik, Faško, Rymarenko (81. Gašparovič) – Polievka (90+1. Kupčík)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Pre nás sú to zlaté body. Nebudem obzvlášť zápas hodnotiť, sami ste to videli. Po tom priebehu hry sú to ozaj zlaté tri body, lebo sme nastúpili do zápasu ľahkovážne, bez agresivity, proste bol to zlý výkon. Z celkového hľadiska, ak sa pozriem na celý duel, je to nezaslúžené víťazstvo, čo som povedal aj domácemu trénerovi. Musím však pochváliť mojich hráčov za prístup v druhom polčase, že sa zdvihli a zápas otočili. Musím ešte povedať, že ak by sme v prvom polčase prehrávali 0:3, tak by bolo už po zápase. Liptovský Mikuláš hral vynikajúco aj v tých zápasoch predtým s ťažkými súpermi. Vedeli sme, čo nás čaká. Veď aj so Slovanom mohol cez polčas podľa priebehu hry vyhrávať 3:1. Takisto s Dunajskou Stredou odohral Liptovský Mikuláš dobrý zápas. V Trnave taktiež, len nášmu súperovi chýbalo šťastie. O to viac si vážim tohto víťazstva , lebo sme hrali proti silnému tímu.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec oboch našich gólov: „Prvý polčas nebol z našej strany ideálny a myslím si, že prestávka nám padla vhod. Počas nej sme si v šatni povedali určité veci, hoci tie sme si povedali aj pred začiatkom zápasu, no asi ich bolo potrebné zdôrazniť. Ak porovnáme prvý a druhý polčas, tak to boli dva rozdielne výkony z našej strany. Tak, ako sme sa prezentovali v druhom polčase, by sme sa mohli prezentovať aj v ďalšej časti sezóny. Spokojní teda môžeme byť s výsledkom i ja s tým, že som dal dva góly, ale určite nie sme spokojní s prvým polčasom, pretože na to môžeme doplácať v ďalších stretnutiach. Nemôžeme sa pozerať iba na to, že sme vyhrali, ale aj na to akým spôsobom. Musíme sa poučiť z chýb, tento duel nám veľa ukázal, teda že nie sme mužstvo, ktoré si môže dovoliť poľaviť čo len na desať minút. Dnes nám to v druhom polčase futbal vrátil, no musíme byť ostražití a prezentovať sa lepším futbalom nielen druhý polčas, ale po celý čas. Nepozerám sa na tabuľku strelcov, mňa teší, ak mužstvo vyhráva a dávame góly, to je náš cieľ. Ja budem rád, ak budem strelecky takto pokračovať, aby mužstvo bolo úspešné a pohybovalo sa v tabuľke čo najvyššie. To, že zbierame body z vonku je slušné, uvedomujeme si to, ale potrebujeme body získavať aj doma. Boli sme doposiaľ naučení, že od nás sa body len tak ľahko neodvážajú. Takže by sme to chceli po dvoch domácich prehrách s Ružomberkom a Slovanom v najbližšom zápase so Skalicou potvrdiť a dostať sa do takej pohody.“

Matej Franko, striedajúci útočník Dukly: „Prvý polčas nebol z našej strany dobrý, ale niečo sme si povedali v kabíne, začali sme jazdiť, boli sme v druhom polčas agresívnejší a šťastie sa priklonilo k nám. Teší ma, že som i ja oživil hru, mohol som dať gól, mohlo sa to ešte i mne odraziť raz, ale nevadí, dôležité je, že sme vyhrali 2:1 po tímovom výkone. Sme teda spokojní. Som rád, že Robo Polievka znovu ukázal svoje kvality, je náš kapitán, správny chalan, dobrý vodcovský typ a aj výborný futbalista.“

Jozef Kostelník, tréner Liptovského Mikuláša: „Po predchádzajúcich zápasoch sme mali veľmi dobrý prvý polčas, zavreli sme súpera a skórovali sme po peknej kombinácii. Mohli sme pridať ďalší gól, no súper vyrovnal po prestávke a potom sme si v šestnástke neustrážili Polievku. Opäť sme prišli o body po celkom solídnom výkone.“

Najbližší zápas odohráme už v piatok 16. septembra17.30 hodine, keď si doma na Štiavničkách zmeriame sily so Skalicou.

1. Slovan 22b*, 2. Podbrezová 17b*, 3. D. Streda 16b, 4. Trnava 15b*, 5. Žilina 15b, 6. Ružomberok 14b, 7. DUKLA 12b, 8. Skalica 11b, 9. Trenčín 11b*, 10. Michalovce 8b*, 11. Z. Moravce 7b*, 12. L. Mikuláš 4b.