6 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly vyhrali v 2. kole Fortuna ligy v Trnave nad silným Spartakom 2:1. Predviedli zodpovedný a taktický výkon, poctivo pracovali na ihrisku, čoho výsledkom boli dva góly v sieti súpera, o ktoré sa postarali skúsení hráči – kapitán Robo Polievka a útočník David Depetris.

V úvode boli lepší domáci futbalisti, ktorí sa dostali do dobrých príležitostí. V siedmej minúte hlavičkoval v šestnástke voľný Ristovski, výborne zasiahol náš stopér Kupčík. Ristovski hlavičkoval po centri Azeveda aj druhýkrát, tentoraz nad brvno. V devätnástej minúte sa Bamidele dostával do čistej šance, výborne ho odzbrojil Migaľa. Potom prišla tretia možnosť Ristovskiho hlavou po centri Azeveda, už to bola presnejšia koncovka, svoje umenie predviedol brankár Dukly Hruška. V 25. minúte sa dostal ku hlavičke aj trnavský Štefánik, ale nebol presný. Počas občerstvovacej prestávky banskobystrický tréner Ščasný rozdal hráčom pokyny a tí začali byť oveľa živší. Začali vyrovnávať hru a výsledkom toho bol aj gól. Róbert Polievka si narazil loptu s Richtárechom, prešiel cez troch futbalistov súpera a spoza šestnástky strieľal razantne, lopta prešla pomedzi dvoch brániacich hráčov Spartaka a Takáč kapituloval – 0:1. Bol to pekný futbalový moment. Trnavčania sa snažili do prestávky vyrovnať, ale proti bol Hruška pri Štetinovej hlavičke, keď sa v súboji s ním náš gólman zranil a musel byť ošetrovaný. Procházka minútu pred polčasom zakončoval z väčšej vzdialenosti, Hruška spoľahlivo zakročil. A v nadstavenom čase úvodnej 45-minútovky ešte Bukala mieril vysoko nad našu bránku a Ristovski hlavičkoval vedľa žrde.

Žiaľ, nezachytili sme úvod druhého polčasu. K zblokovanej lopte sa dostal Bukata, ktorý z hranice veľkého vápna ľavačkou vystrelil presne k žrdi a bolo vyrovnané – 1:1. Kontrovať mohol na bystrickej strane v 51. minúte Depetris, ale jeho obstrel bol nepresný. Následne mali domáci veľkú šancu, keď krížna prihrávka smerovala na striedajúceho Ivána, ktorý z pravej strany šestnástky zakončoval, Hruška výborne zasiahol a z následnej dorážky spomínaného Ivána smerovala lopta tesne nad brvno. Zranil sa nám však Migaľa, bol otrasený a napokon nemohol pokračovať v hre. Za ten čas mal nebezpečné parametre center Polievku, ktorý smeroval medzi žrde a Takáč mal menšie problémy. Po hodine hry to skúšal spoza šestnástky Bukata, gólman Dukly mal teda opäť prácu. V 77. minúte po centri Koštrnu predviedol Ristovski nedôraznú hlavičku, Hruška si teda poradil. Dôležitý okami prišiel o dve minúty neskôr. K odrazenej lopte sa v pokutovom území dostal náš útočník David Depetris, dokázal pokoriť Takáča, ale spred bránkovej čiary odkopával loptu Mikovič. Pri tejto situácii bol však Takáčom Depetris podkopnutý, nasledovala teda penalta, odobril ju aj VAR a argentínsky futbalista v drese Banskej Bystrice sa z bieleho bodu nemýlil, s prehľadom penaltu premenil a bolo 1:2. V zostávajúcich minútach sme hrali obetavo, zvládli sme aj sedem nadstavených minút, Trnava už nemala čistú šancu, hoci to v našej šestnástke bolo miestami náročné, takže tri body smerovali zo ´slovenského Ríma´ pod Urpín.

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 46. Bukata – 35. Polievka, 82. Depetris (z 11 m). Rozhodovali: Ochotnický – Pozor, Vitko. ŽK: Paur, Bamidele, Iván, Boateng, Takáč – Slávik, Faško, Willwéber, Depetris, Záhumenský, Hanes. Diváci: 2698.

Zostavy a striedania:

Spartak: Takáč – Procházka (46. Koštrna), Štetina, Čurma, Mikovič – Bukata – Azevedo (46. Iván), Paur (46. Savvidis), Štefánik (71. Boateng), Bamidele Yusuf (71. Daniel) – Ristovski

Dukla: Hruška – Migaľa (63. Pišoja), Kupčík, Prikryl, Záhumenský – Willwéber, Ľupták – Slávik (63. Faško), Richtárech (83. Hanes), Polievka (89. Gašparovič) – Depetris (83. Franko)

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Zápas sa mi hodnotí veľmi dobre, získali sme tri body na pôde výborného súpera. S tým som spokojný. Je ťažké vyhrať nad Trnavou pri tej forme, ktorú aktuálne má. Nezačali sme stretnutie dobre, úvod nám vôbec nevyšiel, boli sme málo aktívni pri pressingu a v strednej zóne, zle sme bránili, súper sa dostával na našu polovicu ešte aj stopérmi. Mal veľa času na rozohrávku. My sme boli prvých dvadsať minút pasívni, koledovali sme si o gól. Potom sa to zmenilo, stredoví hráči začali vystupovať a dostávať súpera pod tlak. Keď sme po zmene strán zmenili systém hry, nejakým spôsobom sme to uhrali. Chalani potvrdili to, čo predvádzajú na tréningoch, fakt na nich všetci ´makajú´ a my sa inak ako poctivou hrou ani nemôžeme prezentovať. Trnava má kvalitu, aj na lavičke, my sme museli byť po taktickej stránke bezchybní a vydať na ihrisku zo seba sto percent. Takýmto spôsobom môžeme zbierať body.“

Róbert Polievka, strelec nášho prvého gólu, kapitán Dukly: „Ukázali sme dnes srdce i našu silu, pretože na ihrisku rozhodol tím a ešte aj to, ako sme boli takticky pripravený na zápas. Vedeli sme, že nás nič ľahké nečaká. Prvých tridsať minút bolo ťažkých až krízových pre nás. Tréner nás nabádal. Vedeli sme, že niečo také nás tu bude čakať. Som rád, že sme to napokon zvládli. Ukázali sme aj my kvalitu a futbal nám to vrátil v podobe víťazstva. Čo sa týka môjho gólu, dokázal som sa v strede otočiť a dostal som sa až na hranicu šestnástky, odkiaľ som sa iba snažil to prestreliť. Padlo to tam a som tomu veľmi rád, pretože sme si dnes zaslúžili získať nejaké body.“

David Depetris, útočník Dukly a strelec nášho víťazného gólu: „Sme veľmi šťastní. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Tak tomu aj bolo. Celý týždeň sme sa pripravovali na Trnavu, na to, čo by mohla proti nám hrať. Boli sme kompaktní, súdržní, tímoví a vďaka tomu aj efektívni. Rozhodli i súboje, nikto nešetril krokom. Keby nám niekto povedal pred zápasom, že ideme vyhrať, tak by sme to brali hocijakým spôsobom. Vieme, že potrebujeme ešte určité veci zlepšiť, ale tímovosť bola podľa našich predstáv, od nej sa treba odraziť a ďalej zbierať body. Čo sa týka penalty, veril som si. Cez týždeň som trénoval presne to, kam som to aj kopol. Takže som na seba hrdý, lebo nie je jednoduché v takýchto momentoch kopať jedenástku a ešte sa hovorí, že ak si faulovaný, tak by si nemal ísť na pokutový kop. Ja som s tým nemal problém a som  rád, že to padlo tam, kde som chcel.“

Michal Gašparík, tréner Trnavy: „V prvom rade by sme nemali dostať prvý gól, aký sme dostali. Prvý polčas sme začali dobre, súpera sme dostávali pod neustály tlak. Keď sme loptu stratili, boli sme veľmi solídni v repressingu, vo vysokom pressingu, prakticky sa hralo len na jednej polovici. Po jednom úniku sme dostali gól. Taká situácia sa musí vyriešiť lepšie, boli tam štyria až piati hráči okolo Polievku. Prvý polčas mal skončiť minimálne 0:0. V druhom polčase sme rýchlo vyrovnali a vyzeralo to, že sa nadychujeme. Alex Iván mal čistú šancu na 2:1, takú musí premeniť, zápas by sa absolútne otočil, ale bolo stále 1:1. Druhý gól – penalta – bol nešťastný moment. Odrazilo sa to k Depetrisovi, nakoniec to ešte zachránime, ale nasledovala penalta. Odvtedy sme hrali v kŕči, bolo to silené, nemalo to žiadnu kvalitu, a preto sme už nedokázali vyrovnať.“

Najbližší zápas odohrá naša Duklička už v piatok 29. júla, pôjde o tretí fortunaligový duel. Predstavíme sa znovu na pôde súpera, tentoraz v Žiline, kde nás o 17.00 hodine pred kamerami TV Nova Sport preverí domáci MŠK.

V tabuľke je Dukla na 6. mieste s tromi bodmi, prvé sú Michalovce so štyrmi bodmi, Žilina je ôsma s dvoma bodmi. Posledný je s jedným bodom Trenčín.

Autor: (job), Zdroj: MFK Dukla, Foto: Ľudovít Jakub Hroboň