0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 2. kole Tipos extraligy prehrali na domácom ľade s Michalovcami 2:3. Hostia o svojej výhre rozhodli v tretej tretine gólom Kristoa. Tak ako vyhral celok z východu republiky, mohol vyhrať aj náš tím spod Urpína.

Do stretnutia vstúpili aktívnejšie naši hokejisti. Vytvorili si za tri minúty tri dobré príležitosti, v ktorých neuspeli Kabáč a Tamáši. Hostia mohli odpovedať Bezúchom, Vašašom a najmä Pulišom, ktorý sa ani na dvakrát nepresadil pred Rahmom. Puk za neho nepretlačil ani Suja. Potom mali miernu prevahu Banskobystričania. Do dobrej šance sa dostal Výhonský, jeho bekhend na Vošvrdu neplatil a z dorážky neuspel ani Jendek. Úspešná nebola ani bystrická presilovka, až po jej skončení sa dokázali ´barani´ presadiť. Alex Tamáši ukradol puk z hokejky Paločka a z medzikružia mieril presne – 1:0.

Na začiatku druhej tretiny hokejisti spod Urpína nevyužili dohrávanú presilovku ešte z prvej časti. Michalovčania následne ožili a dočkali sa vyrovnania. Ťažili z nášho nevyvezeného puku z vlastnej tretiny, keď Kristo našiel spätnou prihrávkou Matúša Paločka, ten mal dosť priestoru a švihom spomedzi kruhov sa nemýlil – 1:1. V 33. minúte hrali hostia presilovku a počas nej inkasovali. Jendek sa dostal k puku v strednom pásme, naservíroval ho rýchlemu Dominikovi Sojkovi, ktorý si blafákom vychutnal Vošvrdu a bolo 2:1. Hokejisti z východu republiky sa však nepoddali, naďalej hrali aktívne a dočkali sa gólu na 2:2 v presilovej hre, keď prihrávku Buca spoza bránky zužitkoval pri ľavej žrdi z uhla bez prípravy Puliš.

V úvode tretej tretiny sa dobre natlačil na michalovskú bránku Urbánek, zblízka neuspel a rovnako tak ani na dorážke Björkung. V oslabení unikal z pravej strany Tamáši a takmer Vošvrdu pokoril. Dobrú možnosť nevyužil v hre štyroch proti štyrom z dvoch metrov náš Holenda a jeho spoluhráč Sukeľ zazvonil v 45. minúte na hornej žŕdke. V ďalšom oslabení sa dostal pred bránku aj Výhonský, ale ani tento útočník HC ´05 sa nepresadil a počas presilovky ho napodobnili Troock a Urbánek, pričom ešte Holenda strieľal po teči do pravej žŕdky. Bystrickú dominanciu sa pokúsil naštrbiť v prieniku Bezúch, čo sa nepodarilo jemu, to sa podarilo v 54. minúte jeho spoluhráčom po vyhratom buly. Mihálik od modrej nahodil puk a z dorážky ho upratal do odkrytej bránky Kristo. Namiesto 3:2 tak bolo 2:3. Bystričania v závere ešte viac pritlačili súpera, hrali aj v šestici bez brankára, no vyrovnať sa im nepodarilo.

HC ´05 Banská Bystrica – Dukla Ingema Michalovce 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 19. Tamáši, 33. Sojka (D. Jendek) – 27. Matúš Paločko (Kristo, Osburn), 38. Puliš (Buc, Suja), 56. Kristo (Mihálik, Winquist). Rozhodovali: Výleta, M. Novák – Vyšný, Frimmel. Vylúčená na dve min.: 5:4, presilovky: 0:1, oslabenia 1:0, diváci: 1964.

Banská Bystrica: Rahm – Björkung, Bačik, Pavlin, Matej Bača, Luža, Holenda, Frídel – Urbánek, Kontos, J. Sukeľ – Troock, Gabor, Kabáč – R. Gašpar, Tamáši, Šoltés – Výhonský, Sojka, D. Jendek

Michalovce: Vošvrda – Štajnoch, Hammond, Osburn, Macejko, Michalčin, Mihálik – Puliš, Suja, Buc – Kristo, Winquist, Matúš Paločko – Žitný, Galamboš, Bezúch – Vašaš, Bjalončík, Chalupa

Antti Karhula, tréner Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola od nás dobrá. Mali sme šance, ale dali sme len jeden gól, mohli sme dať ďalší jeden – dva navyše. Druhá tretina nám nevyšla, súper nás prehrával až príliš ľahko. Začali sme sa nechávať vylučovať. Tretia tretina bola vyrovnaná, spravili sme však chybu a stálo nás to veľa. Je začiatok sezóny, chyby sa stávajú. Čo sa týka neúčasti Ďatelinku, má menšie zranenie, nič vážne. Nechali sme ho riadne sa vyliečiť, aby sme niečo nepodcenili. Máme viacero hráčov, ktorí môžu hrať.“

Alex Tamáši, strelec prvého nášho gólu: „Prehra zamrzí. Myslím si, že prvú tretinu sme odohrali dobre, bola najkvalitnejšia spomedzi všetkých vrátane i minulého zápasu. Neviem, čo sa udialo v druhej tretine. Ako keby sme vypli a mysleli, že to príde samé. Musíme sa z toho poučiť. Mali sme tam aj zbytočné vylúčenia, podobne ako tomu bolo aj v prvom zápase sezóny. Musíme si trošku vstúpiť do svedomia. V tretej tretine mal súper viac šťastia, odrazili sa im na hokejky nejaké puky, nám naopak nie. Na to sa však nemôžeme vyhovárať. Aj v tretej tretine sme mali veľa šancí, ktoré by sme mali premieňať. Stále je však pred nami ešte 48 zápasov v súťaži, takže musíme to hodiť za hlavu a sústrediť sa na to, čo nás čaká.“

Vladimír Mihálik, bývalý obranca B. Bystrice, aktuálne kapitán Michaloviec: „Bol to dobrý zápas z oboch strán. Na začiatku sme boli zaskočení bystrickou aktivitou, ale potom sa duel vyrovnal a mali sme najmä v druhej tretine viac z hry. Máme dve výhry na úvod sezóny, čo je výborné. Nevedeli sme na čom sme v príprave, keďže absentovali súperi z extraligy. Vydarili sa nám však tieto dva zápasy, zabojovali sme v nich a môžeme ísť aj z Banskej Bystrice s tromi bodmi domov.“

Tréner Michaloviec Tom Coolen: „Oba tímy mohli vyhrať, bolo to vyrovnané. Nielen my, ale aj domáci mali šance. Našťastie pre nás sme našli cestu ako streliť tretí gól a potom sme už ubránili víťazstvo. Cením si tri body z vonku, nie je ľahké vyhrať v Banskej Bystrici. Hovoril mi to hráči a presvedčil som sa o tom i ja. Súper má naozaj kvalitný tím.“

Autor: (job), Foto: TASR + SITA