S Jurajom Kovalom o budúcnosti ženského basketbalu v B. Bystrici, menia sa priority!

ŠPORT
8 /

Po skončení extraligovej sezóny ženského basketbalového tímu Slávia Banská Bystrica sme si nechali viacdňový odstup, aby sme mohli s najvyšším predstaviteľom tohto klubu Jurajom Kovalom hodnotiť uplynulú sezónu a pozrieť sa aj smerom dopredu. ´Pumy´ spod Urpína obhájili strieborné medaily a získali prvýkrát v histórii Slovenský pohár. Dokázali aj dvakrát zdolať majstra z Piešťanských Čajok, no vo finále v súbojoch o titul ho už výraznejšie nepotrápili. My sme s prezidentom Slávie Banská Bystrica Jurajom Kovalom hovorili nielen o extralige, ale aj o budúcnosti ženského basketbalu v meste.

Prejdime najprv ku klasickému zhodnoteniu sezóny 2023/204 extraligového tímu žien Slávia Banská Bystrica, ako ste s ňou spokojný po zisku strieborných medailí a obhájení pozície vicemajstra?

„Pred sezónou sme vyhlásili a urobili kroky k tomu, aby sme po dlhých rokoch vyhrali zápasy aj nad majstrom Piešťanskými Čajkami. Z tohto pohľadu musím povedať, že sa nám podarilo vyhrať dva dôležité zápasy. Prvý sme prekvapujúco vyhrali v Ružomberku vo finále Slovenského pohára a tým pádom sme po prvýkrát v histórii ženského basketbalu v Banskej Bystrici získali Slovenský pohár, čo považujem za veľký úspech vzhľadom na súčasnú situáciu v slovenskom basketbale. Toto víťazstvo nás nabudilo, chytili sme dobrú fazónu a v ďalšom extraligovom zápase sme dokázali znovu zvíťaziť nad Čajkami, a to doma už o 28 bodov. Cítili sme, že môžeme dosiahnuť viac, pretože družstvo bolo pripravené aj na ťažké zápasy.  Žiaľ počas nasledujúceho Adria Cup-u sa nám zranili štyri nosné hráčky a aj keď sa pred finále vrátili do diania, už sme nechytili športovú formu. K tomu prispelo aj to, že nosné slovenské hráčky, na ktorých sme chceli sezónu postaviť, tak napríklad Šimonovičová nám vypadla na celú sezónu a Hruščáková takmer na celú sezónu. A keď sa vrátila, vzhľadom na krátkosť času nedosiahla na takú výkonnosť akú mala sezónu predtým. Finále o majstra súťaže tak potom vyzeralo jednoznačne. Sklamaním bol najmä druhý finálový zápas, teda prvý doma, kde sme nezabojovali podľa našich predstáv. S odstupom času, ak to môžeme hodnotiť, tak získali sme znovu striebro, získali sme Slovenský pohár, takže sezóna v tomto ohľade bola úspešná a ešte nie je na konci, pretože nás čaká Final four U23, v tejto vekovej kategórii by sme chceli siahnuť na majstrovský titul. Čiže nedosiahli sme všetko, čo sme chceli a mohli, ale značný podiel mali na tom zranenie a nepredvídané výpadky niektorých hráčok.“

Nadviažem práve na vami spomínaný kľúčový moment, keď sa zranili nosné hráčky pred záverom sezóny v spomínanom Alpe Adria Cup-e. Nebolo teda chybou, že sa družstvo prihlásilo do tejto súťaže? Aj vzhľadom na vyťaženosť hráčok v tomto spomínanom pohári, teda že sa zranili a po návrate už neboli v optimálnej forme vo finálových extraligových súbojoch?

„Teraz z tohto pohľadu to vyzerá tak, že práve dosť hráčok sa nám zranilo práve na Alpe Adria Cup-e, ale treba povedať, že tú istú sezónu z pohľadu vyťaženosti mali aj Piešťanské Čajky. My sme mali trochu aj smolu, že tých zranení bolo až toľko veľa. Ťažko povedať, či práve účasť v Alpe Adria Cup-e  to zavinila. Stalo sa to tam, možno by bolo lepšie nehrať tento pohár, ale pred sezónou sme si povedali, že chceme hrať čo najviac ťažkých zápasov, lebo v našej slovenskej extralige niektoré zápasy nedosahovali ani úroveň dobrého tréningu.“

Akým prínosom boli pre extraligový tím legionárky v uplynulej sezóne?

„Musím otvorene povedať, že výber niektorých hráčok z cudziny nedopadol podľa našich predstáv, pretože nepodávali tieto legionárky konzistentné výkony. Boli schopné podať fantastický výkon a potom o týždeň na to veľmi slabý výkon. Toto bol asi náš najväčší problém v sezóne, že sme neboli výkonnostne konzistentným tímom počas celej sezóny.“

Práve výhry nad Piešťanskými Čajkami, tiež zisk Slovenského pohára, môžu viesť k optimizmu, že v družstve je potenciál a môže nielen extraligový tím pomýšľať na vyššie méty, ale aj klub do budúcna napredovať. Je tomu tak?

„Pomýšľať na vyššie méty sa niekedy v budúcnosti bude dať, ale my sme si nastavili filozofiu už na začiatku, keď sme vstúpili do klubu i pred touto sezónou, že skúsime zostaviť čo najlepší káder a dosiahnuť čo najlepší výsledok. A od tej budúcej, čo sme povedali už pred rokom i počas uplynulej sezóny, sa chceme viac venovať mládežníckemu basketbalu a výchove domácich hráčok, ktoré by v budúcnosti mohli tvoriť kostru nášho tímu. Momentálne neuvažujeme a ani neplánujeme nejaké útoky na úplne najvyššie priečky za každú cenu. Samozrejme nejaký konkurencie schopný tím budeme chcieť postaviť, ale nie je to absolútnou prioritou. Podarilo sa nám dosiahnuť oveľa vyššiu návštevnosť na zápasoch v extralige, na jednom zápase sme mali viac než tisíc divákov, čo je na ženský basketbal rekord v Banskej Bystrici. To je veľká vec, že sme dokázali takto spropagovať tento šport. Chceme, aby sa rozvíjal a vidíme efekty, ktoré sme z toho očakávali, teda že viacero mladých dievčat má záujem o basketbal. Túto filozofiu sme prevzali ešte z mojich začiatkov v hokeji, keď sme sa tiež chceli orientovať na mládež, ale zistili sme, že mládež potrebuje mať aj vzory a klub potrebuje mať aj najvyššiu profesionálnu súťaž. Teraz sme išli na to tak, aby sme dokázali spropagovať tento šport, tak sme sa snažili dosiahnuť nejaké výsledky, čo si myslím, že sa podarilo, aby i ľudia na zápasy chodili, a tým sme zabezpečili záujem dievčat o tento šport. Teraz je naša úloha zabezpečiť čo najlepšiu výchovu hráčok. Týmto smerom sa chceme uberať.“

Práve otázku na vyšší záujem o ženský basketbal sme mali pripravenú, že do haly na Štiavničky si začínajú fanúšikovia hľadať cestu, teda aké kroky robí klub, aby prišli ešte v hojnejšom počte? Chcete ešte nejaké slová k tejto téme doplniť?

„Aj keď budeme hrať s lacnejším kádrom a mladším, tak chceme, aby diváci videli srdce, ktoré hráčky odovzdajú na palubovke, teda že odovzdajú zo seba všetko a budú chcieť dobre reprezentovať klub a naše mesto. Myslím si, že to je pre divákov zaujímavé, keď vidia, že hráčky, ktoré možno majú určité limity, tak dajú do toho srdce a všetko zo seba odovzdajú. Toto je cesta, ktorou sa chceme uberať.“

Prejdime ku kádru, keďže  výkony súvisia aj s kvalitou hráčskeho kádra. Môžeme v tejto chvíli povedať, či zostane pri tíme trénerka Zuzana Žirková, plus ďalšie nosné hráčky? Či sa káder stabilizuje, posilní alebo do určitej miery obmení?

„Chceme káder výrazne omladiť, chceme ho aj zlacniť. Nepočítame ani s jednou cudzinkou, ktorá u nás vlani pôsobila. Najradšej by sme hrali len s mladými slovenskými hráčkami, žiaľ situácia na trhu je taká, že tieto hráčky jednoducho nie sú. Slovenky, ktoré dosahujú určitú kvalitu, sa snažia tak ako aj v iných športoch ísť za lepšími podmienkami do zahraničia. Tam tie kvalitnejšie basketbalistky aj pôsobia. My sme mali niekoľko ročníkov dobrých v našej mládeži a tieto dievčatá boli niekoľko rokov zapracovávané  do ženského tímu, ale pre väčšinu nie je basketbal absolútnou prioritou, chcú sa venovať aj vzdelaniu, tak nám odchádzajú na univerzity do Ameriky, už aj na strednú školu tam, alebo na vysoké školy, ktoré v Banskej Bystrici nie sú, napríklad medicína či farmácia. Teda aj z tých dievčat, ktoré sme si vychovali, nám nezostávajú v našom klube. Je veľký problém zostaviť družstvo zo slovenských hráčok, čiže budeme musieť siahnuť aj po legionárkach. Chceme však získať mladé zahraničné basketbalistky, ktoré budú mať náš tím ako prestupnú stanicu do väčších, lepších klubov v kvalitnejších súťažiach. Podobne sme to robili aj v hokeji, tak aby sa chceli presadiť a stotožnili sa s našou filozofiou, že každý zápas treba odohrať naplno. S trénerkou Žirkovou sme dohodnutí na spolupráci aj pre nasledujúcu sezónu. Rovnako aj o Martiškovú máme záujem, ak sa jej nepodarí zahraničný angažmán. Žiaľ ďalšia hráčka Erika Holíková dáva prednosť vysokoškolskému štúdiu, takže bude problém zostaviť káder podľa našich predstáv. Samozrejme rátame s mladými hráčkami ako je Žilinská, Podhradská, da Cruz, Užovičová a ďalšie, ktoré by mohli tvoriť kostru budúceho kádra.“  

Nemenej dôležitá je v klube aj ekonomická stránka. V akej finančnej kondícii sa momentálne nachádza klub?

„V Banskej Bystrici nie sú vytvorené priaznivé podmienky na rozvoj basketbalu, pretože náš klub nemá k dispozícii potrebnú infraštruktúru na rozdiel od iných špičkových klubov na Slovensku. Zápasy najvyššej súťaže a niektoré tréningy sú v športovej hale Dukla na Štiavničkách, no nemôžeme tam trénovať stále podľa našich predstáv, keďže nie je to naša hala a odohráva sa v nej viacero iných podujatí, tie majú veľakrát prednosť. Stalo sa nám aj počas finále a play-off, že sme tam nemohli trénovať pred zápasmi. To je veľký náš hendikep, ktorý sa ťažko preklenie. Podobne je tomu tak aj u mládeži. V Banskej Bystrici nie je mestská športová hala, ktorú by sme mohli využívať. Musíme organizovať tréningy v troch telocvičniach, ktoré patria rôznym typom škôl. Nie je to ideálna situácia. Od toho sa odvíja aj finančná kondícia, keďže sme v cudzích priestoroch, za ktoré treba platiť. Tak ako stúpli ceny energií, tak sa zvýšili aj náklady. Ak chceme, aby nám dievčatá od tohto športu neutekali, tak musíme aj privátne peniaze dávať do zabezpečenia základných potrieb klubu. Aj preto sme si povedali, že nebudeme investovať veľké peňažné prostriedky do A tímu.“  

Slávia nie je iba o A tíme, teda ženskom extraligovom družstve. V klube sú aj ďalšie mládežnícke tímy, ale i deti.  Vieme, že tento víkend zabojuje o majstrovský titul tím U23. Aké sú teda výsledky, pokroky v mládežníckej oblasti?

„ Pri mládeži nejde ani tak dosahovať úspechy v každej vekovej kategórii, ale vychovávať hráčky konkurencieschopné, aby do budúcna mohli hrať za A družstvo, prípadne sa vypracovali na slovenské reprezentantky, či mohli okúsiť zmluvu v prestížnejšej zahraničnej súťaži. To je cieľom výchovy mládeže. Silnejšiu generáciu hráčok sme sa snažili zapracovať do extraligového tímu, dať im šancu, ale nie každá z nich, ktorá mala predpoklady a schopnosti pôsobiť v najvyššej súťaži, mala basketbal ako prioritu. Keď v tomto športe nevideli svoju budúcnosť, tak sa vydali iným smerom. Radšej si vybrali štúdium bez možnosti hrať vrcholový basketbal, alebo išli do zahraničia a tam to spojili s basketbalom. Veľa dievčat, ktoré sme vychovali a mohli by zostať v našom klube, tak tu nezostáva a to nám spôsobuje problém. Máme niekoľko dobrých ročníkov 15 až 18 ročných, ale nie je veľa dievčat, ktoré môžeme zapracovať do extraligy.“

Najsilnejšou je teda nateraz veková kategória U23, v ktorej má Slávia veľkú šancu siahať po majstrovskom titule už počas tohto víkendu…

„Sú v tomto tíme dievčatá, ktoré majú odohratých dostatok zápasov v extralige. Chceli by sme v tejto vekovej kategórii získať titul majstra Slovenska. Je to ďalší z našich cieľov. Turnaj sa uskutoční v Banskej Bystrici už od piatka do nedele na UMB, fakulte TVŠaZ na Tajovského ulici. Čiže tam, kde hrajú extraligové ´sovičky´. Ide o  finálový turnaj najlepších štyroch tímov tejto vekovej kategórie a všetkých priaznivcov tam srdečne na zápasy pozývam.“

Aké sú vaše osobné ambície ako majiteľa i prezidenta klubu, sú stanovené nejaké ciele i v dlhodobejšom horizonte, na aké méty môže klub do budúcnosti pomýšľať?

„Hlavnou métou je, aby sa basketbal v Banskej Bystrici rozvíjal a fungoval. Teda pokúsiť sa vylepšiť podmienky pre tento šport v meste. Bez infraštruktúry to nepôjde a ani bez pomoci a záujmu mesta, ktorý je v posledných dvoch rokoch, žiaľ, nulový. Ak má basketbal zostať iba na jednom človeku a rodičoch, tak k veľkému rozvoju nedôjde a obávam sa, že môže dôjsť aj k jeho úpadku. My si teda v tomto smere veľké ciele dávať nemôžeme. Snažíme sa udržať tento šport pri živote tak, aby sme verili v lepšie časy.“

Pred EYOF-om sa hovorilo o výstavbe mestskej športovej haly, bola by riešením k rozvoju basketbalu? Teda že by sa poskytovala podmienky a zázemie pre basketbal a ostatné halové kolektívne športy? Možno aj s určitou dotáciou mesta, tak ako je tomu napríklad u hokeja, čo sa týka refundácie nákladov za ľadohodiny na zimnom štadióne…

„Každé nové športovisko, ktoré vznikne v Banskej Bystrici, bude vítané. Ja som počas môjho pôsobenia v basketbale prešiel viacerými okresnými mestami a takmer v každom z nich sa nachádza mestská športová hala, čo žiaľ v Banskej Bystrici nie je. Nám by pomohli aj ďalšie telocvične v meste, ktoré by boli prispôsobené, aby sa v nich basketbal mohol hrať, a kde by neboli neúnosné vysoké náklady na využívanie týchto telocviční. Máme totiž práve u mládeži problém s nedostatkom kvalitných priestorov na tréning.“

PREHĽAD FINAL FOUR U23 – B. BYSTRICA, HALA TVŠaZ, TAJOVSKÉHO 40

Piatok 24. máj

16.45   Slávia Banská Bystrica (1) – BK Klokani Ivanka pri Dunaji (4)

18.25   Otvárací ceremoniál

19.00   CBK Košice (2) – BA Čaňa (3)

Sobota 25. máj

16.45   BK Klokani Ivanka pri Dunaji (4) – BA Čaňa (3)

19.00   Slávia Banská Bystrica (1) – CBK Košice (2)

Nedeľa 26. máj

12.30   CBK Košice (2) – BK Klokani Ivanka pri Dunaji (4)

15.00   BA Čaňa (3) – Slávia Banská Bystrica (1)

16.45   Záverečný ceremoniál

Autor: (job), Foto: fb Slávia BB (I. Golembiovský)