Peter Pellegrini: Ponúkam program zodpovednej zmeny

ROZHOVOR
7 /

V posledných dňoch rezonuje aj v meste pod Urpínom téma kandidatúry Bystričana Petra Pellegriniho na post predsedu strany SMER-SD na pracovnom sneme, ktorý by mal byť po lete. Po krajských poslancoch Smeru v  BBSK vyjadrili podporu jeho kandidatúre aj mestskí poslanci v Košiciach.

Peter Pellegrini (44) patrí k najdôveryhodnejším politikom na Slovenku a podľa prieskumov verejnej mienky má väčšiu podporu ako súčasný predseda strany Robert Fico (56) aj u voličov Smeru. Ako to naozaj je, o tom by mala rozhodnúť vnútrostranícka diskusia  a napokon delegáti pracovného snemu strany zo všetkých regiónov. Prinášame Vám podstatné časti z otvoreného rozhovoru Petra Pellegriniho, ktorý poskytol denníku Plus 1 deň.

Posledné týždne v úrade premiéra ste pripravovali krajinu na celosvetovú pandémiu. Vydýchli ste si, keď ste úrad odovzdali Igorovi Matovičovi alebo vás, naopak, mrzí, že už nestojíte na čele tohto boja?

Svoje pôsobenie v pozícii predsedu vlády, a napokon na všetkých postoch, kde som pracoval, som vnímal ako službu pre národ, pre ľudí. Pre niekoho to môže znieť ako slogan, ale vždy som si uvedomoval a vážil si zodpovednosť, ktorú mi vložili ľudia do rúk. Keď som videl zábery zo Španielska či z Talianska a rakvy zomrelých na štadiónoch alebo ako ich vojaci pochovávali, povedal som si, že toto nikdy nedopustím na Slovensku.

Ja a ľudia, z ktorých sme vytvorili odborný tím, sme 24 hodín pracovali, aby sme ochránili Slovensko pre epidémiou. Nemali sme skúsenosť s niečím podobným, ale spájalo nás vedomie, že nemôžeme dopustiť katastrofu. Idete zo dňa na deň a nepozeráte sa na to, kedy vznikne nová vláda a kedy vás niekto vystrieda. Keď nastal ten deň, s pokojným svedomím, že som urobil všetko, čo sa dalo, som odovzdal post novému predsedovi vlády.

Pred odchodom ste verejne ponúkli svoju spoluprácu krízovému štábu. Pred časom ste však v rozhovore pre Pravdu priznali, že vás nikto neoslovil. Zmenilo sa odvtedy niečo?

Ponúkol som spoluprácu a skúsenosti. Sú chvíle, keď treba odhodiť stranícke tričká a chrániť ľudí a ich životy. Pri štýle politiky, ktorú preferuje nový predseda vlády, som však ani veľmi pozitívnu reakciu neočakával. Naopak, prišli ďalšie nezmyselné útoky.

S čím konkrétne by ste v súčasnosti dokázali krízovému štábu pomôcť?

Povedal som to už viackrát. Iba vtedy krajina úspešne prežije pandémiu, keď bude stáť na dvoch silných nohách: na ochrane zdravia a ochrane ekonomiky. Znepokojuje ma, ako ekonomická pomoc mešká, aká je komplikovaná. Má tri negatívne naj – je najslabšia, najpomalšia a najkomplikovanejšia.

Čakal by som efektívne riadenie štátu, delegovanie právomocí. Premiér a ministri hospodárstva a financií by mali prijímať rýchle opatrenia. Opak je však pravdou. Mrzí ma ten politický amaterizmus a vyslovene zlá správa politiky. Tu by som konal zásadne inak.

Viacero ekonómov a vplyvných finančníkov Smeru vyčíta, že v období ekonomického rastu nevytvoril žiadne rezervy. Naozaj je Slovensko na tom tak zle a doteraz sme žili takpovediac z večera do rána?

Je to len politická floskula, ktorá sa snaží prekryť istú bezmocnosť novej vlády naštartovať ekonomiku a pomôcť podnikateľom. Pozrite sa na nemeckú ekonomiku, ktorá mala prebytok a dnes pri záchrane sa zadlžuje na úrovni 60 percent. My sme na hranici zadlženia 48 percent. Vláda by mala viac konať v prospech ľudí, než sústavne hľadať výhovorky. Z toho sa ľudia nenajedia.

Myslíte si, že dôchodcovia tento rok dostanú trináste dôchodky?

Vláda sa správa tak, ako keby naši seniori boli jej úhlavní nepriatelia. Správa sa k nim nedôstojne ako k malým deťom. Prikazuje, zakazuje, obmedzuje. Berie im sociálne výhody, ako sú vlaky zadarmo a hovorí, že im nedá 13. dôchodok. Ak hovoríme, že na záchranu ekonomiky bude treba 15 miliárd eur, tak potom sa čudujem, že sa nenájde 400 miliónov pre týchto ľudí, aby si mohli polepšiť aspoň na Vianoce. Pre mňa je to nepredstaviteľné a odmietam takúto pravicovú filozofiu.

A váš osobný odhad? Dostanú alebo nedostanú dôchodcovia trináste dôchodky?

Počúvam pozorne hlasy v koalícii. Jeden hovorí o ich zrušení, druhý o ich prijatí a tretí o ich pozmenení. Majú v tom guláš a musíme si počkať, čo sa napokon udeje. Ja však trvám na tom, že ak má ísť na ozdravenie ekonomiky 15 miliárd, 400 miliónov sa pre seniorov nájde. V čase pandémie najviac trpia a je neslušné, je to priam hyenizmus na nich šetriť. To odmietam!

Programové vyhlásenie vlády ste pri hlasovaní v parlamente nepodporili. Prečo?

Je to program ako z iného sveta, kde svieti slnko a všetko je v poriadku. Mnohé opatrenia si vzájomne protirečia, niektoré sú iluzórne bez finančného krytia. A pritom čelíme najhlbšiemu prepadu slovenskej ekonomiky – Národná banka Slovenska hovorí o 9 percentách. Čakal som, že programové vyhlásenie vlády bude reagovať na kritickú situáciu, ale to sa tam nedočítate. Načo je nám dokument, ktorý si nevšíma realitu? Môžete ho hodiť rovno do koša.

Ste zástancom postupného uvoľňovania ekonomiky, no mnohí odborníci varujú pred druhou vlnou epidémie. Nemôže sa nám práve prirýchle uvoľňovanie represívnych opatrení vypomstiť?

Máme čakať, kým sa ekonomika zrúti? Sme jednou z posledných krajín, ktoré dokážu efektívne sanovať ekonomiku a podnikateľov. Sedieť doma nie je cesta. Nechcem špekulovať. Ak príde druhá vlna, bude musieť vláda reagovať.

Zvládlo by Slovensko po ekonomickej stránke ešte jednu vlnu?

Sme v špekulatívnej rovine. Ja dnes vidím riziko, že ak vláda nenaleje do slovenskej ekonomiky peniaze, zrúti sa. Vyrušuje ma, že vládu nezaujíma osud 300 000 drobných podnikateľov a živnostníkov. Vyrušuje ma, že pôvodný odhad NBS prepadu slovenskej ekonomiky bol na úrovni 4 percent. Vláda nekonala a dnes sa odhad prepadu pohybuje na 9 percentách. To ma zaujíma: čo urobí vláda, aby sa tento odhad nenaplnil.

Vydrží podľa vás vláda celé štyri roky?

Nie som prognostik. Ale verejnosť si určite všimla zásadnú výmenu názorov medzi lídrami SaS a OĽaNO. Na to, že sú niečo vyše mesiaca pri moci, je tých konfliktov akosi priveľa. Už dnes ich rozdeľuje zásadný prístup ako zachraňovať ekonomiku. Porušujú koaličnú zmluvu pri hlasovaniach do Súdnej rady, za krátke obdobie už vymieňali štátnych tajomníkov. Za základnú slabinu koalície považujem predsedu vlády. Nespája, ale rozdeľuje a hľadá nepriateľov.

Matovičovej vláde ste niekoľkokrát vyčítali nekonzistentnosť, poukazovali ste na protichodné vyhlásenie Matoviča a Sulíka. Čo nekonzistentnosť Smeru?

Smer – SD je postavený na troch základných pilieroch: integračnom, antifašistickom a sociálnom. K tomu sa každý hlási a nikto ich nespochybnil ani nenavrhol odstrániť.

Medzi vašimi vyhláseniami a vyhláseniami Roberta Fica či Ľuboša Blahu bol tiež často rozpor a pritom ste členmi jednej strany. V tomto prípade to bolo v poriadku?

Smer je širokospektrálna ľavicová strana. Je tam viacero ideových prúdov od marxistov ako je Ľuboš Blaha, až po európskych socialistov. Je prirodzené, že občas zaznejú iné hlasy, ale treba sa potom pozrieť na výsledok, ako strana hlasuje a čo prezentuje. SMER – SD považujem ešte stále za slobodnú stranu, kde si môže každý vysloviť názor. Podstatné je, čo prezentuje strana ako celok.

Ale medzi vašimi verejnými vyjadreniami a vyjadreniami Roberta Fica bol rozpor aj navonok, za čo vás kritizoval aj váš koaličný partner Andrej Danko. Nie je to presne ten istý problém, aký vyčítate Matovičovi?

Spýtam sa inak. Môžete pluralitu názorov na čiastkové otázky v rámci Smeru porovnávať so zásadným konfliktom premiéra a vicepremiéra o smerovaní krajiny v čase pandémie? Ani zďaleka. Dnes rozhodujú o osude ľudí a hádajú sa ako malé deti a robia si natruc.

V mojom prípade mi centrála nikdy nezasahovala do rozhodnutí, stačí spomenúť očistu policajného zboru. Ako predseda vlády som prijal také rozhodnutia, o ktorých som bol presvedčený, že pomôžu ľuďom na Slovensku. Ak niečo Danko kritizoval, tak to boli pomery v parlamente. Na to som ako predseda vlády nemal dosah.

Pamätná je vaša veta, že ak by ste mali tú moc, potom by ste na Slovensku rozpútali harakiri. Cítili ste počas vládnutia tlak na svoju osobu zo strany Roberta Fica?

Vo svojich rozhodnutiach som bol absolútne autonómny. Tá veta mala iný zmysel. Je iné, keď vyhráte voľby s vlastnou stranou, keď máte možnosť štyri roky koncepčne pracovať, než keď prídete v kritickom období po vražde novinára a na uliciach máte 50 000 ľudí. Podarilo sa mi však potiahnuť vládu do riadnych volieb a naplnil som ciele, ktoré som si stanovil.

Pohádali ste sa niekedy s Robertom Ficom?

Nie som prívržencom zvyšovania hlasu, ale racionálnej diskusie a výmeny názorov. A na jeho obranu musím povedať jednu vec, ktorá je známa z politických kuloárov. Robert Fico väčšinou hovorí pokojne a nezvyšuje hlas. Naše dialógy sa niesli v racionálnej rovine. Emócia bola zastúpená primerane situácii a téme.

Nedávno ste potvrdili ambície stať sa novým šéfom Smeru. Hovorili ste, že ak strana neprejde výraznou zmenou, potom nemá šance v nasledujúcich voľbách dosiahnuť také výsledky ako v tých februárových. O akej konkrétnej zmene hovoríme?

Do volieb sme išli s heslom Zodpovedná zmena. Nebol to len slogan, ale začiatok procesu, ktorý mal Smeru prinavrátiť voličov, ktorých sme z nejakých dôvodov stratili. Urobili sme celý rad sociálnych opatrení, ale mladší voliči dali svoj hlas iným. Je čas dotiahnuť politiku zodpovednej zmeny tak, aby sme svojou slušnou ľavicovou politikou oslovili voličov vo všetkých vrstvách spoločnosti.

Mala by podľa vás zmysel zmena typu Pellegrini – predseda, Fico – podpredseda?

Jasne som povedal, že sa budem uchádzať o podporu členskej základne ako aj delegátov na post predsedu strany. Sústredím sa na tento cieľ a nemám záujem komentovať akékoľvek hypotetické personálne kombinácie.

Fico sa však podľa vlastných slov nikam nechystá, čo s tým?

Vnímam ambíciu predsedu strany pokračovať. Ja ponúkam program zodpovednej zmeny. Delegáti na pracovnom sneme sa rozhodnú.

Robert Fico deklaroval, že Smer bude raziť cestu tvrdej ľavicovej politiky. S týmto smerovaním sa stotožňujete?

Ľavicová politika je základným pilierom strany SMER –SD. Počas dvadsaťročnej existencie strany sme prijali celý rad sociálnych opatrení: zvýšili sme minimálnu mzdu a platy v štátnej sfére i v zdravotníctve, zastropovali odchod do dôchodku…

Robíme politiku pre ľudí, ochraňujeme pracujúcich, slabých a chudobných, zdravotne znevýhodnených. Čiže v obsahu nie je žiaden rozpor, pretože aj moja vláda prijala silné sociálne opatrenia. Rozdiel vidím v politickom potenciáli osloviť všetky vrstvy spoločnosti.

V relácii TV Markíza Na telo ste naznačili, že ak sa nestanete novým predsedom, budete zvažovať odchod. Dnes hovoríte, že rozdiel medzi tým, či povediete stranu vy alebo Robert Fico, nie je v obsahu, ale v potenciáli osloviť voliča. Čo to znamená? Že s Ficom na čele nemá strana potenciál a vy nechcete byť na potápajúcej sa lodi?

Smer stojí na križovatke. Dlhoročné pôsobenie vo vláde a teraz v opozícii nás núti premýšľať ako ďalej. Obsah politiky je ľavicový a taký zostane, potrebujeme však obnoviť dôveru väčšiny spoločnosti k našej politike. Ukázať, že sa dokážeme vyrovnať aj s niektorými zlyhaniami z minulosti. Kto robí, robí aj chyby. Je čas zdvihnúť hlavu hore a posunúť sa ďalej. Minulosť nemôže byť balvan na našich pleciach.

Podľa prieskumu zverejnenom v relácii Na telo vás Slováci vnímajú ako druhého najdôveryhodnejšieho politika hneď po Zuzane Čaputovej. Vášho šéfa Roberta Fica považujú za najnedôveryhodnejšieho. Ako to vnímate?

Je to pochopiteľné. Robert Fico je trojnásobný premiér a na čele strany je 20 rokov. Je prirodzené, že spoločnosť sa mení, vzniká nový verejný dopyt a je prirodzené, že voliči hľadajú nové politické tváre. Taká je demokracia. Vážim si dôveru ľudí a nechcem ju sklamať. Verím, že na rozdiel od HZDS či SDKÚ, my dokážeme naplniť pozitívnu zmenu a budeme stále príťažlivou značkou pre voličov.

Takže dôvod, prečo je Fico nepopulárny, nevidíte v jeho politických rozhodnutiach, ale v opozeranej tvári?

Trojnásobný premiér počas svojej kariéry prijme nespočetný rad rozhodnutí, ktoré nemusia byť prijaté s porozumením. Výrazne formuje spoločnosť, ktorá prirodzene môže cítiť, že je čas na zmenu. Nič výnimočné, deje sa tak v každej krajine. Čo stačilo včera, dnes už nemusí, a preto treba o tom hovoriť a hľadať cestu, ako ísť ďalej.

Naznačil ste aj možnosť, že zo strany odídete a založíte si vlastnú. Zakladať Smer 2 však nemá veľký význam, takže sa dá predpokladať, že vaša strana by mala vlastné smerovanie. V čom sa líši vízia vaša a Roberta Fica?

Svet sa mení. Slovensko sa mení. A je našou povinnosťou na tieto zmeny reagovať. Prejavil som záujem o post predsedu strany a realizovať program pozitívnej zmeny. Sústreďujem sa na túto súťaž a hovoriť o tom, čo by bolo, keby som nebol zvolený, je teraz bezpredmetné.

Ale predsa len, pokúste sa odpovedať na otázku, v čom sa líši vaša vízia od vízie Roberta Fica.

Základ je prinavrátiť dôveryhodnosť väčšiny spoločnosti v politiku našej strany. Slovensko potrebuje slušnú ľavicovú sociálnodemokratickú stranu. Nemôžeme sa nadýchnuť, ak nás bude ťažiť minulosť. Som presvedčený, že to chápu všetci, ktorým záleží na tom, aby sme boli úspešní aj v nasledujúcom období. Bez toho voľby nevyhráme.

Nedávno ste spomenuli, že Smer sa musí vysporiadať so svojou minulosťou. Čo ste mali na mysli?

Dvadsať rokov existencie strany a 12 rokov vo vláde sa celkom prirodzene podpísalo aj na pochybeniach či zlyhaniach niektorých jednotlivcov. Našou úlohou je s týmito pochybeniami sa vyrovnať. To je cesta k obnoveniu dôvery k slušnej ľavicovej politike na Slovensku.

Povolebný snem Smeru, na ktorom sa mali prerokovať personálne otázky, bol pre koronakrízu odsunutý. Viete, kedy sa bude konať?

Koronakríza limituje akékoľvek hromadné podujatia, aj keď pre schôdze zo zákona sa opatrenia uvoľňujú. Očakávam, že pracovný snem by sa mohol uskutočniť v septembri.

Ak sa v Smere nič nezmení a personálne obsadenie ostane rovnaké, hrozí mu podľa vás podobný osud ako HZDS či SDKÚ?

Obávam sa, že potom už nebudeme môcť prekročiť vlastný tieň. A bude nás čakať strastiplná cesta úpadku, ako to bolo v prípade týchto dvoch strán. Verím však, že SMER – SD nájde silu na nové nadýchnutie a novú dynamiku. Pri pohľade na súčasnú koalíciu nám tak velí zodpovednosť za všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú.

Na záver si pripomeňme, s čím išiel do parlamentných volieb 2020 líder sociálnej domeokracie:

Zdroj: Plus 1 deň , Foto: ilustračné