Bystričanka Bianka Láskavá je vicemajsterkou Európy v Bikini fitness

ROZHOVOR
0 /

V máji sa stala vicemajsterkou Európy v Bikini fitness a získala nomináciu na  majstrovstvá sveta.  Potom sa zúčastnila dvoch profi súťaží v Prahe a Budapešti, kde v náročnej konkurencii obsadila 4. a 6. miesto.

Prinášame vám rozhovor so sympatickou  Banskobystričankou Biankou Láskavou, ktorá  žije a trénuje v meste pod Urpínom, o všetkom, čo súvisí s Bikini fitness a športom.

Bianka Láskavá

Bianka Láskavá

Súťaže Bikini fitness majú na Slovensku silné zastúpenie a tešia sa veľkej popularite, tak nám vysvetli, o čo vlastne ide a z čoho pozostávajú?

Áno, môžeme stále povedať, že Bikini fitness sa tešia veľkej popularite, obzvlášť pre ich charakter. Ako napovedá názov, ide o jednu zo súťažných kategórií určených pre ženy a dievčatá, v ktorom je  kladený dôraz na štíhlu, ľahko osvalenú a pevnú postavu. Hodnotí sa symetria i tvar postavy(širšie okrúhle ramená, štíhly pás, ľahko vyrysované brucho, guľatý zadok, osvalené stehná), ktorá čo najviac pripomína presýpacie hodiny, resp. písmeno X.

Ďalej je veľmi dôležitá vizáž, vhodný strih aj úprava vlasov, vhodné doplnky, optimálny strih plaviek, ich farba, zdobenie, výber topánok atď. Dôležitý je pózing a s tým spojená celková prezentácia pretekárky a i keď to možno znie zvláštne, pre úspech v Bikini fitness je veľmi dôležitá farebne vhodne upravená pokožka, ktorú získavajú pretekárky, ako aj pretekári vďaka fitness náteru, rôznych značiek akou je napr. farba ProTan.

Aktuálne je úroveň súťažiacich v kategórii Bikini fitness (nielen na medzinárodnej scéne, ale aj u nás) obzvlášť vysoká a vyrovnaná, niekedy je naozaj ťažko na prvý pohľad jednoznačne povedať, ktoré z dievčat je najlepšie. Aby sa aj rozhodcom uľahčilo hodnotenie a aby výsledky boli čo najobjektívnejšie, súťaže v Bikini fitness prebiehajú zväčša v troch samostatných častiach – súťažných kôl: eliminácia … vyraďovanie, 1. kolo … semifinále, 2. kolo … finále.

Tretia zľava Bianka Láskavá na ME

Tretia zľava Bianka Láskavá na ME

Ako si sa dostala k tomuto športu a čím ti učaroval?

Tak asi ako väčšina dievčat, ktoré cvičia či trénujú. Do posilňovne som začala chodiť s cieľom redukcie hmotnosti (schudnúť). Prvý podnet vyskúšať tento šport prišiel od môjho bývalého partnera, ktorý sa ma spýtal či by som sa tomuto športu nechcela venovať, pričom úprimne by ma to asi nikdy nenapadlo.V tom období som mala len 16 rokov a hlavne som cvičila sama pre seba, nie preto aby som sa zúčastňovala súťaží.

Avšak cvičenie mi natoľko učarovalo, až som pristala na túto možnosť a vyskúšala som svoju prvú súťaž. Fitness sa mi páčilo aj preto, že to nebolo pre každého, keďže v tomto športe je veľmi dôležité byť trpezlivý a disciplinovaný. Nie je to len o tom ísť na tréning byť tam hodinu a tým to končí. Je potrebné sa tomu venovať 24/7. Zdravo sa stravovať, cvičiť podľa potrieb, vedieť regenerovať… proste sa to stalo mojim životným štýlom.

Nedávno si sa vrátila s majstrovstiev Európy, na ktorých si sa stala vicemajsterkou, ako prebiehali preteky a kde sa konali?

Súťaž sa konala v Španielsku v Santa Susane. Súťažilo sa niekoľko dní. Každý deň sa na pódium postavili iné kategórie. Bola to moja prvá medzinárodná súťaž, ktorú som za ten čas ako sa tomuto športu venujem absolvovala. Ak mám pravdu povedať, bolo to veľmi náročne. Moja kategória išla úplne posledný deň a navyše aj ako posledná v poradí.

Na pódium som nastúpila o 1dnej v noci, čo sa následne prejavilo aj veľkou únavou, ale dala som do toho všetko čo bolo v mojich silách a výsledok sa dostavil. Podarilo sa dosiahnuť niečo pre mňa do tej doby  nepredstaviteľné a skončila som ako vicemajsterka Európy v širokej konkurencii.

Prvá zľava vicemajsterka Európy Bianka Láskavá

Prvá zľava vicemajsterka Európy Bianka Láskavá

V tomto športe je veľká konkurencia medzi fitnesskami u nás či v Európe, o svete ani nehovoriac…

Áno, tak ako som v predošlej otázke spomenula, konkurencia je široká a veľmi veľká. Táto kategória je veľmi obľúbená a každým rokom je viac a viac pretekárok, ktoré sú veľmi dobre pripravené. Je preto veľmi dôležité stále na sebe pracovať a sledovať aktuálne trendy aby sa im pretekárka vedela priblížiť a tým bola úspešná.

Verila si pri svojich začiatkoch, že niekedy dosiahneš takýto veľký medzinárodný úspech? Čo to vôbec pre teba znamená?

Znamená to pre mňa veľmi veľa, nakoľko som od roku 2018 zo zdravotných dôvodov nesúťažila a nevedela som či niekedy ešte budem pokračovať. Pre mňa je už veľký úspech to, že som sa na ME nominovala a to, že som sa stala vicemajsterkou Európy je nad moje očakávania. Cítim neopísateľné šťastie a vďaku za to, že som dostala možnosť reprezentovať SR a pokračovať tak v „šľapajách“ úspešných bikináriek zo Slovenska.

Bianka Láskavá v súťaži ME

Bianka Láskavá v súťaži ME

S prípravou na súťaženie je spojených mnoho mýtov, od drastických diét až po nekonečné množstvo hodín strávených vo fitku. Ako vyzerá tvoja príprava?

Ak mám pravdu povedať, aj moje prvé prípravy takto vyzerali. Na základe toho som nedokázala systematicky ísťz prípravy na prípravu. Bola som vyčerpaná, či už fyzicky, ale aj psychicky. Mala som aj veľké zdravotné problémy so žalúdkom a preto som sa k aktuálne príprave chcela postaviť úplne inak.

Nebola som pod žiadnym tlakom, že sa mi blíži súťaž nakoľko som ani nevedela či pôjdem túto sezónu súťažiť. Stravovala som sa stále zdravo, tréningy som si užívala naplno a dokázala som pri nich aj zrelaxovať. Nerobila som žiadne extrémy a vďaka tomu som dokázala ísť na každú súťaž, ktorá bola a popri tom ešte aj naplno pracovať. Posledné týždne boli trošku náročnejšie, ale nič extrémneho, jednoducho tak aby som to zvládla.

Takýto šport predsa len inak formuje postavu ženy. Stretávaš sa s predsudkami typu tá je príliš svalnatá, veľká či chudá a podobne?

Áno, stretávam sa aj s týmito pripomienkami. Čím je bližšie k súťaži tak aj to telo inak vyzerá, je viac vyrysované a tým pádom aj to svalstvo viac vynikne. No pravdu povediac, nevšímam si to, jednoducho sa pozerám iba na to, či sa cítim vo svojom tele dobre a to je to najdôležitejšie.

Na tréningu

Na tréningu

Je zrejmé, že tomuto športovému odvetviu sa venuješ absolútne naplno. Vieme, že keď sa nepripravuješ na súťaž a nepretekáš, tak trénuješ seba a svojich klientov. Ako sa dá robiť tento šport na profesionálnej úrovni?

(Úsmev) tak ako som povedala, tento šport sa stal mojim životným štýlom a to sa snažím ukázať aj mojim klientom. Nájsť krásu a zábavu, v tom, že život môžeme žiť aj aktívne a zdravo a nie je to len o utrpení z diét a podobne. Jednoducho mať vyšší výdaj ako príjem.

Čo sa týka profesionálnej úrovne, tak na to je potrebné získať  PROFI KARTU, ktorá vám to umožní.  Ja sa momentálne radím k amatérkam, ale verím, že čoskoro sa mi podarí získať aj túto kartu.

Spomenuli sme, že si aj trénerka. Od akého veku sa môžu venovať dievčatá tomuto športu a čo by mali urobiť pre seba okrem špeciálneho tréningu?

Presný vek, od ktorého sa môžete tomuto športu venovať, neexistuje. Pri každom dievčati či žene je to individuálne. Je hlavne veľmi dôležité, aby ak sa dievčatá rozhodnú venovať tomuto športu našli si osobu, ktorá je dostatočne erudovaná a dokáže im pomôcť v každom smere.

Prvá sprava Bianka vo fitku

Prvá sprava Bianka vo fitku

Aj pri tomto športe je dôležitá správna motivácia. Kde ju získavaš a ako si ju udržuješ?

Moja najväčšia motivácia je to, že mám tento šport veľmi rada. To keď sa pozriem na seba a vidím ako sa to telo dokáže meniť. Motivuje ma aj to aby som dokázala byť stále lepšia a lepšia. Poháňa ma ten pocit, ktorý príde po každom tréningu, že som to dala na 100 % , pocit po sezóne, keď sa obzriem dozadu a vidím ten kus cesty, ktorý som prešla a viem, čo všetko za tým bolo. Vystúpenie so svojej komfortnej zóny ma posúva za každým niekde úplne inde a hlavne, sama sebe dokázať, že to nie sú len slová, ale hlavne vidieť výsledky.

Ako by si motivovala naše čitateľky k pravidelnému cvičeniu?

Treba si uvedomiť, že šport ako taký nám pomáha nie len lepšie vyzerať ale aj lepšie sa cítiť. To znamená, že vedie k psychickému zdraviu(zvýšeniu sebavedomia a zníženiu pocitov depresie) ale aj fyzickému zdraviu. Šport nám pomáha redukovať stres, nabíja nás energiou, zlepšuje spánok, posilňuje imunitu. Má neuveriteľne veľa benefitov, ktoré si častokrát neuvedomujeme. Je ale vhodne nájsť si taký druh športu, ktorý nás bude hlavne baviť aby sme pri ňom vedeli zotrvať a pravidelne sa mu venovať.

Aké sú tvoje najbližšie plány?

Plány by som rozdelila do dvoch rovín. Jedna sa týka športu, kde momentálne ukončujem jarnú sezónu a rada by som sa pripravila aj na jesennú, kde bude mojim cieľom nominovať sa na Majstrovstvá sveta. Určite by som sa chcela pripraviť aj na iné súťaže.

Čo sa týka osobného života, určite sa ďalej venovať trénovaniu ľudí. Táto práca ma veľmi baví, čo je aj dôvod prečo som sa rozhodla ísť študovať VŠ športu, ktorú som pred rokom doštudovala. Ešte v júni budeme otvárať aj vlastný gym, ktorý nebude len o strojoch, ale bude v sebe spájať funkčnú (crossfitovú) časť, ale aj tú strojovú (kulturistickú). Bude to miesto, kde sa bude dať prísť si zašportovať ale aj oddýchnuť si, nakoľko tam bude aj sauna či zdravá kaviareň s reštauráciou.

Bianka na súťažnom pódiu

Bianka na súťažnom pódiu

Banská Bystrica je mesto športu, ktoré bude v júli tohto roku bude hostiť účastníkov letného Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2022. Aký je tvoj pohľad na zázemie, ktoré poskytuje naše mesto športovcom?

Keďže som dlhšie obdobie žila mimo Banskej Bystrice, môžem zodpovedne povedať, že naše mesto za posledné 4 roky spravilo pre športové zázemie naozaj veľa. Zrekonštruovali sa športoviská, ktoré zvýšili mimoriadne svoju kvalitu. Na území mesta sa navyše koná niekoľko krásnych športových podujatí, ktoré dokonale vystihujú jeho prívlastok – mesto olympijských víťazov. Som rada, že kdekoľvek sa pohnete v Bystrici, nájdete miesto, kde viete športovať a aj to vďaka krásnej prírode, ktorá je okolo. 

A keď sme už pri téme nášho mesta Banská Bystrica, ktoré miesta máš v ňom najradšej, kde rada chodíš načerpať energiu a zrelaxovať?

Relaxovať chodím najčastejšie do prírody, milujem prírodu okolo Banskej Bystrice, hory, lesy, nádherné výhľady, ktorých dosiahnutie už vyžaduje aj kus dobrej kondície (úsmev). Preto keď mám čas, vždy rada idem na turistiku, v akomkoľvek počasí. A taktiež, asi ako každý jeden Banskobystričan či Banskobystričanka, rada trávim čas prechádzkou, či posedením na našom námestí alebo vychádzkou na kalváriu.

Ďakujeme za rozhovor.

Bianka pózuje v súťaži Bikini fitness

Bianka pózuje v súťaži Bikini fitness

Autor: (tom) , Foto: archív Bianky Láskavej