Už funguje nový informačný systém TURISTICKÝ SEMAFOR

Príroda
2 /

Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia v Banskej Bystrici spustilo minulý víkend úplne nový informačný portál pre všetkých turistov v oblastiach chránených území tzv. TURISTICKÝ SEMAFOR. Cieľom je zaznamenať preťažené turistické destinácie, odľahčiť ich a ponúknuť turistom inú alternatívu zaujímavej lokality.

Vypuknutie pandémie spôsobilo zvýšený pohyb turistov aj v oblastiach chránených území. Príroda je ideálne prostredie na relax, oddych a načerpanie nových síl. V niektorých obľúbených lokalitách však dochádza k nadmernej vyťaženosti, čo v konečnom dôsledku neprospieva samotným turistom, ani prírode.

Nová webová aplikácia Turistický semafor ponúkne návštevníkom prehľadnú mapu vyťaženosti jednotlivých lokalít v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach. V prípade vyťaženosti lokality sa tak budú môcť návštevníci rozhodnúť pre inú destináciu v okolí podľa vlastného uváženia alebo na základe odporučenia samotného semaforu.

Ministerstvo životného prostredia SR spolu so Štátnou ochranou prírody SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia tak chcú zabezpečiť komfort turistov pri oddychu v prírode a zároveň odľahčiť vyťažené lokality pre zachovanie prírodných procesov.

Riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska na pondelkovej tlačovej konferencii uviedol:

Projekt Turistický semafor v každom prípade nie je zameraný  na obmedzovanie turistickej návštevnosti. Aj v tých najexponovanejších miestach môže návštevník pokračovať v návšteve príslušnej lokality, pričom nebude pracovníkmi Štátnej ochrany prírody v nijakom smere obmedzovaný.  Cieľom je vytvoriť službu verejnosti, ktorá skvalitní a spríjemní pobyt návštevníkov v prírode.“

Dušan Karaska

Dušan Karaska

Slovensko ponúka množstvo menej známych lokalít, ktoré sa oplatí navštíviť. Vďaka tejto novej aplikácii sa budú môcť občania včas rozhodnúť a tak sa vyhnúť nepríjemným situáciám a radám na najvyťaženejších miestach.

Mapa turistického semaforu obsahuje hranicu národných parkov a chránených území a turistické chodníky so samostatným farebným značením. Na mape tak návštevník nájde potrebné informácie o vyťaženosti danej turistickej lokality.

Mapa Turistického semafora zahŕňa tri farby. Zelená signalizuje, že na území je minimálny počet návštevníkov. Oranžovou farbou je znázornený väčší počet turistov v lokalite.

V prípade zvýšenej návštevnosti bude daná lokalita svietiť červenou farbou, na základe čoho si návštevník bude môcť vybrať inú menej vyťaženú lokalitu v okolí, svietiacu napríklad zelenou farbou. Oranžová farba bude označovať lokality so zhoršeným komfortom pobytu v prírode.

Počet návštevníkov určujú pracovníci ŠOP. Tí prídu do turistickej oblasti medzi ôsmou až deviatou hodinou ráno. Do 9.00 h odošlú cez mobil dáta o návštevnosti, a tie sú následne spracované a sprístupnené verejnosti.

„Pracovník ŠOP musí rátať s okolnosťami, že to je aktuálny stav a vtedy len turisti prichádzajú. Na základe doterajších skúseností musí odhadnúť, aký bude stav okolo poludňajších hodín,“ 

vysvetlil  Karaska.

Samotná mapa turistického semaforu bude pravidelne aktualizovaná každý deň o 10:00 ráno, pričom v súčasnosti je do projektu zapojených 230 turistických lokalít. V budúcnosti by mala byť webová stránka semafora prístupná aj ako mobilná aplikácia. Podrobné informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.turistickysemafor.sk.

Zdroj: Kristína Bocková, Foto: ilustračné