Príroda bez hraníc: Stráž prírody v NP Veľká Fatra

Príroda
0 /

Národný park Veľká Fatra leží v severozápadnej časti stredného Slovenska. Rozprestiera sa v regiónoch Turiec, Liptov a Banská Bystrica. Patrí medzi naše najväčšie a najvyššie pohoria jeho najvyšší vrchol Ostredok dosahuje 1 596 m n. m.

Pre jedinečné prírodné krásy a zachovalosť územia bola Veľká Fatra vyhlásená v roku 1973 za chránenú krajinnú oblasť. Aj v lesoch Národného parku Veľká Fatra môžete stretnúť strážcov prírody. Na poriadok tam dozerajú piati profesionálni a približne štyridsať dobrovoľných strážcov. Jedným z nich je aj Juraj Žiačik, ktorý sa dobrovoľnej stráži venuje viac ako 5 rokov.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja sa vo svojom pravidelnom podujatí Príroda bez hraníc pozrie na dobrovoľných strážcov prírody v Národnom parku Veľká Fatra. Juraj Žiačik sa tejto ušľachtilej činnosti venuje viac ako päť rokov. Verí, že človek sa viac poučí, keď mu priestupok vysvetlí, ako keď mu niekto naparí pokuty. Viac sa dozviete na podujatí v Tihányiovskom kaštieli  v utorok 9. mája 2023 o 17:00 hodine.

„Naša činnosť je zameraná hlavne na problematické miesta, kde je veľký pohyb turistov. Hrebeňová časť a oblasť Gaderskej doliny, Blatnickej doliny. Hliadky na najnavštevovanejších vrchoch Veľkej Fatry, ako je Tlstá, Ostrá, Ostredok, Krížna, Ploská a podobne. Zameriavame sa na drony, cyklistov, wildlife fotografov a na nelegálne vjazdy motorových vozidiel do dolín. Tiež na nelegálny zber lesných plodov a rastlín,“

hovorí Juraj Žiačik, dobrovoľný strážca prírody NP Veľká Fatra.

Juraj Žiačik

Juraj Žiačik

Na pravidelných školeniach dobrovoľných strážcov, ochranári z Veľkej Fatry vytipujú územia, na ktoré by sa mali dobrovoľníci pri dozornej činnosti zamerať. Je ale na každom jednotlivcovi, kedy sa do lesa vyberie. Túto prácu totiž robia úplne zdarma. Vážnejšie priestupky alebo dokonca až trestné činy nahlasujú strážcovia polícii a na príslušné úrady. Ide napríklad o nelegálne výruby či jazdy na štvorkolkách v národnom parku.

„Každý z nás má pri našej práci určite blízko k ochrane životného prostredia. Aj keď nemáme potrebu vstupovať do chránených rezervácií, pokiaľ vyslovene nemusíme, mal som to šťastie vidieť tetrova hôľniaka, mačku divú, murárika červenokrídleho, orla skalného a iné. Veľakrát nás poteší vzhliadnutie chránených rastlín, keď strážime ich miesta výskytu, ktoré žiaľ postupne ustupujú. Cítil som sa byť preto prírode dlžný za to, aký pokoj a relax mi poskytuje a toto bol ideálny spôsob, ako jej to oplatiť,“

dodáva Žiačik.

Juraj Žiačik v teréne

Juraj Žiačik v teréne

Dobrovoľným strážcom prírody sa môže stať každý, odznak dostane až potom, keď zloží skúšky. Najskôr sú z prihlásených dobrovoľníkov čakatelia, ktorí rok-dva chodievajú do prírody v sprievode skúsenejšieho kolegu, od ktorého sa zaúčajú. Musia ovládať zákon o ochrane prírody, trestný zákon a vyznať by sa mali aj v miestopise, aby poznali charakter daného územia, jeho živočíchy a rastlinstvo.

Teší nás, že naše pozvanie prijal Juraj Žiačik, každý mesiac sa snažíme prísť v rámci podujatia s aktuálnymi témami, ktoré by mohli ľudí zaujímať. O chvíľu začne turistická sezóna a akákoľvek osveta z našej strany je na svojom mieste. V rámci prednášky sa návštevníci dozvedia, nielen čo je náplňou strážcov prírody. Povieme si viac aj o rozdiele medzi pralesom a hospodárskym lesom, ako sa vyhnúť stretu s medveďom hnedým, ale priblížime si aj pobytové znaky iných chránených druhov zvierat,“ 

dopĺňa  Ján Beňo, múzejný pedagóg Stredoslovenského múzea.

Zaujímavá téma čaká na priaznivcov Prírody bez hraníc aj 6. júna 2023 o 17:00 hod. V Tihányiovskom kaštieli sa predstaví manažér kvality ovzdušia Banskobystrického samosprávneho kraja Ladislav Bíro.

Prezradí nám aj to, prečo by každý z nás mohol stráviť priemerne rok a pol dobrého kvalitného života navyše, nebyť zhoršenej kvality ovzdušia na Slovensku.

v01-Priroda bez hranic_05_2023

Zdroj: Dana Kurtíková , Foto: SSM a ilustračné