Spoznajte svet bez dymu a jedinečné laboratórium v Banskej Bystrici

PR
1 /

Banská Bystrica láka návštevníkov aj domácich nielen prírodnými krásami, ale aj kultúrnymi pamiatkami. A čo tak vedecké laboratórium? Spoločnosť Philip Morris predstavuje interaktívne laboratórium „SVET BEZ DYMU“.

Jeho cieľom je priblížiť dospelým fajčiarom a ich blízkym vedu a výskum, ktoré stoja za modernými bezdymovými nikotínovými alternatívami. Dospelí návštevníci sa v laboratóriu dozvedia, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením klasických cigariet a čo sa deje pri procese spaľovania tabaku.

Sprievodcom iniciatívy je virtuálny profesor Dohorel, ktorý návštevníkom laboratória pred nákupným centrom Europa v Banskej Bystrici až do 9. novembra 2021 vysvetlí prostredníctvom videí tie najdôležitejšie fakty.

Philip Morris International (PMI) sa výskumu a vývoju bezdymových alternatív cigariet venuje viac ako dvadsať rokov s cieľom umožniť dospelým fajčiarom, ktorí by inak pokračovali vo fajčení cigariet, prechod na menej rizikový variant.

Do vývoja a vedy v tejto oblasti investovala PMI viac ako 8 miliárd USD a vo svojom švajčiarskom vývojovom centre zamestnáva viac ako 430 vedcov, inžinierov a expertov. Tí sa okrem výskumu podieľajú na vôbec najrozšírenejších klinických štúdiách v tabakovom a nikotínovom priemysle na svete.

„Veríme, že každý dospelý fajčiar má právo na prístup k vedecky podloženým informáciám o bezdymových alternatívach, ktoré sú pre jeho zdravie, oproti klasickým cigaretám, preukázateľne lepšou voľbou. Preto v snahe informovať širšiu verejnosť o výsledkoch vedeckého pokroku na tomto poli prichádzame s iniciatívou „Svet bez dymu“. Prostredníctvom tejto aktivity  sa dospelým slovenským fajčiarom snažíme názorne vysvetliť rozdiel medzi horením a zahrievaním tabaku, čo horenie so sebou prináša a prečo nastal čas zvážiť lepšie alternatívy. Najmodernejšie technológie 21. storočia nám dnes túto šancu dávajú,“

hovorí Petr Šedivec, generálny riaditeľ Philip Morris Slovensko.

Z najnovších prieskumov vyplýva, že menej ako polovica dospelých slovenských fajčiarov označuje za hlavnú príčinu škodlivosti fajčenia práve chemické látky, ktoré vznikajú počas horenia tabaku. Pritompráve tieto látky spôsobujú ochorenia spojené s fajčením. Odborníci sa zhodujú na tom, že nikotín, ktorý je síce návykový a nie je bez rizika, nie je hlavnou príčinou týchto ochorení.

Dospelí návštevníci sa v laboratóriu dozvedia, aké sú hlavné riziká spojené s fajčením klasických cigariet a čo sa deje pri procese spaľovania tabaku. Zoznámia sa aj s hlavnými faktami o nikotíne, rovnako ako s princípmi fungovania moderných bezdymových alternatív v porovnaní s klasickými cigaretami a rozdielmi medzi nimi. Sprievodcom iniciatívy je virtuálny popularizátor vedy profesor Dohorel, ktorý jednotlivé fakty zrozumiteľne vysvetľuje v sérií tematických videí.

Originálne, na Slovensku vyvinuté, laboratórium využíva najmodernejšie technológie, ako sú digitálne röntgeny a holografické boxy. Výnimočné je najmä využitie technológie Motion Capture, vďaka ktorej ožíva postava samotného profesora Dohorela. Hlas mu prepožičal slovenský herec Peter Gecík a táto technológia je využitá na zaznamenávanie pohybov tela a hlavy, ktoré sú následne prenesené na vopred vytvorený digitálny model.

V prípade „Sveta bez dymu“ je tak využitie MotionCapture posunuté až na možnosť živého rozhovoru s virtuálnou postavou. Laboratórium môžu dospelí návštevníci preskúmať pred nákupným centrom Europa v Banskej Bystrici, kde bude umiestnené do 9. novembra. So „Svetom bez dymu“ a profesorom Dohorelom sa môžete zoznámiť taktiež na www.svetbezdymu.sk.

Zdroj: Philip Morris Slovensko, Foto: PMI