Päť užitočných tipov, ako sa pripraviť na beh so psom

PR
0 /

Pripojiť svojho miláčika k rannému behu môže znieť ako jednoduchá vec, no opak je pravdou. Beh so psom vyžaduje prípravu. Viete, ako na to? Beh je možno tá najprirodzenejšia aktivita pre človeka.

Už naši predkovia ako vytrvalostní lovci zvládli prebehnúť desiatky kilometrov bez jedinej zastávky. Čo však najlepší priateľ človeka? Psy síce nie sú stavané na vytrvalostný beh, no mali by zvládnuť niekoľko kolečiek okolo sídliska či beh v lese. Myslite však na to, že nie vždy je to najlepší nápad.

  zdroj: Bigstockphoto.com

zdroj: Bigstockphoto.com

1. Uistite sa, že váš pes je vhodný na beh

Psy sa neochladzujú potením ako my. Namiesto toho dychčia, čím vdychujú chladný vzduch a vydychujú teplý. Podľa plemena a vonkajšej teploty sa takto dokážu ochladzovať len zopár kilometrov predtým, než sa prehrejú. Pre psy vhodné na beh sa odporúča maximálna vzdialenosť okolo 5 kilometrov.

Kedy a s akým psom teda nebehať? Ak denná teplota presahuje 25 oC, mali by ste pozornejšie sledovať, ako psík beh zvláda. So psami behajte v chladných podmienkach, keďže ich ochladzuje aj vzduch. Zároveň sa neodporúča behať s brachycefalickými plemenami. To sú plemená psov, ktoré majú kvôli kratšej lebke problémy s dýchaním. Patria k nim napríklad mopslík, buldog, čau-čau či ši-cu. Pri týchto plemenách uprednostnite nenáročné prechádzky.

2. Pripravte si vhodné vybavenie

Tak ako človek potrebuje vhodnú bežeckú obuv pre prostredie, v ktorom behá, pes by mal mať tiež svoju výbavu. Jedna z najdôležitejších je prenosná fľaša pre psy, z ktorej môžu piť. S podávaním vody to však neprežeňte. Psa radšej nechajte piť po malých glgoch v 5 – 10 minútových intervaloch. Ak beháte so psom po meste, odporúča sa aj reflexná vesta, aby bol dobre viditeľný na ceste. Pri krátkosrstých plemenách môže byť mierne zateplená.

Veľmi dôležitá je aj vôdzka, ktorá je prispôsobená na beh so psom. Takúto vôdzku nemusíte držať v ruke, máte ju pripevnenú na páse. Pri behu často meníte rýchlosť, čím môžete psa silnejšie potiahnuť za krk. Preto je dobré, keď má namiesto obojka postroj. Ten túto silu rozmiestni po celom tele a pes sa netrápi.

zdroj: Pexels.com

zdroj: Pexels.com

3. Skontrolujte zdravotný stav psa

Nikdy nebehajte so psom, ktorý ešte nedorástol do svojej dospelej veľkosti. Mladému psovi totiž rastú v chrbte platničky, ktoré môže beh poškodiť a spôsobiť mu tak ťažkosti. Pri starších psoch myslite na prehliadku u veterinára, hlavne kvôli problémom s kĺbmi. Veterinár vás môže okrem toho oboznámiť s akýmikoľvek inými zádrheľmi.

4. Zistite, či váš pes ovláda základné povely

Pes, ktorý behá, môže z rozčarovania stratiť pojem o tom, kde sa jeho pán nachádza. Ak teda beháte v prírode a rozhodnete sa mu dať dole vôdzku, môže vám ľahko ujsť či obťažovať okoloidúcich. Preto sa uistite, že pes počúva vaše povely a zvládne tak pokojnú prechádzku.

5. Vyberte vhodné podmienky a začnite zľahka

Keďže psy nezvládajú vysoké teploty, behajte s ním pri teplote medzi 0 až 20 oC. Pre psy tiež nie je úplne prirodzené chodiť po tvrdom asfalte a chodníkoch. Škodí to ich kĺbom tak, ako aj našim. Preto sa snažte brávať psa predovšetkým na chodníčky v lese či lúky. Behanie po mäkkom povrchu prospeje aj nám.

Ak ste so psom ešte nebehali, treba mu pomaly vybudovať kondičku tak, aby za vami stíhal. Začnite s jedným kilometrom a postupne sa prepracujte k vyšším číslam tak, aby ho to nezaťažilo. Váš domáci miláčik sa vám za to dozaista odvďačí.

zdroj: Superzoo.sk

zdroj: Superzoo.sk

Zdroj: Basta digital, Foto: ilustračné