Oplotenie pozemku: Správny výber zvýši súkromie aj bezpečie

PR
0 /

Výber oplotenia pozemku netreba podceniť. Okrem toho, že plot dotvára celkový dojem z nehnuteľnosti, má aj ochrannú a bezpečnostnú funkciu. V článku vám poradíme, na čo by ste pri jeho výbere rozhodne nemali zabudnúť.

Typy oplotenia

Možností oplotenia pozemku sú rôzne, vďaka čomu si ľahko vyberie ten pravý plot pre svoj pozemok každý. Najčastejšie sa u nás používajú nasledujúce 4 typy oplotenia alebo ich modifikácie, ktoré sa následne kombinujú s posuvnými alebo krídlovými bránami.

Pletivo

Plot z pletiva predstavuje vôbec najjednoduchší a najlacnejší spôsob oplotenia pozemku. Základom tohto typu plotu sú stĺpiky, medzi ktoré je natiahnuté pletivo z oceľového drôtu. Keďže pletivo je priehľadné často sa zvykne pokrývať ešte vrstvou netkanej textílie.

O niečo estetickejšiu variantu pletivového plotu predstavuje oplotenie zo zváraných panelov, prípadne zváraného pletiva.

Živý plot

Živý plot pôsobí prirodzene a vie byť pekným doplnkom záhrady. Tento druh plotu navyše dobre chráni aj pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich či susedov. Nevýhodou živého plotu je však fakt, že veľké kríky nevyrastú len tak zo dňa na deň, ale na jeho plnú krásu a funkčnosť je potrebné počkať. Taktiež si tento druh plotu vyžaduje pravidelnú údržbu a nechráni pred neželanými návštevníkmi pozemku.

Drevo

Drevené ploty sa tešili mimoriadnej popularite najmä v minulosti. Tieto ploty sú mimoriadne estetické, avšak podobne ako živý plot, náročné na údržbu. Navyše sa tento materiál hodí skôr len na nižšie ploty, nakoľko vysoký drevený plot môže byť pri nedostatočnom ukotvení dosť nestabilný. Často sa ale zvykne využívať kombinácia murovaného a dreveného plotu.

Murivo

Murovaný plot môže mať rôznu podobu – tehly, betónové alebo debniace tvárnice. Murované ploty predstavujú pevnú bariéru a dokážu pozemok dobre odizolovať od okolia. Výhodou je aj ich ľahká údržba a dlhá životnosť. No pri ich výstavbe je potrebné počítať s o niečo vyššími nákladmi.

Čo zohľadniť pri výbere oplotenia

Pri výbere oplotenia pozemku by ste mali vopred zvážiť viaceré faktory. Tie vám následne pomôžu rozhodnúť sa pre ideálne oplotenie pre váš pozemok, ktoré presne splní vaše očakávania.

Účel

Základná otázka, ktorú by ste si mali zodpovedať pri výbere oplotenia je účel, za akým oplotenie pozemku budujete. Je nim ochrana pre zrakom susedov? Vytýčenie hranice pozemku?

V prípade rušnej ulice napríklad určite oceníte plot doplnený rastlinami, ktoré zvládnu tlmiť hluk z okolia. Pred zvedavými susedmi najlepšie ochráni betónový plot. Na vytýčenie hranice pozemku naopak postačí aj obyčajné pletivo.

Materiál

Pri výbere vhodného materiálu z vyššie uvedených možností berte do úvahy najmä svoj rozpočet, požiadavky na údržbu a spomínaný účel oplotenia. Nezabudnite zohľadniť aj svojich domácich miláčikov či deti. Najmä v prípade, ak chováte väčších psov bude pre vás pevné a dostatočne vysoké oplote doslova nevyhnutnosťou.

Výška a dĺžka

Maximálnu možnú výšku oplotenia môže určovať aj nariadenie obce, v ktorej vlastníte nehnuteľnosť. Nezabudnite si preto túto skutočnosť preveriť ešte pred začiatkom výstavby oplotenia. Vo všeobecnosti však oplotenie pozemku spadá pod drobné stavby. To znamená, že nepotrebujete na stavbu plotu stavebné povolenie avšak stavbu ste povinný ohlásiť na príslušnom stavebnom úrade.

Dĺžka oplotenia bude dôležitá najmä pri nákupe materiálu. Nechcete ho predsa kúpiť málo alebo zbytočne veľa.

Doplnky

Pri výbere oplotenia nezabudnite brať do úvahy aj doplnky, ktoré budú súčasťou oplotenia – stĺpy, krídlové brány či posuvné brány na elektrický pohon. Plot aj doplnky by mali byť spolu kompatibilné a mali by aj esteticky ladiť. Plotové brány od Topgates hravo zladíte takmer s každým druhom oplotenia.

Správne vybrané oplotenie pozemku vám bude slúžiť dlhé roky. Nepodceňujte preto jeho výber a dajte si na ňom dostatočne záležať. Dokonalá kombinácia estetickej, ochrannej a bezpečnostnej funkcie krásne doplní aj ochráni váš pozemok.

Zdroj: Kulito, Foto: ilustračné