Ochranári našli v chránených oblastiach nášho kraja tri usmrtené medvede

Krimi
5 /

Štátna ochrana prírody (ŠOP) so sídlom v Banskej Bystrici zaznamenala tri prípady podozrenia z pytliactva na medveďa hnedého v priebehu dvoch týždňov. Ochranári preto apelujú na efektívnejšie stíhanie trestných činov pytliactva na Slovensku či porušovania ochrany rastlín a živočíchov.

Všetky tri prípady sa stali v Banskobystrickom kraji

Tri prípady usmrtených medveďov už rieši polícia. Dva prípady sa stali na území Národného parku Nízke Tatry. Prvý prípad je z konca septembra, keď uhynutý medveď bol nahlásený v katastrálnom území v obci Moštenica v okrese Banská Bystrica. Druhý prípad zaznamenala polícia pri kontrole v okrese Brezno 5. októbra. Policajti vtedy zastavili auto, ktoré prevážalo telesné pozostatky vrátane mäsa z medveďa hnedého.

Tretí podnet na vyšetrovanie nahlásili priamo členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR na území Chránenej krajinnej oblasti Poľana.

„Na mieste bola za účasti veterinárneho lekára vykonaná obhliadka telesných pozostatkov, pri ktorej bol odobratý a kriminalistickým technikom zaistený projektil,“

informuje manažérka pre komunikácia ŠOP Kristína Bocková.

Kristína Bocková

Kristína Bocková

Nelegálny lov

Ochranári vyzývajú ľudí, aby nájdené podozrivé nálezy pozostatkov zvierat nahlásili polícii na telefónne číslo 158. Medveď hnedý je chránený a jeho spoločenská hodnota je 5 tisíc eur. V prípade výskytu usmrtených jedincov v chránenom území sa spoločenská hodnota zvyšuje až trojnásobne.

„To, že je medveď nelegálne lovený, potvrdzujú každoročne nájdené pozostatky nelegálne usmrtených jedincov. Reálny počet upytliačených medveďov je však ťažké určiť, pretože o mnohých prípadoch sa vôbec nedozvieme,“

dodáva Bocková.

Vo väčšine prípadov sa páchateľ nezistí. Prípady so známym páchateľom končia často podmienečným zastavením trestného stíhania, dohodou o vine a treste alebo zmierom, prípadne je trestný čin prekvalifikovaný na priestupok.

Zároveň ochranári upozorňujú, že jediným efektívnym riešením problémových medveďov na Slovensku je kombinácia odstránenia príčin vzniku zmeny správania sa medveďov spolu s identifikáciou a elimináciou medveďov s už nenávratne zmeneným správaním. To vykonáva Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Zásahový tím pre medveďa hnedého

Zásahový tím pre medveďa hnedého

Problémom však je aj premnoženie na Slovensku chráneného medveďa hnedého, v dôsledku čoho počas tohtoročnej letnej sezóny zaznamenali najmä na Podpoľaní viacero útokov tejto šelmy na človeka.

Napriek apelom a protestom samospráv i lesníkov sa ministerstvo životného prostredia nepostavilo k tomuto problému čelom. To však neznamená, že niekto môže na vlastnú päsť medveďa hnedého ilegálne strieľať…

CHKO Poľana

CHKO Poľana

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné