Dávajte si pozor na falošné bankovky, objavili sa aj v Banskej Bystrici!

Krimi
0 /

Banskobystrická polícia vyzýva ľudí na obozretnosť pri hotovostnom platobnom styku. V obehu boli zachytené falzifikáty 10 – eurových bankoviek. Objavili sa aj falošné dvojeurové mince.

Falzifikáty eurových bankoviek v obehu

Hoci ide o nekvalitné kópie eurobankoviek (je možné ich zakúpiť napr. na známych čínskych internetových trhoviskách) ktoré sú označené, že ide o napodobeniny, pri troche nepozornosti je možné sa nechať „nachytať“.

Ochranné prvky eurobankoviek:

  • Vďaka špeciálnej technológii tlače sú pravé bankovky na dotyk ľahko rozpoznateľné.
  • Keď sa pozriete na bankovku proti svetlu, objaví sa vodoznak s portrétom a
    ochranný prúžok.
  • Kontrola naklonením : Nakloňte bankovku. V striebristom prúžku sa objaví portrét.
    Európy a smaragdové číslo vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.

Podrobnejšie informácie k ochranným prvkom jednotlivých bankoviek nájdete na stránke Európskej centrálnej banky: https://www.ecb.europa.eu/…/security/html/index.sk.html..

Podľa NBS sa falošné bankovky dajú rozoznať od pravých

Falošné eurové bankovky či mince sa občas vyskytnú v obehu. Podľa údajov Národnej banky Slovenska bolo vlani zadržaných takmer 1 674 falošných bankoviek a zhruba 3 414 falošných mincí.

Najväčší podiel z falšovaných bankoviek v roku 2023 tvorili eurobankovky nominálnej hodnoty 50 a 100 eur. Kvalita  zadržaných falzifikátov je pritom prevažne dobrá. Centrálna banka však dodáva, že falzifikáty sú od pravých bankoviek ľahko rozpoznateľné. Pri minciach je to však už ťažšie.

„Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť,“

uvádza NBS.

Falošné euromince

Okrem falošných bankoviek sa v obehu môžeme stretnúť aj s falošnými mincami. Vlani sme zaznamenali nárast počtu zadržaných kusov o tretinu oproti predchádzajúcemu roku.

Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote 2 eurá (93,4 percenta). Všetky falzifikáty eurových mincí boli v roku 2023 zadržané v peňažnom obehu,“

informuje NBS.

Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa podľa centrálnej banky prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou.

„Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj napríklad nápisu na hrane,“

radí NBS.

Zdroj: (tom) a KR PZ BB , Foto: ilustračné