Rok za nami, rok pred nami, aký bude?

Komentár
3 /

Na prelome rokov okrem osláv zvykneme bilancovať ten starý a pozerať sa s nádejou na nový rok. Tak to skúsme po osmičkovom so vstupom do deviatkového roku.

Banská Bystrica

Možno povedať, že rok 2018 bol pre Banskú Bystricu úspešným rokom. Mestu sa darí. Vidno to na investíciách do obnovy komunikácií, materských škôl, športovísk a ďalších oblastí komunálnych služieb. Treba oceniť, že vedenie mesta dokáže využívať aj mimorozpočtové zdroje z eurofondov alebo od vlády SR, ktorú vedie Bystričan Peter Pellegrini.

V novembrových komunálnych voľbách Bystričania ocenili doterajšiu prácu primátora Jána Noska a s jasnou prevahou získal dôveru na ďalšie štyri roky. V 31 – člennom zastupiteľstve začína s podporou 19 poslancov zo svojho volebného tímu a prvým úspechom je schválenie historicky najvyššieho rozvojového rozpočtu mesta na rok 2019 s príjmami a výdavkami na úrovni 84 miliónov eur.

Jána Noska ešte čaká vyformovanie širšieho vedenia mesta, ale má to dobre našliapnuté. Po dokončení autobusovej stanice v roku 2017 pokračuje  rekonštrukcia kaštieľa Radvanských so záchranou ďalších historických pamiatok, výstavba nového futbalového štadióna v Radvani, nového mosta v Iliaši či parkovísk, zrevitalizujú sa vnútrobloky na sídliskách i mestský park, bude pokračovať obnova mestských komunikácií  i budov vo vlastníctve samosprávy. Je toho dosť, čo sa plánuje v Banskej Bystrici urobiť.

Mestu pomôžu aj vládne investície. Armáda zrekonštruuje štadión na Štiavničkách pre atletiku i futbal a pokiaľ sa najbližšie vo vláde schváli premiérom avizovaná stomiliónová investícia do komplexnej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice, získame dva moderné areály pre šport a zdravotníctvo.

Slovensko

Naša krajina ekonomicky rastie. Parlament na sklonku minulého roka schválil prvýkrát vyrovnaný rozpočet. Nezamestnanosť v našej krajine klesla na historické minimum 5,23 percenta, v banskobystrickom okrese na 3,43 percenta, zvyšuje sa zamestnanosť. To sú dôležité pozitívne sociálno – ekonomické ukazovatele, ktoré nám umožňujú hľadieť s nádejou do roku 2019. Zvýšené náklady na energie by mali eliminovať vyššie príjmy viacerých skupín obyvateľov, vrátane zavedenia nových sociálnych opatrení do praktického života.

Už v marci nás čakajú prezidentské voľby a v máji voľby do Európskeho parlamentu. Politická situácia na Slovensku sa po vlaňajšej februárovej vražde novinára Jána Kuciaka s jeho priateľkou a následných masových protestoch postupne stabilizovala. Rekonštrukciou vlády si koalícia udržala väčšinovú podporu, lebo opozícia nedokázala presvedčiť nespokojných občanov, že je tou správnou alternatívou.

Napokon uvidíme, ako sa to všetko bude vyvíjať nielen u nás, ale i v Európe či vo svete, kde je množstvo turbulencií. Možno však skonštatovať, že pri spomínanom pozitívnom ekonomickom napredovaní Slovenska nám s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote nehrozia predčasné parlamentné voľby a k volebným urnám pôjdeme až v roku 2020.

Banskobystrický samosprávny kraj

Ešte treba spomenúť aj regionálnu úroveň, kde vstúpil župan Ján Lunter do druhého roku svojho päťročného mandátu. Na Úrade BBSK po odchode Mariana Kotlebu zaviali nové vetry. Uvoľnila sa atmosféra, chodia sem už aj zahraničné návštevy. Kraj viditeľne ožil a otvoril sa spolupráci.

Župan má väčšinovú podporu v zastupiteľstve naprieč politickým spektrom, takže dôležité rozhodnutia vrátane rozpočtu sa prijímajú bez problémov. Takisto pribúdajú investície do rozvoja kraja, ktorého obyvatelia si to po predchádzajúcom „pôstnom“ období zaslúžia.

Pozitívne trendy trochu zatienila personálna politika na Úrade BBSK, kde sa na vedúce funkcie formálne robia výberové konania, ale nie vždy spĺňajú deklarovanú transparentnosť. Osobitnou kapitolou je angažovanie županovho syna – poslanca BBSK do pozície poradcu štatutára kraja, ktorý však často pôsobí tak, akoby tým županom bol on sám.

Za najväčšiu chybu súčasného vedenia kraja možno považovať vyvolanie sporu s autobusovými dopravcami, ktorý formálne skončí na súde, ale reálne ohrozil roky fungujúcu verejnú dopravu v Banskobystrickom kraji. Miesto toho, aby župan spolu s dopravcami riešil integrovanú verejnú dopravu, pustil sa zlým smerom. Treba dúfať, že ľudia vo vedení BBSK, bez predchádzajúcich skúseností so samosprávou a verejnou dopravou, sa poučili a nebudú sa už púšťať do podobných rizikových dobrodružstiev s neistým koncom.

PF 2019

Toľko v kocke rok za nami a rok pred nami. Viacerí z nás si pri vstupe do nového roka dávajú rôzne predsavzatia, ktoré potom beztak nesplnia a zbytočne sa tým stresujú. Ak niečo plánujete v roku 2019, tak nech sú to praktické a realistické veci. Keď sa Vám potom v priebehu roka niečo podarí, teší to dvojnásobne.

Preto skúsme v prvých dňoch nového deviatkového roka myslieť pozitívne a užime si ešte voľné chvíle v kruhu najbližších, tí menší aj prázdniny. Veď problémy sú na to, aby sa riešili a nie aby nás stresovali a neustále znervózňovali, zdravie máme iba jedno. Napokon nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť lepšie. PF 2019!

pf 2019

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné