Na sásovskom sídlisku máme ďatla, ktorý miesto liečby stromov ničí fasády zateplených bytoviek

Komentár
0 /

Ďatel je inak užitočný vták, ktorý sa nazýva aj liečiteľ stromov, keďže sa živí podkôrnym hmyzom. Viacerí Bystričania bývajúci v zateplených bytových domoch ho však asi čoskoro premenujú na „fasádnika“, lebo miesto stromov ďobe do fasád ich obydlí.

Na inak tichej Beskydskej ulici sa každé jarné ráno s vtáčím džavotom ozýva silné klopanie, čo je neklamné znamenie prítomnosti ďatla. Pozornému oku obyvateľa tejto ulice však neunikne, že ďatel neďobe do stromu, ale do fasády bytového domu.

V tej chvíli začnete pochybovať o príslovečnej užitočnosti tohto pracovitého vtáka, ktorý miesto vyhľadávania hmyzu pod kôrou okolitých stromov robí diery do zateplenej fasády bytoviek. Čo s tým?

Podľa ornitológov sú ďatle veľmi zaujímavé vtáky so zvláštnym spôsobom života. Hniezdia a nocujú v dutinách stromov, pričom každý takýto strom rezonuje v závislosti od štruktúry drevnej hmoty iným spôsobom. Ďatle takto vedia odlíšiť medzi tvrdým a mäkkým materiálom, medzi tým, čo je duté a čo je plné či nepreniknuteľné. Hmyz nájdu skôr v mäkkej drevnej hmote a rovnako sa im tu aj lepšie buduje hniezdo či nocovisko.

Na viacerých sídliskách v poslednom období prebehlo masívne zatepľovanie bytových domov. No a nastal problém. Zatepľovací materiál, či už ide o polystyrén, vatu alebo nobasil  rezonuje vďaka pevnej „kruste“ povrchovej náterovej farby rovnako, ako lákavý dutý alebo mäkký strom. Niekedy to ďatel len vyskúša, inokedy urobí do fasády riadnu dieru.

„Nájdu si takú plochu, kde to dobre znie. Ten zvuk sa šíri do ďaleka a on týmto pádom dáva vedieť všetkým, že toto je moje územie,“

vysvetľuje ornitológ Miroslav Fulín.

Ďatle do zateplenej fasády neklopú kvôli potrave. Motivuje ich pud, možnosť vytvoriť si vo svojom teritóriu sieť bezpečných nocovísk, v lepšom prípade hniezdo. V praxi sa ukazuje, že ďateľ obľubuje hlavne tie domy, ktoré majú vedľa stien stromy. Práve na stranách s drevinami sú najčastejšie poškodzované fasády.

Drevinu využíva ďatel ako útočisko alebo bezpečný úkryt, z ktorého vyráža na fasádu. V prípade vyrušenia sa zase vracia na tento strom, až potom odletí preč.  Viacerí obyvatelia takto poškodzovaných bytoviek hľadajú riešenie, ako tomu zabrániť, keďže ďatle sú zákonom chránené živočíchy.

Jedným z riešení je umiestňovanie tzv. plašičov – makiet umiestňovaných na fasáde rodinných či bytových domov.  Ďatle sú verné svojej lokalite a neznášajú sa s inými jedincami svojho druhu, navzájom sa vyháňajú. Ak máte okolo domu veľa stromov a ďatle sú tu často, treba tých makiet viac. Cieľom je dosiahnuť to, aby si ich ďateľ začal všímať, aby zistil, že je toto teritórium už obsadené.

Môže sa použiť aj nahrávku ďatlieho hlasu, ktorá by mohla vypudiť z „obsadeného“ teritória nášho votrelca. Dá sa objednať aj odchyt ďatla poškodzujúceho fasádu domu, ale to musí urobiť objednaný odborník a nie je to zadarmo.

Azda najúčinnejším riešením by bola úplná zmena technológie zatepľovania. Jediný termoizolačný materiál, ktorému sa ďatle zatiaľ úspešne vyhýbajú sú termonátery. Pokiaľ  však narúšanie fasád bytových domov ďatlami nepresiahne únosnú mieru, asi musíme týchto vtáčích fasádnikov  strpieť, rovnako ako nálety iných sídliskových vtákov s ich exkrementami na zaparkované autá.

Napokon ochrancov prírody môže tešiť, že zväčšujúci sa počet spevavcov či veveričiek na sídliskách svedčí o postupnom zlepšovaní životného prostredia v našom meste….

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné