1 /

Banskobystrickí hokejisti v poslednom 44. kole Tipos extraligy podľahli na svojom ľade Košiciam 2:4 a tie si tak pripísali ôsmu výhru v rade a zároveň sa mohli tešiť aj z prvého miesta v tabuľke a celkového triumfu po základnej časti najvyššej súťaže. Náš tím spod Urpína nastúpil už s uzdraveným kapitánom Ivanom Ďatelinkom a keďže mal istotu štvrtej priečky, voľno dostali Bačík, Watling a Kabáč.

Do vedenia išli ´barani´ po zvládnutom oslabení, z úniku sa blafákom presadil Branden Troock1:0. Hostia odpovedali v tretej presilovke už v dvanástej minúte Southornom, ktorý príklepom spoza kruhov z osi ihriska mieril presne – 1:1. Následne mal šancu hosťujúci Fejes voľný pred Belányim, nevyužil ju a podobne na opačnej strane dopadol Troock, ktorý pred bránkoviskom mieril do Janusa. Košice napokon v osemnástej minúte otočili stav na 1:2, pretože Jääskeläinen poslal peknú prihrávku do bránkoviska, kde sa zblízka presadil kapitán Michal Chovan 1:2. Pred prestávkou mal ešte dobrú možnosť na vyrovnanie Šoltés, bekhendom neuspel.

Na rozhraní prvej a druhej tretiny Bystričania nevyužili štvorminútovú presilovku. V nej mali dobré možnosti Gašpar, Tamáši a Urbánek. V strednom dejstve boli lepší hokejisti spod Urpína, no nepremieňali šance. Napríklad Sojka na dorážke po strele Ďatelinku, Bírešovi preskočil puk hokejku a Sukeľa vychytal Janus. Ten napokon kapituloval v 29. minúte, hoci Košice hrali presilovku. Avšak počas nej sa nám naskytlo prečíslenie dvoch na jedného a po prihrávke Alexa Tamášiho sa ujalo zakončenie Dominika Sojku2:2. Škoda potom nevyužitej kratšej presilovky Banskej Bystrice štyroch proti trom a následne klasickej piatich proti štyrom. Pred druhou prestávkou mal tutovku i Gabor, ktorý pred Janusom taktiež neuspel.

V tretej tretine hrali Košice tri presilovky v rade a počas druhej v poradí sa presadil zblízka v trme – vrme Bartánus. Hoci puk trafil do Belányiho, ten napokon prekĺzol za čiaru a bolo 2:3. Počas tretej presilovky hostí mal šancu znovu náš Sojka. Natlačil sa pred bránku, no ani na dvakrát nepokoril Janusa. Na opačnej strane z protiútoku Fejesa vychytal Belányi a nedovolil skórovať zblízka ani Lamperovi na dvakrát. Tím spod Urpína podržal aj v 54. minúte po rýchlej akcii Olssona z ľavej strany. Na bystrickej strane mal dobrú možnosť Troock, no mieril tesne vedľa žrde. V závere tohto dejstva ´barani´ nevyužili presilovku a po nej už museli hrať vabank v šestici bez brankára. Ďatelinka sa pokúsil o vyrovnanie obkorčuľovaním bránky, ale pri žrdi nedokázal zasunúť puk popri Janusovi. Napokon sa 47 sekúnd pred koncom presadil Hovorka, vyhadzoval puk z vlastnej tretiny spomedzi kruhov a ten sa pomaly došmýkal do opustenej bystrickej bránky – 2:4.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)

Góly: 4. Troock (Ryczek), 29. Sojka (Tamáši) – 12. Southorn (Jääskeläinen), 18. Michal Chovan (Jääskeläinen, Rogoň), 46. Bartánus (Pollock), 60. Hovorka. Rozhodovali: Snášel ml., Crman – Staššík, Valo, vylúčení na dve min.: 8.6, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, diváci: 2453.

Banská Bystrica: Belányi – Holenda, Cormier, Luža, Ďatelinka, Kojo, Ryczek – Šoltés, Tamáši, Jendek – Troock, Kontos, Urbánek – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ – Gabor, Sojka, J. Uram

Košice: Janus – Olsson, Breton, L. Romančík, Southorn, Ferenc, Šedivý, A. Bartoš – Jääskeläinen, Michal Chovan, Rogoň – Bartánus, Pollock, Fejes – Lamper, Marek Slovák, Paršin – Hovorka, Linet, Havrila.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Hoci v tomto zápase pre nás nešlo až tak o veľa, aj napriek tomu som chcel, aby sme zabojovali a hrali tvrdo, dobre a aj v ňom uspeli. Košice si sledovali na diaľku situáciu na Slovane, patrí im gratulácia za prvenstvo po základnej časti, zaslúžili si to. Som trochu sklamaný, pretože niektorí hráči hrali dobre, snažili sa, bojovali, no  iní nie, veľmi sa dnes neukázali. Špeciálne jeden, na ktorého fanúšikovia pískali už pred týždňom. Najbližšie v prvom zápase play-off môže predávať popcorn. Čo sa týka toho, v čom sa môžeme zlepšiť pred play-off, určite uvítame návrat Výhonského do zostavy. Jeho energia, spôsob akým korčuľuje a jeho výška nám veľmi pomôže. Watling sa vráti do zostavy tiež a my sa vrátime k základom toho, čo nám pomáhalo k víťazstvám. Prečo však nevieme uspieť na domácom ľade, je mi záhadou. Možno by sme mali odohrať sedemzápasovú sériu čisto v Spišskej Novej Vsi. Je to trochu frustrujúce, nakoľko tento tím by mal byť stavaný na naše ihrisko. Play-off je však nová súťaž. Samozrejme, mali by sme byť nadšení, veď sa nám podarilo dostať z dna tabuľky až na štvrté miesto. Som hrdý ako tvrdo táto skupina hráčov pracuje. Naša brankárska jednotka Sedláček vynechala snáď 10 zápasov a pri zraneniach, s ktorými sme sa potýkali, museli vystúpiť do popredia niektorí iní hráči. Určite sme však napísali dobrý príbeh a nie naopak. Dúfam, že Sedláček bude na play-off pripravený, veríme tomu, že už v stredu bude môcť trénovať. Belányi však chytáva kvalitne a budem sa musieť zamyslieť, s kým začneme v play-off.“

Ivan Ďatelinka, kapitán Banskej Bystroice: „Hrali sme proti momentálne najlepšiemu tímu v extralige, bol to však vyrovnaný zápas až do samého konca. Súper využil presilovky a my sme potom ťahali za kratší koniec. Mne po takej pauze chýbali trochu reakcie, ale cítil som sa fajn. Verím tomu, že sa to bude len zlepšovať. Mali sme dnes veľa vylúčených a musíme si dať na to pozor, lebo niektoré fauly boli, ako sa hovorí, stupídne a na tom sme horeli. Dali sme si cieľ byť v prvej šestke a to sa podarilo a ideme ďalej. Musíme sa pripraviť dobre na ďalšieho súpera, na play-off a tam už sa ide každý jeden zápas na maximum. Kvalitne sa na Spišskú pripravíme, teraz sme len dohrali základnú časť. Budeme mať nejaký deň voľna a potom sa znovu pustíme do roboty. Play-off je ako keby nová súťaž, tam sa začína od nuly a musíme vyhrať štyrikrát a urobíme pre to všetko. Musíme zlepšiť presilovky a nesmieme byť toľko vylučovaní. Trošku doladíme hru päť na päť a bude to fajn.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas. My sme v podstate mali isté štvrté miesto, no išli sme do zápasu s tým, že určite chceme vyhrať, lebo doma sme tých fanúšikov veľakrát nepotešili. Bohužiaľ, sa nám to nepodarilo ani dnes, Košice hrajú veľmi dobre, zohrali sa a majú výborných hráčov. Prvé miesto si zaslúžili. Naše štvrté miesto je však paráda, keď si to porovnáme s tým, kde sme boli v štvrtine sezóny, tak je to fakt úžasné. Stanovili sme si tento cieľ, ktorý sme dosiahli. Túto prehru zahodíme za hlavu a sústredíme sa už iba na play-off. Čaká nás Spišská Nová Ves, je to veľmi kvalitný súper a za posledné sezóny išla fakt hore. Musíme sa dobre pripraviť. Vzájomné zápasy hrajú v náš prospech, vieme ako na nich. Musíme však k tomu pristúpiť zodpovedne a rozobrať si súpera do detailu. Okrem presilových hier musíme zlepšiť premieňanie šancí a aj oslabenia a hlavne byť disciplinovaní. Musíme veľa korčuľovať, napádať a nedať im nejaký priestor.“

Dominik Sojka, strelec druhého gólu Banskej Bystrice: „Čo sa týka môjho gólu, už v predošlej situácii sme boli v prečíslení. Potom sa to znovu otočilo na našu stranu. Našťastie neplatilo nedáš – dostaneš a ja som dostal ešte jednu šancu a už som sa jej chopil. Som rád, že mi to tam padlo. Mohol som vyrovnať aj na 3:3 v ďalšom oslabení v tretej tretine, tu som chcel viac situáciu zdržať, ale otvoril sa mi priestor do bránky, tak som to skúsil, no bohužiaľ nepadlo mi to tam, neodrazilo sa mi to dobre po strele. Čo sa týka zápasu, naša pozícia v tabuľke už bola daná jasne, ale od rána sme si všetci hovorili, že v tomto zápase chceme dať jasnú správu najbližšiemu súperovi v play-off, že nepoľavujeme a ideme si po nich. Podali sme bojovný výkon, ale Košice dali viac gólov. Prehrali sme teda, no oddýchneme si, naladíme sa dobre na play-off a začína úplne nové obdobie. Ide sa od nuly.“

Michal Chovan, kapitán Košíc a strelec druhého gólu: „V Banskej Bystrici sa nehrá ľahko, je tu malé ihrisko, ale pripravovali sme sa na to. Potrebovali sme uhrať body a jedným očkom sme sa dívali na druhý zápas na Slovane. Je to pre nás super koniec základnej časti, prvé miesto je pekné. Chvíľu si to užijeme a potom sa už budeme pripravovať na play-off, to je tá najdôležitejšia fáza. Dúfam, že nás na ňu víťazné zápasy v závere základnej časti dobre naladili. Sezóna bola ťažká, náročná. Dobre vieme, kde sme sa v októbri nachádzali, ešte aj v novembri sme sa herne trápili, no verili sme, že kvalitu máme. Skvelý kolektív sa ukázal v ďalších zápasoch a v závere sezóny sme bojovali jeden za druhého. Nestavali sme to na nejakých individualitách. Bojovali sme ako tím a to bol základ úspechu. Chalani sú nastavení, že chceme ísť za našim cieľom a budú makať naplno. Tešíme sa už na play-off a verím, že si udržíme formu.“

Strelec víťazného tretieho gólu Košíc Marek Bartánus: „Išli sme do Banskej Bystrice s cieľom zvládnuť tento zápas s tým, že nech už to akokoľvek dopadne na Slovane. My sme chceli vyhrať, čo sa nám podarilo a som rád, že Nové Zámky to zvládli na Slovane a my sme vyhrali základnú časť, za čo sme vďační. Bystričania posledných dvadsať či pätnásť zápasov majú formu ako hrom, stretli sa teda prvé dve mužstvá tabuľky, čo sa týka formy, takže bol to veľmi ťažký zápas, ale zvládli sme ho. Naša forma je excelentná , no my si musíme dať do hláv, že sme iba na začiatku cesty. Určite nám posledných osem výhier v rade pomôže smerom do play-off. Avšak musíme zostať pokorní a ďalej pracovať. Ešte som nezažil situáciu dostať sa z posledného miesta v tabuľke na prvé, takže som nesmierne rád, že môžem byť súčasťou tohto mužstva. Máme výborný tím, dobre poskladaný. Verím, že aj play-off bude pre nás priaznivé, ale čaká nás kusisko roboty, no ísť do play-off s takouto formou je plusom pre nás.“

Jaroslav Janus, brankár Košíc: „Myslím si, že sme boli lepším mužstvom, vypracovali sme si viac šancí. Som rád, že sme dali napokon o ten gól viac a v závere si to poistili. Zápas sa láme v presilovkách. Potvrdili sme, že oslabenia máme dobré, chalani v nich podali super výkon. Je to skvelý pocit mať takúto víťaznú šnúru. S dobrou náladou tak ideme do play-off, dobre sme nastavení. Verím, že na tieto výkony nadviažeme aj vo vyraďovacej fáze súťaže. Ja som rád, že som mohol pomôcť tímu svojimi výkonmi. Vyhrali sme základnú časť, je to skvelý pocit a ideme si to užiť. Čo sa týka sezóny, po tom výpadku na jeseň sme potrebovali doplniť káder, som rád, že to vedenie vyriešilo a aj na poslednú chvíľu sme získali skvelých hráčov, ktorí vhodne zapadli do nášho kontextu a hry. Je to aj o nás všetkých, ktorí sme boli v tíme. Výkony boli niekedy kolísavé, ale dali sme sa napokon dokopy a každým zápasom to bolo lepšie a lepšie.“