Barani vyhrali v predĺžení aj na Spiši, bodovo sa už dotiahli na prvú šestku + HLASY

0 /

Banskobystrickí hokejisti v 34. kole Tipos extraligy uspeli na ľade Spišskej Novej Vsi, keď duel zlomili v predĺžení (3:4). Podobne ako v piatok Košiciach rozhodujúcim gólom Alexa Tamášiho. Tím spod Urpína si pripísal ôsmu výhru z posledných deviatich odohraných stretnutí a zaknihoval štvrté víťazstvo v rade. A to aj bez zraneného kapitána Ivana Ďatelinku, brankára Jakuba Sedláčka či robustného útočníka Alexa Výhonského.

Banskobystrickí  hokejisti trikrát dokázali nájsť gólovú odpoveď na vedenie Spišiakov a v predĺžení rozhodol o triumfe Alex Tamáši. Vydarenú premiéru v drese Spišiakov má za sebou obranca Juraj Valach, ktorý prišiel k „rysom“ zo Slovana Bratislava. Zaznamenal dva kanadské body za gól a asistenciu. Spišiakom patrí v tabuľke 4. priečka, Banská Bystrica figuruje na siedmej pozícii s rovnakým počtom bodov ako majú šieste Michalovce a piate Nové Zámky.

Ako prví išli do vedenia domáci, ktorým sa na začiatku 7. minúty podarilo ujať vedenia v presilovej hre zásluhou Kerbashiana, ten voľný mieril presne – 1:0. Na to ´barani´ zareagovali vyrovnávajúcim gólom z 11. minúty, kedy ukázali skvelú súhru Watling a Branden Troock, ktorý zaznamenal svoj 20. gól v sezóne a doťahuje sa na elitných strelcov ligy – 1:1. Škoda potom nevyužitej bystrickej presilovky, do prestávky sa tak stav nemenil.

Na začiatku druhej tretiny sa dostal Kerbashian do samostatného úniku, ale gólman HC ´05 Belányi vytiahol parádny zákrok. Následne hrali Bystričania v oslabení a Spišiakom sa podarilo využiť presilovku. Na konci celej akcie bol Giľák, ktorý sa dostal k odrazenému puku po zakončení Valacha a poslal svoj tím do vedenia 2:1. Barani tento moment odplatili oplatili rovnakou mincou v 34. minúte. V početnej výhode štyroch proti trom sa dokázali gólovo presadiť zásluhou Patricka Watlinga, ten zo závaru pred bránkou vyťažil gól na 2:2. Potom naši hokejisti prežili oslabenie o jedného muža, takže na druhú prestávku sa znovu išlo za nerozhodného stavu.

V tretej časti sa hráčom Spišskej Novej Vsi aj tretíkrát podarilo ujať vedenia, bolo to zásluhou Verbeeka v 46. minúte, keď získal puk a adresoval ho ako na podnose strelcovi gólu Jurajovi Valachovi, ten zakončoval rutinérsky do odkrytej bránky – 3:2. Lenže ani to nestačilo, aby domáci definitívne zlomili bystrický odpor. V 54. minúte sa dostal k puku Kristoff Kontos a nedal šancu Melicherčíkovi v bránke, bolo tak 3:3. Kľúčové potom bolo, že Belányi zneškodnil samostatný nájazd Mikluchovi. Duel tak dospel až do predĺženia a už po niekoľkých sekundách sa zmocnil puku Alex Tamáši, ktorý individuálne prenikol z pravej strany až pred Melicherčíka a prestrelil ho. Podobne ako v piatok v Košiciach rozhodol o banskobystrickom triumfe za dva body, tentoraz po výsledku 3:4 z pohľadu domácich.

HK GROTTO Spišská Nová Ves – HC ‘05 Banská Bystrica 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 7. Kerbashian (Réway, Ouellet), 25. Giľák (Nellis, J. Valach), 46. J. Valach (Verbeek, Giľák) – 11. Troock (Watling, Kontos), 34. Watling (Tamáši, Kontos), 54. Kontos (J. Brejčák, Troock), 61. Tamáši (Šoltés). Rozhodovali: M. Korba, J. Konc ml. – Knižka, Bogdaň, vylúčení na dve min.: 6:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, diváci: 3452.

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Romaňák, Ouellet, Valach, Malina, Ordzovenský, Ulander, Šuty – Kerbashian, Nellis, Vandas – Majdan, Réway, Rapáč – Verbeek, Myklucha, Giľák – Džugan, Bortňák, La Porte

Banská Bystrica: Belányi – Luža, Bačik, Kojo, J. Brejčák, Holenda, Matej Bača , Frídel – Troock, Kontos, Watling – J. Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, G. Gabor, Urbánek

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Bol to dobrý zápas. Súper má v tíme veľmi rýchlych a šikovných útočníkov a niektorí naši obrancovia nepatria práve k najrýchlejším na planéte, takže v tomto ohľade to mali ťažké. Brankár Belányi nás však podržal niekoľkými veľkými zákrokmi. Myslel som, že keď sme dostali v poslednej tretine ten tretí gól, tak je už možno po zápase, ale naši hráči to nevzdali. Tvrdo bojovali, aby zotrvali v zápase a tento výsledok si určite zaslúžili. Bola to skvelá výhra, darí sa nám na súperových ľadoch. Tuším sme dokonca najlepším klubom v lige v tomto smere. Bojovali sme, našli sme cestu ako zvíťaziť a to kvalitné tímy robia. Momentálne hráme dobre.“

Alex Tamáši, strelec víťazného gólu Banskej Bystrice: „Prvú tretinu boli domáci lepším tímom, ale povedali sme si v šatni, že nemôžeme takto hrať vzhľadom aj na postavenie v tabuľke. Pozdvihli sme potom našu hru a bolo to na ľade vidno. Musíme sa však lepšie pripraviť na takéto veľmi dôležité zápasy. Až po tom, čo sme si povedali pár vecí počas prvej prestávky, sme si vstúpili trošku do svedomia a myslím si, že sme ukázali úplne iný charakter. Som rád, že druhýkrát po sebe to padlo mne, po tom, ako sa mi trošku nedarilo, ale každý jeden hráč priložil ruku k dielu. Náš ´Belo´ (Filip Belányi) nás vo veľa fázach podržal a na to, že skoro celú sezónu nechytal, tak si myslím, že sa ukazuje vo veľmi dobrom svetle. Nečakal som, že toľko divákov sa tu na štadióne ocitne. Je vždy výborné hrať pred takou kulisou a klobúk dolu pred našimi fanúšikmi, že v takom veľkom množstve nás sem prišli podporiť, takže ďakujeme im za to.“

Filip Belányi, brankár B. Bystrice: „Bol to od začiatku ťažký zápas pre všetkých. Nakoniec sme to nejako zvládli, bolo veľa striel. Chlapci mi veľmi pomáhali, blokovali strely, všetko, takže veľká poklona pred nimi. Dostávam sa do toho, je to celkom dlhá doba. Aj tá prvá liga je rozdiel oproti extralige, takže postupne sa dostávam do toho a som rád, že dokážem v určitých chvíľach podržať mužstvo.“

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice na ľade súpera v piatok 3. februára o 17.30 hodineMichalovciach.

Autor: (job + web HC´05), Foto: web HC ´05