Stretnutia s minulosťou v Thurzovom dome: Sásová vo víre času

História
1 /

Je zrejmé, že Sásová bola obývaná už dávno, keďže sa v jej intraviláne našiel nález žiarového hrobu lužickej kultúry a tiež črepový materiál z doby bronzovej. Osadu Sásová obývalo slovenské obyvateľstvo už pred príchodom nemeckých, saských osadníkov, ktorí prichádzali na územie budúcej Banskej Bystrice.

Starousadlé obyvateľstvo sa venovalo poľnohospodárstvu a baníctvu na povrchových rudných náleziskách. Sásová dostala svoj názov podľa svojho neskoršieho majiteľa Mikuláša Sasa, syna prvého banskobystrického richtára Ondreja. Tento rok si pripomíname 675. výročie prvej písomnej správy tejto bývalej obce.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva na prednášku z cyklu Stretnutia s minulosťou. Miestny nadšenec histórie Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová, stručne slovom i obrazom prinesie aspoň časť z bohatej mozaiky histórie, dnes najväčšej mestskej časti. Prednáška Sásová vo víre času sa uskutoční v stredu 28. mája o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

„Mikuláš Sas bol komesom a zakladateľom dynastie sásovských zemanov, ktorí takmer dvesto rokov ovládali toto územie. Ako šľachtic a rytier bol viazaný na vojenskú službu pre kráľa a z toho titulu vznikol i prvý názov Sásovej, „villamilitis“ (dedina rytiera). Tento názov sa nachádza i v texte najstaršieho zachovaného písomného dokumentu, odpustkovej listine pre kostol Panny Márie a sv. Antona v Sásovej z roku 1350,“

vysvetľuje Ján Kollár.

Ján Kollár

Ján Kollár

Kostol Panny Márie bol postavený okolo polovice 13.storočia už pred príchodom nemeckých hostí a plnil funkciu centrálneho farského kostola pre okolité slovenské osady, vrátane rybárskej osady Bystrica. Mikuláš Sas mal osem synov, čo v konečnom dôsledku zohralo negatívnu úlohu v drobení majetku. Po jeho smrti sa jednotné územie rozdelilo a postupne nastal úpadok.

„Skvostom Sásovej je jej spomínaný gotický kostol, ktorý koncom 15. storočia vďaka mnohostrannému mecénovi Michalovi Königsbergerovi získal novú klenbu, jedinečné presbytérium, ktoré bolo zrealizované staviteľom, kamenárom Antonom Pilgramom. Svoj podiel na nových gotických oltároch má tiež Majster Pavol z Levoče. Fenoménom stredovekej Banskej Bystrice už od konca 15.storočia bol prvý 1 700 siah dlhý najstarší gravitačný vodovod „Sásovský akvadukt“. Za obdobím stredoveku, vrcholu Sásovej ktoré tvorí jadro prednášky, budú kratšie novšie zaujímavosti aj o histórií pestovania legendárnych uhoriek,“

hovorí Sásovčan Kollár.

Pýchou pre Sásovanov sa stalo ich príslovie „Vás je ako Sásovänov“, ktoré bolo v roku 2014 schválené do Zoznamu pamätihodností mesta Banská Bystrica, ako druhé v tejto kategórií. Historická mozaika Sásovej sa stále skladá a je predpoklad, že v budúcnosti prinesie ešte veľa zaujímavých faktov a informácií.

Júnové pokračovanie prednáškových besied bude patriť historikovi Jozefovi Labudovi, s ktorým sa 25. júna o 17:00 hod. spoločne pozriete na Poznatky a zážitky z ciest po banských regiónoch Francúzska, Talianska a Bulharska.

Zdroj: Dana Kurtíková SSM a archív, Foto: SSM a archív