Zomrela najväčšia legenda česko – slovenskej populárnej hudby Karel Gott († 80)

Spomienka
3 /

Milióny Čechov a Slovákov, ale aj ľudí v zahraničí zasiahla v stredu smutná správa. Po boji so zákernou chorobou na sklonku prvého októbrového dňa tohto roka zomrel v Prahe Karel Gott.

Keď hviezda odchádza do speváckeho neba

O úmrtí speváckej legendy informovala ČTK jeho hovorkyňa Aneta Stolzová:

 „Vo veku 80 rokov zomrel v utorok krátko pred polnocou spevák Karel Gott. Zomrel doma  v kruhu svojej rodiny.“

Smútok nad úmrtím našej speváckej hviezdy a úctu vyjadrujú viaceré osobnosti spoločenského a politického života. Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol: 

„Jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý celé desaťročia vnášal radosť do duší Čechov i Slovákov, už nikdy nezaznie. „Božský Kája“ bol fenoménom, ktorý celé svoje pôsobenie pomáhal odpútať sa ľuďom od svojich bežných životných problémov a ponúkal im umenie, ktorému rozumeli a s ktorým sa vedeli stotožniť. Zbohom, maestro, nech Váš hlas ostane navždy v srdciach ľudí, ktorým právom učaroval.“

Pripomeňme si život Karla Gotta, ktorý svojím nádherným tenorom zaujal celé generácie ľudí nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v zahraničí. S Karlom Gottom odchádza najvýraznejšia postava populárnej hudby u nás, na ktorú sa nezabúda. Česť jeho pamiatke!

Karel Gott

Karel sa narodil 14. júla 1939 v Plzni ako jediný potomok Karla Gotta a Marie, rodenej Valešovej. V mladosti chcel byť maliarom a po ukončená školskej dochádzky v Plzni sa v Prahe neúspešne pokúšal o štúdium výtvarného umenia. Keď nebol prijatý, išiel študovať na učilište ČKD v odbore elektromontér. Počas učňovských rokov aj po nástupe do zamestnania v ČKD sa začal amatérsky, neskôr poloprofesionálne venovať svojej druhej veľkej záľube – spevu. V ČKD pracoval do roku 1960.

Začiatok jeho speváckej kariéry sa viaže k roku 1958, kedy sa prihlásil do súťaže „Hľadáme nové talenty“. Pred  porotou operný lyrický tenor oproti hlasom z tej doby na plnej čiare prepadol, no vyvolal záujem publika. Pre neprestávajúce ohlasy ľudí sa porota rozhodla, že dá nakoniec angažmán Karlovi Gottovi v jednej kaviarni v Prahe. Neskôr začal v rokoch 1960-1966 študovať operný spev na Pražskom konzervatóriu u Konstantina Karenina.

Začiatkom 60. rokov minulého storočia prenikol Karel Gott so svojím hlasom do širšieho povedomia ľudí. V roku 1962  ho prijala úspešná hudobná firma Supraphon. O rok neskôr  triumfoval v speváckej súťaži Zlatý slávik. Po angažmán v Divadle Semafor, kde sa objavil vo viacerých pôvodných inscenáciách, zakotvil s bratmi Štaidlovcami vo vlastnom divadle malých foriem Apollo. Jeho umeleckú dráhu už v tom čase sprevádzal jeden megahit za druhým a úspechy nielen v bývalom Československu, ale aj za jeho hranicami.

Na začiatku roka 1967 podpísal zmluvu s nemeckou gramofónovou spoločnosťou Polydor, vďaka nahrávkam pre ňu dostal pomenovanie „Zlatý hlas z Prahy“, za ktorý počas svojej viac ako 50 – ročnej úspešnej speváckej dráhy získal prakticky všetko, čo sa získať dalo.

V roku 1967 vyrazil na sedemmesačný angažmán do hotela Frontier v Las Vegas. Po návrate domov vydal nemeckú platňu Gold Prague, ktorú si kúpilo 450 000 poslucháčov. Túto platňu odborníci označili za jeho najúspešnejšiu a najpredávanejšiu platňu 60. rokov. V nemecky hovoriacich krajinách označovali Karla Gotta titulom „Zlatý hlas z Prahy“ alebo „Sinatra Východu“. Od tých čias patrí Gott medzi uznávaných a úspešných spevákov aj v zahraničí.

Ďalší posun v jeho kariére prišiel v roku 1971, kedy bolo viac ako milión platní distribuovaných  po celej Európe. Za tento úspech dostal diamantovú platňu. Karel Gott často koncertoval v  Paríži, Paraguaji, Las Vegas, Hollywoode, Moskve, Bruseli, Berlíne, Ríme, Londýne, New Yorku či v Sydney.

Jeho najúspešnejšia pieseň Lady carneval z roku 1968 dostala vždy nejakú cenu. Gott ju spieval vo viac ako 60 štátoch sveta. V zahraničí sa stretol aj so svetovými legendami Cher, Barbra Streisand, Tom Jones, Frank Sinatra, Sonny Bono, Diana Ross a mnoho ďalších.

V roku 1999 bol jeho koncert pred Zakázaným Mestom v Číne vysielaný do mnohých štátov a sledovalo ho viac než 600 miliónov ľudí. Je zapísaný do Guinessovej knihy rekordov ako stálica popmusic a tiež ako spevák s najpestrejším repertoárom. V roku 1969 nahral platňu Vánoce ve zlaté Praze, ktorej sa predalo cez 13 milión nosičov. V roku 1977 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1985 titul národný umelec..

Karel Gott pôsobil na scéne viac ako 50 rokov, je držiteľom 42 slávikov, vlastní okolo 60 zlatých platní, 2 strieborné platne, 7 diamantových platní. Počas svojej kariéry predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2 600 piesní z toho okolo 300 duetov, hlavne s Helenou Vondráčkovou a Lucií Bílou.

Medzi najväčšie hity Karla  Gotta patrili skladby Trezor a Oči sněhem zaváté (1964), Bum, bum, bum a C’est la vie (1966), Lady Carneval (1968), Kávu si osladím (1972), Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1975),  Včelka Mája (1980), Když milenky pláčou (1982), Zvonky štěstí (1985) či Když muž se ženou snídá (1992).

Podľa vlastných slov nikdy nespieval to, čo nechcel, ani žiadnu angažovanú pieseň, ktorú som nechcel spievať. Niektorí kritici mu vyčítajú prečítanie Anticharty v roku 1977. O dvanásť rokov neskôr však už spieval hymnu na námestí spolu s Karlom Krylom…

V americkom Las Vegas sa 7. januára 2008 oženil s Ivanou Macháčkovou, s ktorou má dve dcéry, Nelly Sofiu a Charlotte Ellu. Z nemanželského vzťahu má Karel Gott dve už dospelé dcéry Dominiku a Luciu.

V novembri roku 2015 mu bol diagnostikovaný lymfóm. Dňa 18. marca 2016 ale médiá oznámili, že Karel Gott nad onkologickým ochorením definitívne zvíťazil. Neskôr sa mu onkologické ochorenie opäť vrátilo, spevák zomrel na následky akútnej leukémie krátko pred polnocou 1. októbra 2019 vo svojom dome v kruhu rodiny.

Zdroj: (dem) a wikipedia, Foto: Supraphon a ilustračné