Za generálom Milanom Lučanským (†51)

Spomienka
1 /

V piatok o druhej popoludní pochovajú v Štrbe generála Milana Lučanského. Policajta telom i dušou, rešpektovaného policajného prezidenta, ktorého po minuloročnom odchode do civilu, na základe výpovedí kajúcnikov (jeho bývalých podriadených) obvinili zo závažných trestných činov a poslali do kolúznej väzby v Prešove, kde deň pred koncom roka 2020 našiel svoju smrť.

Úcta generálovi

Nie náhodou vzniklo po celom Slovensku množstvo pietnych miest, na ktorých ľudia pred podobizňou zosnulého generála zapaľujú sviečky a vzdávajú mu úctu. Tak je to pred budovou Prezídia PZ v Bratislave, pred budovou Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici  či ďalšími  policajnými stanicami,  ale aj na banskobystrickom Námestí SNP pod sochou Panny Márie.

Smúti jeho rodina, ktorej nedovolili kontaktovať sa so svojím manželom a otcom vo väzbe, až na smrteľnej posteli pod dozorom ozbrojeného komanda, smútia aj ľudia, ktorí ho poznali a neveria, že len tak spáchal samovraždu vo väzobnej cele, kde bol zavretý bez dokázania viny v horších podmienkach ako zločinci, ktorých dostal do väzenia.

A ten neskutočný paradox – generál vo väzbe mŕtvy, kajúcnici aj s Haščákom na slobode.  Je to normálne? V tomto štáte už ľudia načisto prestanú veriť v spravodlivosť a právo pre všetkých. Aký režim vládne na Slovensku a čo si má o tom myslieť rodina Milana Lučanského?

Premiér prejavil len falošnú facebookovú ľútosť, vicepremiérka si na zozname uväznených škrtla ďalšie meno. Minister vnútra nenašiel v sebe ani toľko úcty voči bývalému policajnému prezidentovi, aby dal na policajné budovy vyvesiť čiernu zástavu. Urobil tak až na poslednú chvíľu,  ale policajti ktorí si generála Lučanského ctia, to urobili aj bez jeho pokynu.

Ministerka spravodlivosti je schopná aj po smrti generála a zastavení jeho trestného stíhania nazývať ho pred vyšetrovacou komisiou „obvineným“. Minister obrany chce stíhať človeka, ktorý odfotografoval a poskytol médiám kópie zdravotných záznamov generála po jeho prvom zranení vo väzbe, ale nevadia mu úniky z vyšetrovacích spisov objavujúce sa v spriaznených médiách. Ani len štipka úcty k elitnému policajtovi, ktorý pre Slovensko urobil viac, ako všetci ministri dohromady.

Na poslednej rozlúčke so statočným generálom mohol byť kvôli prijatým opatreniam obmedzený počet ľudí. V Štrbe i okolí situáciu sledovalo množstvo policajtov, ktorých sem vyslali nadriadení. Pri prechode smútočného sprievodu s rakvou zosnulého svojmu bývalému veliteľovi salutovali. Bol to smutný piatok 8. januára 2020. Sviečky za generála horeli po celom Slovensku…

V kauze Lučanský zostalo veľa nedopovedaného, vyvstalo omnoho viac logických otázok ako uveriteľných odpovedí. Možno si to súčasná vládna moc neuvedomuje, ale smrť generála Milana Lučanského zostane navždy čiernou škvrnou na jej už beztak pošramotenej povesti. Naopak pre mnohých sa tento neohrozený policajt stane legendou.

Na piatkový pohreb sa chystá veľa ľudí. Nástupca Lučanského vo funkcii dočasného policajného prezidenta sľubuje prísne bezpečnostné opatrenia, vraj kvôli pandémii.

Tí z nás, ktorí nepôjdu do Štrby, môžu na počesť zosnulého generála zapáliť sviečku na niektorom z pietnych miest alebo doma. V Banskej Bystrici sa po pohrebe okolo tretej chystá smútočné zhromaždenie. Na takého človeka, ako bol Milan  Lučanský, sa nikdy nezabudne…

Bystrickí policajti: Generál Milan Lučanský, človek, ktorý navždy zmenil políciu na Slovensku…

Na Krajskom riaditeľstve PZ v Banskej Bystrici, ako aj pred budovami ďalších útvarov v Banskobystrickom kraji, vznikli pietne miesta, kde si policajti a občania zapálením sviečky symbolicky uctievajú pamiatku zosnulého generála Milana Lučanského.

Bol to človek, ktorý dlhodobo bojoval proti zločinu, čo pretrvávalo až do jeho posledného dňa vo funkcii najvyššieho predstaviteľa Policajného zboru. Pod jeho vedením polícia menila svoju tvár, zaslúžil sa o zvyšovanie dôveryhodnosti v očiach verejnosti a zmenil sa aj spôsob komunikácie s verejnosťou a to aj prostredníctvom sociálnych sietí. Tento moderný trend dovtedy nikdy políciou využívaný nebol.

Generál Milan Lučanský nebol iba obyčajný funkcionár Policajného zboru, ale najmä človek, ktorého kroky budú navždy zapísané v histórii vývoja Policajného zboru na Slovensku.  Česť jeho pamiatke!

Generál Mgr. Milan Lučanský

(* 10. február 1969, Poprad – † 30. december 2020, Prešov)

Pochádzal zo Štrby, kde bude aj pochovaný. Bol slovenský policajný generál. Od júna 2018 do augusta 2020 bol prezidentom Policajného zboru.

Milan Lučanský absolvoval v roku 1988 Stredné odborné učilište chemické vo Svite. V rokoch 1998 až 2003 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici

Svoju policajnú službu, ktorej zasvätil svoj celý aktívny život, začal v roku 1989 ako frekventant PÚ VB pre SR Pezinok. V roku 1990 sa stal starším inšpektorom OO VB Liptovský Hrádok. Neskôr prešiel do Martina. Od roku 1997 bol starším referentom operatívneho oddelenia OKP KR PZ Žilina.

V roku 2004 sa stal vedúcim oddelenia odhaľovania odboru boja proti organizovanej kriminalite STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V roku 2008 sa stal riaditeľom odboru STRED Úradu boja proti organizovanej kriminalite PPZ.

V roku 2012 sa stal zástupcom riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite. V rokoch 2012 až 2016 bol 1. viceprezidentom Policajného zboru. Po nástupe vlády Ivety Radičovej z polície odišiel V rokoch 2016 až 2018 bol generálnym riaditeľom SKIS MV SR.

Počas svojho pôsobenia vyšetroval najväčšieho slovenského mafiána Mikuláša Černáka a dostal ho do väzenia. Podieľal sa aj na vyšetrovaní ďalších mafiánskych skupín.

7.  októbra 2015 vláda schválila vymenovanie prvého viceprezidenta Milana Lučanského, viceprezidenta PZ Ľubomíra Ábela a Ivana Šefčíka, generálneho riaditeľa sekcie kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, do generálskych hodností. 26. novembra 2018 ich prezident Andrej Kiska vymenoval.

Prezidentom Policajného zboru sa stal 1. júna 2018 po vymenovaní vtedajšou ministerkou vnútra Denisou Sakovou.  Aj v tejto funkcii si získal rešpekt medzi policajtmi a organizovaným zločinom, uznávali ho politici i verejnosť.

30. júna 2020 Lučanský oznámil, že podal žiadosť o uvoľnenie z funkcie k 31. augustu. Dôvodom malo byť to, že si s novým ministrom vnútra Romanom Mikulcom a vedením ministerstva nerozumie. Vo svojom vyhlásení okrem iného napísal:

„Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné.“

Odmietol tiež politizáciu funkcie policajného prezidenta, ku ktorej sa schyľovalo Po Lučanského odchode do civilu ho k 1. septembru 2020 dočasne nahradil Peter Kovařík.

Dňa 2. decembra 2020 v rámci policajnej akcie Judáš obvinila NAKA 8 osôb z rôznych závažných trestných činov, medzi nimi bol aj Milan Lučanský. Po návrate z dovolenky v Chorvátsku sa dobrovoľne prihlásil na polícii a odtiaľ sa po jedinom vypočúvaní, na základe výpovedí obvinených  kajúcnikov  dostal do takzvanej kolúznej väzby v prešovskej väznici, vraj aby nemohol ovplyvňovať spoluobvinených alebo svedkov či inak mariť dôkazy vyšetrovania, ale nemohol mať svoju právnu zástupkyňu z Bratislavy, kde pôsobil a ktorú si zvolil, lebo to bolo mimo jej dosahu.

V Prešove bol sám v cele, bez možnosti kontaktovať sa s rodinou (nedoručili mu ani obrázok od dcéry či balík od manželky) a bez vykonania akýchkoľvek procesných úkonov. Miesto toho, aby mu vyšetrovateľ s prokurátorom dokazovali vinu, musel on dokazovať svoju nevinu, hoci k tomu napokon nedošlo.

9. decembra si vo väzobnej cele mal za nevyjasnených okolností (údajne pri cvičení) vážne poraniť oko, v dôsledku čoho ho následne operovali vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku.

V utorok 29. decembra o 16:39 hod. si väzenská služba všimla,  že Lučanský si neprebral jedlo. Po vstupe do otvorenej cely stráž našla nehybné telo generála na poschodovej posteli, keď sa mal predtým záhadným spôsobom pokúsiť o samovraždu obesením na teplákovej bunde. Začali pokusy o jeho oživenie, ale to sa podarilo až privolaným záchranárom.

Lučanského previezli Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, kde napojený na prístroje zomrel nasledujúci deň 30. decembra 2020 Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana. Z dôvodu smrti bolo zastavené trestné stíhanie Milana Lučanského, takže zomrel nevinný človek.

Zvláštne okolnosti smrti generála Milana Lučanského sú teraz predmetom vyšetrovania, ale rodine to už jeho život nevráti… Česť jeho pamiatke!

Autor: (tom), Foto: ilustračné a FB