V teplom májovom počasí sa najlepšie šíri kliešť obyčajný, nebezpečný pre ľudí je infikovaný

Zdravie
0 /

Pomerne teplé počasie posledných týždňov, ktoré môžeme očakávať aj v máji,  je v našich končinách priam živnou pôdou pre kliešťa obyčajného. Naše častejšie vychádzky do prírody spôsobujú, že aktuálnym sa opäť stáva problém kliešťov. Ich jarná aktivita vrcholí na prelome mája a júna,  pre človeka je kliešť nebezpečný hlavne ak je infikovaný.

Kliešť obyčajný

Kliešte majú viaceré vývinové štádiá. Nasatá oplodnená samička nakladie vajíčka a hynie. Najskôr sa z vajíčka vyliahne larva a po nasatí sa premení na nymfu, z nej je potom dospelý jedinec.

Aj keď nie všetky kliešte šíria infekcie, treba vedieť, že kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu dokážu infikované kliešte preniesť na človeka vo všetkých svojich vývinových štádiách a za pomerne krátky čas. Preto je dôležité pri pobyte v prírode myslieť na ochranu pred prisatím kliešťa a pred infekciami, ktoré môžu prenášať. Práve teraz beží ich hlavná sezóna.

Kliešť obyčajný

Kliešť obyčajný

Kliešť sa dostáva aj do vyšších zemepisných polôh

Endemické oblasti (výskyt nakazených kliešťov) sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne takmer od jeho prameňa až po miesto, kde sa vlieva do Dunaja.

Kým v minulosti bolo infikovanými kliešťami zamorená len ľavá strana Váhu, v 70-tych rokoch minulého storočia sa to rozšírilo aj na jeho pravú stranu. Okrem toho je to aj juhozápadná časť Slovenska, Nitriansky kraj a jeho južnejšie okresy, ale aj žilinský a Banskobystrický kraj.

Výskyt infikovaných kliešťov sa však zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti nebola potvrdená endemičnosť – napr. vo vyšších zemepisných polohách nad 800 metrov nad morom.

Človek by sa však nemal spoliehať na to, že nechodí do prírody či na vidiek a tak sa kliešťom vyhne. Kliešte sa totiž vyskytujú aj v mestskej zeleni či domácich záhradách. Nakaziť z kliešťa sa môžete v 27 krajinách EÚ.

Najväčšie riziko nákazy hrozí od kliešťa obyčajného 

Na Slovensku žije približne dvadsať druhov kliešťov. Niektoré sa zdržiavajú v brlohoch zvierat, alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi bežne nestretneme. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus), pijaka lužného (Dermacentor reticulatus), pijaka stepného (Dermacentor marginatus) či kliešťa lužného (Haemaphysalis concinna).

Epidemiologička MUDr. Mária Avdičová z RÚVZ v Banskej Bystrici hovorí:

„Riziko pre človeka však predstavuje najmä prvý z nich kliešť obyčajný. V prírode sa vyskytuje po celý rok, aktivizuje sa pri teplotách okolo 5 – 10 °C . Infikovaný kliešť totiž môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie.“

Kliešťovi obyčajnému sa darí v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimkou sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy.

Kliešť dokáže využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na miestach, kde je najjemnejšia koža a tu pôsobí drobné poranenie. V prvom momente človek necíti nič, pretože kliešť miesto vpichu znecitlivie obsahom štiav, ktoré vylúči.

MUDr. Mária Avdičová

MUDr. Mária Avdičová

Kliešťová encefalitída

Je akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu. K nákaze u človeka dochádza 2 až 3 týždne po zaklieštení infikovaného kliešťa alebo po konzumácii nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov z infikovaného zvieraťa. Dlhodobé následky ochorenia môžu byť rôzne – od bolestí hlavy, únavy, porúch pamäti, koncentrácie, až po ochrnutie.

Pre ľudí citlivejších na kliešte, ktorí obľubujú nepasterizované mliečne výrobky najmä ovčieho a kozieho pôvodu, sa odporúča prevarenie surového mlieka pred konzumáciou. Syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C.

Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím. Vo všeobecnosti majú malé deti zvyčajne miernejší priebeh ochorenia, u dospelých býva priebeh závažnejší. Tak ako pri každom ochorení, aj v tomto prípade závisí priebeh ochorenia od imunity jednotlivca. Pred kliešťovou encefalitídou sa vieme, na rozdiel od boreliózy, chrániť očkovaním. Očkovanie však nechráni pred samotným prisatím kliešťa a ani pred lymskou boreliózou.

Lymská borelióza

Je multisystémové ochorenie a jeho pôvodcom sú baktérie borélie. Prejavuje sa rôznorodým klinickým obrazom s postihnutím rôznych orgánov. Inkubačný čas je niekoľko dní až rokov, liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík.

Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy očkovanie proti nej neexistuje. Neliečená môže spôsobiť dlhotrvajúce, niekedy aj doživotné ťažkosti, problémy so srdcom, kĺbmi i nervovým systémom.

Antibiotiká v liečbe kliešťovej encefalitídy nie sú účinné. Naopak, lymskú boreliózu vyvolávajú baktérie a lieči sa antibiotikami. Najlepšou prevenciou infekcií je preto kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde, dôslednej ochrany pred zaklieštením parazita, ako aj jeho čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie.

Ako postupovať pri odstránení kliešťa z povrchu tela

Prisatie si ani neuvedomíme, až kým si náhodne nevšimneme, že ho máme. Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k tomu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby.

Najlepšie je pinzetou uchopiť jeho ploské telo čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať. Potom je potrebné miesto vydezinfikovať, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok. Tieto prípravky ničia vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť nainfikovaný.

„Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme v špecifickej prevencii k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, Preventívne očkovanie sa využíva hlavne u profesionálne exponovaných osôb,“ 

zdôrazňuje MUDr. Avdičová.

Najoptimálnejším obdobím na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec februára až začiatok marca, ale nikdy nie je neskoro.

Očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením tri až päť rokov.

A ako sa chrániť v prírode? Najideálnejšie je voliť dlhé oblečenie či vysoké ponožky. Okrem toho by povinnou výbavou mali byť aj repelenty či esenciálne oleje z byliniek, ktoré kliešte odpudzujú, ako sú levanduľa alebo eukalyptus. 

Autor: (tom), Foto: ilustračné