Podpredseda vlády Holý chce samosprávam odňať právo vydávať stavebné povolenia

SPRÁVY
12 /

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na stredajšom rokovaní svojho predsedníctva odmietlo návrh novely stavebnej legislatívy z dielne podpredsedu vlády pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina). Pridala sa aj Únia miest Slovenska (ÚMS).

ZMOS odmieta Holého návrh novely stavebného zákona

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren označil návrh za zlý, nedokonalý a nebezpečný nezmysel. Myslí si, že ide o pokus ukradnúť kus štátu, legalizovať korupciu, sprivatizovať stavebné konanie a o snahu obmedziť práva samosprávam i občanom. Chren tvrdí, že ak by tento návrh písali developeri a finančné skupiny, nevyzeral by inak.

„Veľmi rád by som povedal, ktoré konkrétne paragrafové časti návrhu zákona sú zlé, ale to sa nedá. Ten návrh je taký nedokonalý, že ho treba ako celok odmietnuť,“

uviedol Chren.

Martin Chren

Martin Chren

Doteraz, ako tvrdí, fungujú stavebné úrady ako prenesený výkon štátnej správy, podľa návrhu sa však ruší a prechádza na súkromné subjekty licencovaných projektantov. Developeri by si mohli sami spracovať a presadiť zmenu územného plánu na svojom pozemku. Starosta Ružinova preto odmieta tvrdenia, že vďaka novej legislatíve budú mať obce a mestá lepšie možnosti územného plánovania.

Návrh, ako tvrdí, sprivatizuje a scentralizuje celé stavebné konanie a zoberie obciam a mestám všetky možnosti ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu na svojom území.

„Prenáša sa to do rúk súkromných developerov. Je to pokus o legalizáciu korupcie absurdných rozmerov. Jediná vec, ktorá sa dá s návrhom urobiť, je stlačiť na klávesnici tlačidlo delete, vymazať ho z počítača a začať odznova,“

povedal Martin Chren.

Branislav Tréger

Branislav Tréger

ZMOS preto vytvorí pracovnú skupinu a chce rokovať a spolupracovať s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) na tvorbe novely stavebného zákona. Združenie priznáva, že tento zákon je potrebné zmeniť, keďže je už „starý“, no nie podľa návrhu z dielne Holého.

„Tento návrh totiž dáva možnosť stavať hocikde a hocijako, bez pravidiel. Dokonca ani územný plán obce nemusí byť rešpektovaný, lebo sa navrhuje ústredný stavebný úrad, ktorý môže aj v rozpore s územným plánom vydať rozhodnutie,“

upozornil predseda ZMOS a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Združenie bude posielať štátnym orgánom také návrhy, aby sa dospelo k novele stavebného zákona, ktorá bude v prospech Slovenska.

Reakcia podpredsedu vlády Holého

Podpredseda vlády pre legislatívu Štefan Holý (Sme rodina) v reakcii na kritiku Združenia miest a obcí Slovenska, ktoré ho obvinilo z toho, že nová stavebná legislatíva je šitá na mieru developerom, tvrdí, že to nie je vôbec pravda.

Podľa neho stavebné úrady v pracovnej verzii návrhu zákona neprechádzajú na licencovaných projektantov ako tvrdí ZMOS, ale na štát. Vraj preto, že samosprávy pri prenesenom výkone štátnej správy ako stavebné úrady fatálne zlyhali. Štátu teda nezostáva nič iné, než si túto prenesenú kompetenciu vziať späť.

Podľa Holého sú dôsledkom zlyhania stavebných úradov nedostatok bytov a ich astronomické ceny, ktoré si občania nemôžu dovoliť platiť.

„Aj preto prídeme v blízkej dobe s detailnou koncepciou výstavby štátnych nájomných bytov,“

dodáva Holý.

Štefan Holý

Štefan Holý

Množstvo predstaviteľov samosprávy, ktorí majú tendenciu správať sa ako novodobí zemepáni, sú pre svojich občanov podľa Holého synonymom korupcie.  Taktiež odmieta tvrdenie, že po novom by si developeri mohli sami presadiť zmenu územného plánu.

„Podľa nášho zámeru môžu spolupracovať s obcou alebo spracovať aj samostatne návrh zmeny územného plánu, tento však musia predložiť starostovi obce alebo primátorovi mesta,“

tvrdí podpredseda vlády pre legislatívu.

Starosta je následne povinný predložiť tento návrh na rokovanie obecného či mestského zastupiteľstva. Tento zámer podľa Holého vychádza z doterajšej praxe, kde neschopnosť alebo nekalé zámery mnohých zástupcov samosprávy umelo blokovali proces rozvoja územia do takej miery, že sa to stalo pre občanov a podnikateľov neúnosným.

Mestá a obce sa musia sústrediť na kvalitné spracovanie územného plánu a stanoviť jasné a zrozumiteľné pravidlá pre výstavbu. Návrh legislatívnej zmeny zároveň nastavuje pravidlá vydávania následných povolení, aby stavebník ešte pred začiatkom povoľovania stavby presne vedel, čo musí splniť a kedy bude môcť začať stavať.

 „Šedá zóna pre rozhodnutia starostov a primátorov či svojvôľa predstaviteľov samosprávy v tejto oblasti sa jednoducho musia skončiť,“

zdôrazňuje Štefan Holý.

Na margo vyjadrení o korupcii Holý pripomína, že vláda od začiatku preukazuje absolútne nekompromisný prístup ku korupcii a neúprosne ju prenasleduje a trestá, na druhej strane majú skôr predstavitelia samospráv tendenciu správať sa ako novodobí zemepáni a pre svojich občanov sú synonymom korupcie.

Z preneseného výkonu štátnej správy v oblasti stavebného konania sa v rukách samosprávy stal podľa neho v mnohých prípadoch „zdroj obrovskej korupcie a vydierania.“ Udržiavanie tohto stavu je pre vládu neprijateľné.

Po čudnej novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá postavila do pozoru všetkých bojovníkov proti korupcii, podpredseda vlády pre legislatívu teraz predkladá ďalšiu kontroverznú novelu stavebného zákona namierenú proti samosprávam. Akob nestačilo napätie medzi vládou a samosprávami v súvislosti s pandémiou, ešte prilieva tento podľa viacerých odborníkov „zbytočný“ podpredseda vlády pre legislatívu olej do ohňa…

Stanovisko Únie miest Slovenska 

Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorej členom je aj mesto Banská Bystrica, dôrazne žiada podpredsedu vlády SR Štefana Holého, aby zvážil a zmenil svoj slovník voči voleným predstaviteľom samosprávy.

ÚMS vyhlásila, že na základe výsledkov práce podpredsedu vlády Štefana Holého a vyjadrení v súvislosti s novelou stavebného zákona je evidentné, že sa tejto téme nevenuje dostatočne, nerozumie jej a zároveň túto zložitú a odbornú oblasť podriaďuje svojmu politickému cieľu.

Únia  zároveň žiada vládu SR, aby túto agendu zverila späť do kompetencie Ministerstva dopravy a výstavby SR, kde sú kvalifikovaní odborníci, ktorí novú stavebnú legislatívu dokážu, v spolupráci s ďalšími odborníkmi, fun­dovane pripraviť.

Podpredsedovi vlády Holému ÚMS zároveň pripomína, že samosprávy sú v tejto téme partnermi a nie terčom pre hlúpe útoky a obvinenia. ÚMS zároveň konštatuje, že návrh na zmenu stavebnej legislatívy z jeho dielne je pre mestá neprijateľný.

Únia miest Slovenska

Únia miest Slovenska

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné