Od pondelka si budeme môcť posielať pekné odkazy napísané láskyplným Sládkovičovým písmom

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Najromantickejší slovenský básnik Andrej Sládkovič, autor Najdlhšej ľúbostnej básne sveta, má v pondelok 30. marca dvojsté výročie narodenia. Práve v tento deň spúšťa Banka Lásky na svojej webovej stránke novú bezplatnú online službu pre všetkých ľudí, ktorí v týchto ťažkých časoch nemôžu byť s tými, ktorých majú radi.

Pekné slová

Od pondelka si budú môcť ľudia prostredníctvom online služby „PEKNÉ SLOVÁ“ posielať láskyplné odkazy.  Unikátnosťou tejto služby je, že odkazy budú vyzerať tak, akoby ich písal rukou samotný Sládkovič. Stačí, ak na webovej stránke www.bankalasky.sk/pekne-slova ľudia napíšu do formulára svoj odkaz pre toho, s kým by teraz chceli byť, ale nemôžu.

Môžu tiež pripojiť svoju fotografiu. Odkazv Banke Lásky prepíšu láskyplným Sládkovičovým ručným písmom a spolu s fotkou ho v mene autora doručia do 24 hodín e-mailom tomu, komu je určený.

Ako hovorí Igor Brossmann, spoluzakladateľ Banky Lásky:

„Rozhodli sme sa túto službu spustiť bezplatne preto, aby mohol každý svojou trochou prispieť k tomu, aby v týchto ťažkých časochbolo viac lásky vo svete.“

Katarína Javorská, autorka nápadu a PR manažérka Banky Lásky ho dopĺňa:

„Hľadali sme spôsob, ako aj my z Banky Lásky môžeme pomôcť ľuďom prekonať toto náročné obdobie. Sme zážitková expozícia venovaná Najdlhšej ľúbostnej básni sveta. Preto prinášame ľuďom službu, ktorá im na diaľku aždomov prinesie kúsok lásky od ich blízkych – napísanej písmom tejto ľúbostnej básne.“

Banka Lásky sídli v Banskej Štiavnici v dome, kde Marína prežila väčšinu svojho života. Málo ľudí vie, že práve v tomto dome až do svojej smrti Marína opatrovala rukopis básne, ktorú jej Sládkovič venoval. Z tohto rukopisu vytvoril typograf Vojtech Ruman počítačový font.

„Sládkovičovo písmo je veľmi zaujímavé a krásne, ale vytvoriť z neho počítačový font bolo náročné,“

hovorí Vojtech Ruman, typograf, grafický dizajnér a pedagóg, a pokračuje:

„Okrem Einsteina či Leonarda da Vinciho je málo ďalších osobností na svete, ktoré majú svoj rukopis zdigitalizovaný a je z neho vytvorený počítačový font. Preto som mal veľkú radosť, keď ma z Banky Lásky požiadali, aby som zo Sládkovičovho autentického ručného písma, ktorým napísal báseň Marína, vytvoril verný počítačový font. Bola to veľmi náročná práca. Dnes som ale šťastný, že sa mi podarilo vytvoriť font, ktorý je takmer na nerozoznanie od originálneho Sládkovičovho rukopisu. Verím, že sa ľuďom bude páčiť, keď si pekné slová od svojich blízkych budú môcť prečítať napísané láskyplným písmom, ktorým je napísaná Najdlhšia ľúbostná báseň sveta.“

Viac o posolstve Sládkoviča približuje Marta Fülöpová, tajomníčka Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave:

„Sládkovič v slovenskej literatúre zastupuje archetyp milenca. Svojím dielom nám odkazuje,  že údelom Slovákov je ľúbiť. Preto aj v básni Marína sa slová ľúbosť a láska spomínajú až 169 – krát.“

Fülöpová tiež prezrádza málo známu príhodu zo Sládkovičovho života:

 „V rokoch 1848/49 sa aj Sládkovič ocitol vo víre vtedajšej revolúcie. Bol dokonca zajatý a takmer popravený. Vojenský veliteľ vyhlásil, že ho dá obesiť na prvý strom.Práve tohto veliteľa však Sládkovič po revolúcii zachránil pred väzením. Za tento šľachetný čin si mnoho ľudí Sládkoviča váži nielen ako básnika, ale najmä ako muža s najvznešenejším charakterom.“

Andrej Sládkovič sa narodil v Krupine 30. marca 1820, v tom istom roku ako Marína Pischlová. V roku 2020 si preto pripomíname nielen 200. výročie narodenia Sládkoviča, ale aj 200. narodeniny jeho múzy Maríny Pischlovej.

Online služba „PEKNÉ SLOVÁ“ bude zadarmo od pondelka dostupná širokej verejnosti na webovej stránke www.bankalasky.sk/pekne-slova.

„Budem sa veľmi tešiť, ak sa ľuďom bude páčiť posielať si navzájom pekné slová, napísané láskyplným ručným písmom Andreja Sládkoviča,“

dodáva autorka nápadu Katarína Javorská.

Vedeli ste, že…

Sládkovičova báseň Marína je od roku 1846 Najdlhšia ľúbostná báseň sveta. Od roku 2017 je zapísaná ako oficiálny svetový rekord vo World Record Academy.

V roku 2020 si pripomíname 200 rokov od narodenia Andreja Sládkoviča (30. 3. 1820) aj Maríny Pischlovej (8. 9. 1820).

Niektoré zdroje uvádzajú dátum narodenia Andreja Sládkoviča nie 30. 3. 1820 ale 31. 3. 1820. Väčšina odborníkov sa však zhoduje na dátume 30. 3. 1820, odvolávajúc sa najmä na Jána Kalinčiaka, Sládkovičovho súputníka, ktorý vo svojich Rozpomienkach na Sládkoviča píše: „Že som sa tak znova ďaleko zatáral, je príčina len zas Ondrej Sládkovič, priateľ môj, narodený v Krupine 30. marca 1820.“

Zdroj: Katarína Javorská, Foto: Banka Lásky