Mystické diela praveku očaria návštevníkov Stredoslovenského múzea

Výstava
0 /

Stredoslovenské múzeum ponúka svojim návštevníkom od júla unikátnu výstavu Paleoart – výprava za tajomným umením praveku. Výstava verne prezentuje najúchvatnejšie známe maliarske diela prehistorického človeka z obdobia mladého paleolitu (približne pred 30 000 až 12 000 rokmi).

Vďaka autorovi Róbertovi (Viktorovi) Němečkovi budete môcť spoznať takmer 70 jeho maliarskych diel, ktorými reflektuje na to, čo nám ich pravekí anonymní tvorcovia v útrobách jaskýň zanechali.

Od 16. júla bude môcť banskobystrické umelecké a muzeálne publikum spoznávať výstavu Paleoart – výprava za tajomným umením praveku, v ktorej sa oboznámi so sériou obrazov s námetom jaskynných a skalných malieb z obdobia paleolitu.

Aj keď odborníci stále nevedia úplne presne a jednoznačne  vysvetliť, prečo tajomné jaskynné fresky vznikli, predpokladá sa, že paleolitický človek ich vnímal najmä z pohľadu viery a fantázie.

„Napriek tomu, že obrazy vznikli použitím len veľmi obmedzeného a primitívneho výtvarného vybavenia, ich umelecké a technické prevedenie dosiahlo tak vysokú úroveň, akej sa počas niekoľkých nasledujúcich tisícročí zobrazovacia tvorba ani nepriblížila“

hovorí paleontológ Stredoslovenského múzea Csaba Tóth.

Hlavnými motívmi sú zvieratá dnes už vyhynutej fauny. Nechýbajú autenticky a realisticky prepracované obrazy praturov, mamutov, nosorožcov či jaskynných levov.

 

 „Okrem ich presných anatomických proporcií sú zobrazované zvieratá v ich typických postojoch ale aj okamihoch pocitov či nálad, ktorá hrala v živote vtedajšieho človeka kľúčovú úlohu z pohľadu praktického, ako aj duchovného. Jednoduché, ale precízne premyslené ťahy, bez jediného náznaku akejkoľvek opravy, dokazujú mimoriadnu pozorovaciu a memorovaciu schopnosť ich dávnovekých  tvorcov.“

dodáva Csaba Tóth.

Výstava v Tihányiovskom kaštieli prináša do priestorov múzea okrem poznania aj dávku mystiky, symbolizmu a magickej krásy.

„Som veľmi rád, že v priestoroch našej prírodovednej expozície v banskobystrickej Radvani môžeme prezentovať výstavu, ktorá dokonale prepája spoločenskovednú histórius prírodnými vedami. Taktiež populárnou formou približuje návštevníkom tajomstvom zahalenú históriu prvých ľudí.  Verím, že zaujme širokú verejnosť, pre ktorú pripravujeme spolu s výstavou aj atraktívne sprievodné aktivity.“

uzatvára riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Výstava Paleoart – výprava za tajomným umením praveku  bude pre návštevníkov sprístupnená od 16. júla  do 21. októbra 2020 a to každý deň okrem pondelka a soboty od 10:00 do 18:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli v Radvani.

Zdroj: SSM, Foto: R. V. Nemeček a ilustračné