Ján Nosko a Peter Pellegrini: Oslavy SNP patria všetkým ľuďom

SPRÁVY
15 /

Aj na tohtoročných celonárodných oslavách 78. výročia Slovenského národného povstania zostane podobná škvrna, ako na tých minuloročných. Týka sa opätovného nevpustenia verejnosti na slávnostné zhromaždenie v areáli banskobystrického Pamätníka SNP, ktoré bolo len pre pozvaných hostí.

Oficiálne oslavy SNP len pre pozvaných, bez prístupu verejnosti

Toľko príslušníkov vojenskej polície a ostreľovačov dohliadajúcich na bezpečnosť pozvaných účastníkov slávnostného zhromaždenia sa len tak nevidí. Otázkou zostáva, či išlo o rutinnú ochranu bezpečnosti pozvaných hostí alebo o strach vládnych predstaviteľov z ľudí. Pritom treba poznamenať, že obsahovo vyprázdnené prejavy najvyšších ústavných činiteľov z tribúny pre uzavretý okruh hostí, ktoré vysielala verejnoprávna televízia, boli na túto dobu veľmi plytké, vôbec nereflektovali skutočný význam Povstania pre našu súčasnosť.

Aký to paradox, keď v minulosti nikomu prítomnosť verejnosti na oslavách neprekážala. Uctiť si pamiatku obetí SNP mali možnosť len oficiálne pozvaní hostia.  Nepatrili medzi ne ani politické strany. Tie tak mohli urobiť až popoludní, keď bol areál múzea sprístupnený verejnosti.

Najskôr predstaviteľom niektorých  stran v tom bránila vojenská polícia, až po čase sa to podarilo. To všetko sa odohrávalo pred očami neveriacky prizerajúcich občanov, ktorí prišli na popoludňajší program otvorený pre verejnosť. Bolo to trápne, lebo roky predtým kládli vence všetci v rámci oficiálnej časti osláv.

Návštevníci tak mohli stretnúť v popoludňajších hodinách v areáli Pamätníka SNP  delegácie opozičných strán SMER – SD či HLAS – sociálna demokracia s vencami pri soche Obete varujú.

Delegácia politickej strany HLAS - sociálna demokracia

Delegácia politickej strany HLAS – sociálna demokracia

Bolo priam neuveriteľné, že polícia strážila celý priestor pamätníka aj s uzatvorením prechodu na Námestie SNP cez Kapitulskú ulicu chodcom aj po ukončení oficiálneho zhromaždenia, pokiaľ sa pozvaní hostia neodobrali na autách preč z Banskej Bystrice. Toto nezmyselné rozdeľovanie ľudí na privilegovaných a tých druhých priam bilo do očí, bolo neúctivé k občanom a nedôstojné národnému štátnemu sviatku, ktorý naozaj patrí všetkým Slovenkám a Slovákom.

Znie to možno zvláštne, ale za vyvrcholenie osláv SNP možno pokojne považovať večerný koncert Cigánsky oheň na bystrickom amfiteátri, ktorý sa, na rozdiel od dopoludňajšieho slávnostného zhromaždenia v areáli Pamätníka SNP, vo  vystúpeniach skvelých hudobníkov a spevákov niesol v znamení slobody, spájania Rómov a nerómov, šírenia priateľstva a obyčajného ľudského porozumenia. Veď  za to tiež bojovali účastníci SNP, ibaže z oficiálnej časti osláv Povstania to nevyžarovalo…

Cigánsky oheň

Cigánsky oheň

Ján Nosko: Oslavy SNP musia patriť všetkým slušným ľuďom

Banskobystrický primátor Ján Nosko položil za mesto veniec vďaky hrdinom SNP k súsošiu Obete varujú, ale kriticky sa vyjadril k neúčasti verejnosti na oficiálnej časti osláv:

„Mrzí ma, že Vláda Slovenskej republiky tento rok neumožnila, aby bola oficiálna časť celoštátnych osláv 78. výročia SNP sprístupnená širokej verejnosti tak, ako to bolo zvykom v minulosti. Slovenské národné povstanie je jednou z najdôležitejších kapitol v našej histórii a priamo či nepriamo sa týka nás všetkých. Som preto presvedčený, že tak významná udalosť si zaslúži, aby nebola zdieľaná len s vybraným publikom. Žiaľ, kompetencie samosprávy nesiahajú tak ďaleko, aby sme mohli rozhodovať o tom, komu organizátori oslavy sprístupnia. Verím, že budúci rok vzdáme poctu hrdinom Slovenského národného povstania všetci spoločne.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Peter Pellegrini: Oslavy SNP patria ľudu a nie privilegovaným politikom

Proti opakovaným manierom vlády Eduarda Hegera, ktorá po vlaňajšku už druhýkrát zabránila občanom zúčastniť sa slávnostného zhromaždenia v areáli banskobystrického Pamätníka SNP, sa  ohradil aj predseda Hlasu a bývalý premiér Peter Pellegrini.

„Oslavy SNP sú národným sviatkom statočnosti, rešpektu a úcty k tým, ktorí nasadzovali svoje životy za našu slobodu. Nikto nemá právo si ich privatizovať, len preto, že sa bojí mienky ľudí. Nedovoľme, aby títo koaličníci, ktorí svojou politikou rozdeľujú ľudí, niečo podobné zopakovali aj o rok.“

Autor: (tom), Foto: FB a redakčné