Letecké fotografie v bystrickom Terminali chcú inšpirovať k cestovaniu po Slovensku

Výstava
0 /

V obchodnom centre TERMINAL v Banskej Bystrici v spolupráci s projektom „Slovensko z neba“ pripravili výstavu leteckých fotografií Slovenska, ktorej zámerom je inšpirovať ľudí k ďalšiemu spoznávaniu Slovenska.

Výstava leteckých fotografií Slovenska

Organizátor výstavy a fotograf Dušan Hein hovorí:

„Počas uplynulých mesiacov, keď kvôli situácii s koronavírusom bolo takmer nemožné cestovať za hranice, ľudia začali v zvýšenej miere cestovať po Slovensku. Opäť sa raz ukázalo, že aj tá najvážnejšia situácia môže byť osožná. Mnohým z nás sa akoby viac otvorili oči a začali sme si lepšie uvedomovať nielen to, aké krásne je Slovensko, ale aj ako málo ho poznáme. Výstavou by sme chceli v ľuďoch podporiť rozhodnutie, ktoré viacerí v tomto čase urobili – že budú cestovať po Slovensku a spoznávať ho naďalej, aj keď sa obmedzenia v Európe postupne uvoľňujú.“

Výstava predstavuje Slovensko na dvoch desiatkach veľkoformátových leteckých fotografií, ktoré vznikli v rámci pokračujúceho projektu Slovensko z neba. Rozmiestnili ich v celom priestore obchodného centra Terminal, ktoré je súčasťou banskobystrickej autobusovej stanice a zároveň ju prakticky prepája s hlavnou železničnou stanicou.

„Terminal je bytostne spojený s cestovaním, je to v podstate brána pre všetkých, ktorí autobusom či vlakom cestujú do Banskej Bystrice alebo tu prestupujú. Sme veľmi radi, že sme sa s manažmentom centra naladili na rovnakú vlnu a chápu naše presvedčenie, že práve teraz sa Slováci potrebujú ešte viac nadchnúť pre svoju krajinu. Tak, ako úspešne sme prekonali najhoršie obdobie a zastavili epidémiu koronavírusu, dokážeme postupne prekonať aj jej ekonomické následky,“

zamýšľa sa Dušan Hein.

„Tešíme sa, že sme v našom centre opäť privítali jednu krásnu výstavu. V dnešnej neľahkej dobe je potrebné vidieť veci pozitívne a pripomenúť si, že doma na Slovensku máme poklady, ktoré je dôležité poznať a mnohé opäť raz objaviť. Dúfame, že výstava nielen spríjemní čas strávený v našom centre, ale podporí aj domáci cestovný ruch,“

reaguje na fotografove slová a nadväzuje riaditeľ obchodného centra Terminal Mgr. Michal Milata

Zostavovatelia výstavy vyberali predstavované fotografie z desiatok tisícov snímok. Projekt Slovensko z neba odštartoval v roku 2009 a postupne sa doň zapojilo už približne dvadsať slovenských fotografov a fotografiek a desiatka pilotov.

Fotografie sú publikované v sérii kníh Slovensko z neba, ktorá sa vlani dostala do Knihy slovenských rekordov ako najrozsiahlejšia séria kníh leteckých fotografií.

Zaujímavosti o leteckom fotografovaní

Letecké fotografovanie po prvý raz úspešne uskutočnil francúzsky fotograf a balónista Gaspard-Félix Tournachon, známy pod pseudonymom Nadar v roku 1858. Jeho fotografie, ktoré urobil nad Parížom, však dnes už neexistujú.

Najstaršia zachovaná letecká fotografia je snímka, ktorú urobili James Wallace Black a Samuel Archer King 13. októbra 1860 a zachytáva pohľad na Boston v USA z výšky 630 metrov. Fotografia, nazvaná „Boston, ako ho vidí orol a divá hus“, sa v súčasnosti nachádza v Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku v USA.

Letecké fotografovanie pomocou šarkanov rozvíjal britský meteorológ E.D. Archibald v roku 1882. Spúšte na svojich fotoaparátoch aktivoval vo vzduchu pomocou časovanej explózie.

V roku 1906 Američan George R. Lawrence fotografoval zemetrasením zničené San Francisco fotoaparátom, ktorý dostal do výšky 600 metrov nad zemou pomocou zostavy deviatich šarkanov.

Prvým človekom, ktorý urobil letecký záber z lietadla, sa stal 1. októbra 1908 Francúz Louis-Paul Bonvillain. V Camp d’Auvours neďaleko francúzskeho mesta Le Mans fotografoval z dvojplošníka Flyer, pilotovaného Američanom Wilburom Wrightom.

Nemecký lekárnik Julius Neubronner získal v roku 1908 patent na letecké fotografovanie pomocou holubov. Svoje snímky robil miniatúrnymi fotoaparátmi, ktoré boli špeciálnymi popruhmi pripevnené na hrude jeho poštových holubov.

Letecké fotografovanie sa využíva v kartografii (predovšetkým fotogrametrický prieskum, ktorý je často základom na výrobu topografických máp), geografii a ďalších prírodných vedách, pri výskume a ochrane životného prostredia, v archeológii, v energetike (napríklad na kontrolu elektrických vedení), v špionáži, vo filmovej produkcii a reklame, ale aj pri mnohých ďalších ľudských činnostiach.

Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR) uskutočnila v polovici roka 2018 sériu siedmich fotografických letov s cieľom zachytiť najdôležitejšie prírodné a kultúrne zaujímavosti krajiny.

Fotoreportér Michal Svítok vytvoril približne 900 leteckých fotografií národných parkov, historických stavieb, zrúcanín a ďalších, prevažne chránených prírodných a kultúrnych pamiatok na celom území Slovenska, z ktorých TASR pripravila a v priebehu decembra 2018 vo svojom spravodajskom servise vydala obrazovú edíciu „Rodinné striebro“.

Zdroj: Dušan Hein , Foto: autor a CBS