Folklórna Bystrica je predo dvermi + súťaž o lístky

KULTÚRA
0 /

V dňoch  16. – 17. augusta 2019 vždy od 17:00 hod. sa v banskobystrickom  Amfiteátri  Paľa Bielika uskutoční dvojdňový festival Folklórna Bystrica. Lístky na toto ojedinelé podujatie sú k dispozícii v predpredaji, dvaja z Vás ich môžu získať v našej súťaži.

Festival Folklórna Bystrica

Je novým prírastkom do veľkej rodiny folklórnych festivalov a slávností na Slovensku. Každoročne, vždy počas tretieho augustového víkendu vám budeme prinášať krásu tradičnej ľudovej kultúry, ku ktorej sa budeme snažiť citlivo zaradiť aj účinkujúcich s iným, moderným pohľadom na túto klenotnicu kultúry.

Folklórna Bystrica má ambíciu vrátiť do mesta pod Urpínom tradíciu folklórnych koncertov a festivalov, ktoré sa v predošlej ére tešili veľkému záujmu. Moderná doba tieto aktivity rokmi zastavila, nezastavila a neutlmila však záujem Banskobystričanov a obyvateľov širokého okolia o ľudovú tvorbu a o folklór ako celok.

Organizátori veria, že festival Folklórna Bystrica sa stane oslavou folklóru, miestom stretnutia dobrých ľudí, pre ktorých je podpora, oživovanie a zachovávanie kultúry slovenského národa prirodzenou súčasťou života.

Program

Piatok 16. 8. 2019 od 17:00

Folklórny súbor POĽANA Brno – CZ, Folklórny súbor MLADOSŤ Banská Bystrica, Katarína MOSNÁROVÁ BAGĽAŠOVÁ – Vojvodina, skupina ARZÉN, skupina ČECHOMOR.

Pozvánka od Čechomoru | Folkórna Bystrica

Máme tu milú pozvánku od Čechomor – official. ?Píšte do komentára kto prídete a pridajte aj odkaz pre Čechomor. ?➡️ Zvýhodnené vstupenky tu: http://bit.ly/folkorna-bystrica#folklornabystrica

Uverejnil používateľ Folklórna Bystrica Nedeľa 21. júla 2019

Sobota 17. augusta 2019 od 17:00

Folklórny súbor BYSTRINA Banská Bystrica, Slovenský kultúrno – osvetový spolok DETVAN (Srbsko) – účastník folklórnej show Zem spieva, folklórna skupina PRIECHOĎAN, folklórna skupina BACÚŠAN, ženská spevácka skupina HOJANA, FUJARISTI z Podpoľania (8 fujaristov) s ľudovou hudbou – veľký program a ďalší.

Lístky si môžete kúpiť na www.predpredaj.sk – voľné sedenie dvojdňový piatok a sobota 20 €, jednodňový piatok 16 €, a sobota 6 €. Deti do výšky 120 cm majú vstup zdarma.

Predstavujeme Vám účinkujúcich počas prvého dňa festivalu:

VSLPT Poľana Brno

Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana – VSLPT POĽANA BRNO založila v roku 1949 skupina slovenských vysokoškolákov študujúcich v Brne. Medzi významných zakladateľov okrem iného patrí aj legenda slovenskej ľudovej piesne z Podpoľania – prof. Milan Križo, rodák z Hrochote.

Súbor patrí k najstarším a najväčším folklórnom telesám združujúcich Slovákov žijúcich v zahraničí a v tomto roku oslavuje 70. výročie svojho založenia. Súbor tvoria štyri sekcie – ženský zbor, ľudová hudba, prípravka a tanečná zložka.

Od počiatku vzniku súboru bolo a je jeho hlavným cieľom udržiavať a spracovávať folklórne tradície z rôznych oblastí Slovenska a aj napriek tomu, že sa dnes jedná už o folklór „zahraničný“, kladie súbor vo svojej tvorbe veľký dôraz na zachovanie tradičných špecifík a prejavov daných regiónov. Všetky krojové súčiastky si súbor vyšíva a šije sám.

V priebehu roka organizuje Poľana cyklus tanečných večerov pod názvom „Slovenská Tancovačka“ s výučbou slovenských ľudových tancov pod vedením významných slovenských lektorov a choreografov. Tancovačka je určená nielen pre členov folklórnych súborov, ale aj pre širokú verejnosť bez rozdielu veku a národnosti.

 UFS Mladosť

Na festivale Folklórna Bystrica sa môžete tešiť aj na Univerzitný folklórny súbor Mladosť. Tento folklórny súbor je reprezentačným telesom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Počiatky súboru pod názvom Pedagóg a Budúcnosť siahajú do roku 1961. Od roku 1971 vystupuje pod názvom Mladosť a v roku 2010 sa premenoval na Univerzitný folklórny súbor Mladosť. Členovia mladého a dynamického kolektívu sú študenti z celého Slovenska a preto aj repertoár súboru ponúka pestrú paletu hudby, spevu a tanca z rôznych regiónov a tematík.

V súčasnosti súbor tvoria tri zložky – tanečná, hudobná a spevácka. Mladosť je pravidelným účastníkom folklórnych festivalov a súťažných prehliadok na Slovensku aj v zahraničí.

UFS Mladosť má vo svojom repertoári tance a piesne z rôznych regiónov Slovenska: Šumiac, Telgárt, Poniky, Detva, tance zo Zemplína, Myjavy, Liptova, Tekova…

Každoročne môžete vidieť súbor na folklórnych festivaloch na Slovensku a v zahraničí. Z domácich festivalov sa UFS Mladosť pravidelne zúčastňuje Akademickej Nitry a Akademického Zvolena.  V zahraničí už súbor prezentoval krásu slovenského folklóru v Kanade, Južnej Kórei, Švajčiarsku, Jordánsku, Česku, Maďarsku, Brazílii, Bulharsku, Taliansku, Francúzsku, Turecku či Portugalsku.

Choreografmi súboru sú Marian Čupka, Miroslav Sitár a Martin Urban

Katarína Mosnárová Bagľašová

Narodila 23. marca 1984 v Pančeve. Základnú školu zakončila v Jánošíku, strednú v Zreňanine a master štúdia absolvovala na Oddelení slovakistiky Filozofickej fakulty Univerzity v Novom Sade. Pracovala v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov od jeho založenia a v roku 2015 bola jeho úradujúcou riaditeľkou.

V rokoch 2013 – 2015 bola Katarína Mosnárová Bagľašová predsedníčkou Slovenského kultúrneho centra P. J. Šafárika z Nového Sadu. Zaoberá sa publicistikou a uverejňuje texty v časopisoch Rovina, Vzlet, Hlas ľudu, v ročenke Národný kalendár, časopise Dolnozemský Slovák, ktorý vychádza v Rumunsku a v zborníku Zahraniční Slováci na Slovensku. Je členkou redakcie časopisu pre deti Zornička a Národného kalendára, ktoré vychádzajú v Báčskom Petrovci, v Srbsku.

Píše aj vlastnú autorskú tvorbu pre deti a dospelých, za ktorú získala viacero ocenení, medziiným prvú cenu literárneho súbehu Zornička (2015) a Špeciálnu cenu Európskeho facebook básnického festivalu. Je členkou Spolku spisovateľov Vojvodiny.

Dlhé roky sa venuje slovenskému folklóru. Je interpretka ľudových piesní a tancov, choreografka, režisérka, umelecká vedúca speváckych skupín a zberateľka. Za svoju činnosť, tak s deťmi ako i s mládežou získala početné ocenenia na folklórnych festivaloch a prehliadkach. Pri príležitosti 200. výročia dediny Jánošík nahrala CD Čo sa stálo v Šándore na bráne (2010), ktoré obsahuje pôvodné slovenské ľudové piesne z tohto prostredia. Spolupracuje so slovenskými súbormi na Slovensku, v Srbsku a Austrálii. Žije na Slovensku.

Arzén

Táto terchovsko – žilinská skupina vznikla v roku 1983 ako heavymetalové zoskupenie. Od tej doby sa veľa zmenilo, kapela prešla mnohými personálnymi zmenami, ale poctivé jadro a rockový zvuk ostali skupine dodnes.

V roku 1995 formácia Arzén vydala Demo výber 90 – 95. O tri roky neskôr (1998) vychádza debutové CD pod názvom Arzén. To sa už tvorba skupiny uberá svojou vlastnou cestou; ovplyvnená je terchovským folklórom a tieto prvky vkladá do svojej pôvodnej tvorby.

Známa bola spolupráca s ľudovou hudbou bratov Muchovcov, ktorá s ňou nahrala pieseň „Boli to ručičky…“ Následne bol k skladbe nakrútený aj videoklip. Spojenie rocku a folklóru ukázalo skupine novú cestu a v roku 2000 vychádza jej druhé CD Ešte raz…

Arzén a Muchovci odohrali množstvo koncertov, prezentovali sa v médiách a na rôznych podujatiach. K spolupráci na tejto platni si hudobníci tentoraz prizvali progresívnu terchovskú folklórnu skupinu Nebeská muzika. Vznikla tak zaujímavá kooperácia a fúzia ponúka už klasickú rockovú hudbu s folklórnymi motívmi, ale v akustickej verzii. Spolupráca s Nebeskou muzikou pokračuje dodnes a skupiny sporadicky aj koncertujú.

Kapela sa tiež venuje zhudobňovaniu básní od slovenských autorov (P. Ušák Oliva, Ján Frátrik, Ján Smrek, Andrej Žarnov, Marián Grupač a iní). Naznačené hudobné spojenia, či už básnické, rockové alebo folklórne môžete počuť na všetkých albumoch skupiny.

Výnimku tvorí CD Na skle maľované, keď Arzén dostal ponuku nahrať a prearanžovať známy muzikál „na vlastný obraz“. V roku 2008 vydali chalani svoj šiesty album S tebou či bez teba.

Skupina Arzén aktívne koncertuje a v poslednom období odohrala množstvo vystúpení na festivaloch doma i v zahraničí (USA. Poľsko, Česko, Maďarsko). Členmi skupiny sú Paľo Cabadaj – gitara a spev, Jaro Gažo – spev, Igor Klein – gitara, Jano Heinrich – bicie a Miro Fedor – basová gitara.

Čechomor

Hlavným vyvrcholením prvého dňa festivalu Folklórna Bystrica bude nepochybne kapela Čechomor. Je to česká hudobná skupina hrajúca v originálnom poňatí české, moravské a slovenské ľudové piesne. Kapela vznikla ešte v roku 1988 a na svojom konte má päť cien „Anděl“, „Českého lva“ za hudbu k filmu Rok Ďábla a takisto „Křišťálový globus“ (1. cena) na Mezinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

Skupina vznikla pôvodne ako folkové združenie s názvom Prvá Českomoravská nezávislá hudební společnost. Prvú zostavu tvorili Jiří Beránek (spev a husle), František Černý (spev a gitara), Jiří Michálek (harmonika) a Antonín Svoboda (husle). Prvý album Dověcnosti vyšiel na prelome rokov 1990 a 1991.

V roku 1994 začala skupina pozvoľna prechádzať z akustického poňatia zvuku na elektrický. Do skupiny prišiel nový bubeník Martin Rychta a multiinštrumentalista, ale predovšetkým violončelista Michal Pavlík, oslovený bol aj huslista Karel Holas.

Napokon sa skupina rozhodla pre skrátenie mena na Českomoravská hudební společnost a pod týmto názvom vydala v roku 1996 album Medzi horami.

V roku 2002 bol uvedený do kín film Rok ďábla režiséra Petra Zelenku, v ktorom účinkovali spolu s Jaromírom Nohavicom, Karlom Plíhalom a britským hudobníkom Jazom Colemanom. Ten v skupine produkoval v roku 2001 prelomový symfonický album Proměny. Stálym hosťom skupiny je speváčka Lenka Dusilová.

Aktuálne vystupuje Čechomor v zložení František Černý, Karel Holas, Adam Malík, Matěj Lienert a Lukáš Čunta.  V Banskej Bystrici bude hosťom skupiny Martina Pártlová.

Súťaž o lístky

V nasledujúcej súťaži sa dvaja z Vás, naši milí čitatelia, môžete stať majiteľmi dvoch lístkov na obidva festivalové dni v piatok 16. 8. aj v sobotu 17.8. 2019.  Stačí správne odpovedať na položenú otázku, odpoveď odoslať aj s Vaším mailovým a hlavne telefónnym kontaktom do utorka 13. augusta 2019  do 24:00 hod. na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com  Zo správnych odpovedí vylosujeme dvoch výhercov, každého s dvomi lístkami.

Súťažná otázka: 

„Kto bude headlinerom prvého dňa festivalu Folklórna Bystrica?“

Zdroj: Folklórna Bystrica a (tom) , Foto: ilustračné