Druhá májová nedeľa patrí všetkým bystrickým mamám – 14. mája slávime Deň matiek

SVIATOK
0 /

Pri tejto príležitosti si Mesto Banská Bystrica pre vás pripravilo koncert swingovej kapely Funny Fellows. Zaznejú slávne, ale aj zabudnuté hudobné melódie v dobovom prevedení. Hosťom bude jazzová a muzikálová speváčka Janika Kolářová z Brna.

„Srdečne pozývame všetky dámy, mamičky, babičky, ale aj ich rodinných príslušníkov či priateľov. Veríme, že sa spoločne v priestoroch Robotníckeho domu zabavíme a oslávime Deň matiek, ako sa patrí.  Vidíme sa v nedeľu, 14. mája 2023 od 18:00 hod. Tešíme sa na vás,“

uvádza banskobystrická samospráva.

NOI Náš domov Sásová, Denné centrum seniorov a ŤZP Púpava, Občianska rada Rudlová-Sásová II, Verejná knižnica Mikuláša Kováča pozývajú v pondelok 15.mája 2023 o 17:00 hodine do knižnice Rudohorská 37A  osláviť Deň matiek.

Slávnostný program pripravila Súkromná základná umelecká škola LAVUTA . Predstavia sa aj mamy z nášho okolia: Emília Figuliová – finalistka pečie celé Slovensko a Mária Lapinová – účastníčka pretekov ČSOB Maratón 2023.

Pohľad do histórie Dňa matiek

Slovenský Deň matiek neplatí pre každú krajinu v rovnakom čase.  Ak by ste žili napríklad v Írsku, vaša mama by dostala kvet na štvrtú pôstnu nedeľu. Francúzi majú Deň matiek poslednú májovú alebo prvú júnovú nedeľu. Maďari, Španieli, Portugalci a Lotyši zasa prvú májovú nedeľu.  V balkánskych krajinách dokonca spájajú Deň matiek s MDŽ.

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Nemali však charakter verejných osláv materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

Zvyk gratulovať mamám v nedeľu má pôvod v starom Anglicku. Menej solventní obyvatelia museli celý týždeň ťažko pracovať a svoje matky navštevovali práve v nedeľu. Nazývali ju „Nedeľou matiek“. V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia.

Sviatok matiek oficiálne vznikol v USA ako spomienka na Ann Marie Reeves Jarvis, matku mnohopočetnej rodiny, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. Zásluhu na tom má jej dcéra Anna Marie Jarvis, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta.

Anna Marie Jarvis

Anna Marie Jarvis

Lobizmus žien spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Thomas Woodrow Wilson, 28. prezident USA, podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok.

Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj vo väčšine krajín sveta. U nás sa Deň matiek zaviedol po roku 1989. Deň otcov sa slávi v tretiu júnovú nedeľu.

Všetko najlepšie naše mamy

O matkách sa hovorí sa, že kvôli svojmu dieťaťu dokážu aj nemožné a že neexistuje úprimnejšia a silnejšia láska, ako láska matky k dieťaťu. Niekedy však na tento fakt zabúdame a berieme ho ako samozrejmosť.

Deň matiek nám má pripomenúť toho najdrahšieho človeka, ktorý nám dal život, liečil rany na tele aj duši, podporoval nás v správnych rozhodnutiach a vyhováral tie nesprávne. Redakcia Bystricovín želá všetko najlepšie našim mamám v Banskej Bystrici i na celom Slovensku.

Zdroj: (tom)  , Foto: ilustračné a archív