Depozitár SSM odkryje zaujímavé osudy zbierkových predmetov

História
0 /

Múzejné klenoty na svetových výstavách. To je téma, ktorú priblíži historik Stredoslovenského múzea Peter Račko počas cyklického podujatia Čo sa skrýva v depozitári. Priaznivci histórie si ju môžu vychutnať už v stredu 21. septembra 2021 o 17:00 hod. v Matejovom dome.

Pri príležitosti osláv 1 000. výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny v Budapešti usporiadali výstavu, ktorú si pozrelo viac ako 5 miliónov domácich a zahraničných návštevníkov. Jej súčasťou boli aj vybrané zbierkové predmety súčasného Stredoslovenského múzea.

Peter Račko

Peter Račko

„Úlohou spomínanej mileniálnej výstavy bolo poukázať na bohatú históriu a súčasný hospodársky rast Uhorska. Na výstave tak bolo možné obdivovať aj zbierkové predmety, ktoré sú aktuálne súčasťou expozície Matejovho domu. Počas podujatia Čo sa skrýva v depozitári našim priaznivcom priblížim ich bohatú históriu a ozrejmím, prečo boli pre naše dejiny tak významné. Reč tak bude napríklad o portréte Mateja Bela, popravných mečoch či cechovej truhlici, “

upresňuje historik Stredoslovenského múzea Peter Račko.

Čo sa skrýva v depozitári odhalí svoje tajomstvá aj v októbri. Archeologička Stredoslovenského múzea Marta Ďuricová sa pozrie bližšie na tému Laténsky kruhový šperk v zbierkach Stredoslovenského múzea. Na túto prednášku sa priaznivci histórie môžu tešiť v Matejovom dome už 19. októbra 2021 s pravidelným začiatkom o 17:00 hod.

Zdroj: Kristína Hatarová  , Foto: archív a ilustračné